Uncategorized

Senator demokratyczny Robert Menendez oskarża

„New York Times”, bezwzględnie popierający Obamę, podaje 24 sierpnia (art. po angielsku), że pomimo poparcia dla umowy jądrowej przez przywódcę mniejszości demokratycznej w senacie, prezydent Obama obawia się niespodzianek ze strony senatorów demokratycznych, którzy jeszcze nie zadeklarowali swego stanowiska. Ta gazeta, która w swoim czasie sprzeciwiała się powstaniu państwa żydowskiego, i która systematycznie to państwo krytykuje, twierdzi, że sprzeciw tej umowie nie jest rzeczowy, lecz spowodowany niechęcią do Obamy, sympatią dla Izraela i troską o jego bezpieczeństwo.

robert menedezA jednak, senator z długoletnim demokratycznym stażem, Robert Menendez, jeden z najwyższych rangą członków Komisji Spraw Zagranicznych Senatu, specjalista do spraw Iranu i kwestii jądrowych, popierający Obamę w 98 % głosowań w senacie, dołączył się do senatorów demokratycznych którzy zdeklarowali sprzeciw umowie jądrowej z Ajatollahami. Ten Senator oskarża Obamę o niedbalstwo w prowadzeniu pertraktacji z Iranem, podważanie narodowego bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych i stabilności świata.

Ten senator wyraża opinię większości społeczeństwa amerykańskiego (art. po hebrajsku) – mającego na względzie dobro Ameryki, nie Izraela – jak wynika z sondażu z dnia 24 sierpnia 2015, przeprowadzonego przez znany instytut sondażu opinii publicznej przy Uniwersytecie Quinnipac. Według tego sondażu, dwie trzecie wyborców Florydy, Pensylwanii i Ohio, kluczowych państw w wyborach w listopadzie 2016 roku, sprzeciwiają się umowie z ajatollahami; ponad 70 % nie będzie głosować na trzecią kadencję Obamy; i większość jest za wysłaniem sił lądowych do Iraku i Syrii. O ważności tych trzech państw świadczy fakt, że od 1960 roku wybory na prezydenta wygrał ten kandydat, kto je wygrał w co najmniej dwóch z trzech powyższych państw.

Senator Menendez, w przemówieniu z 18-go sierpnia (po angielsku) przedstawił kardynalne wady umowy jądrowej, która bezprecedensowo podnosi poziom militarny i cywilny reżimu gnębienia, terroru i megalomanii ajatollahów i odsuwa możliwość zmiany ustroju w Iranie. Umowa szykuje drogę do posiadania struktury jądrowej przez reżim systematycznie łamiący umowy i widzący w „wielkim Szatanie” amerykańskim i w „małym Szatanie” izraelskim główną przeszkodę do opanowania Zatoki Perskiej i całego świata muzułmańskiego.

Dla osiągnięcia umowy Obama zrezygnował z głównego celu USA: niedopuszczenia ajatollahów do posiadania broni jądrowej. Zamiast trzymać się głównego celu, przemienił Obama środek (umowę) w nowy cel, postanowił za wszelką cenę osiągnąć ugodę i w ten sposób unicestwił możliwość osiągnięcia głównego celu.

Menendez zarzuca Obamie, że zamiast doprowadzić Iran do zrezygnowania z wysiłków jądrowych, ta umowa wzmoże potencjał jądrowy Iranu. Zamiast zdjęcia sankcji wzamian za zaprzestanie przez Iran wysiłku osiągnięcia broni jądrowej, Obama zobowiązał się do zniesienia sankcji wzamian za czasowe powstrzymanie wysiłków w celu osiągnięcia broni jądrowej przez Iran – bez zlikwidowania struktury jądrowej – co było głównym celem polityki USA. Obama zaprzepaścił wieloletnie wysiłki USA do niedopuszczenia rozpowszechniania broni jądrowej i przyjął politykę pogodzenia się na uzbrojenie jądrowe w rękach Iranu, co przyspieszy proces osiągnięcia uzbrojenia jądrowego przez Turcję, Egipt i Saudię, doda oliwy do ognia wojen i niestabilności światowej.

Menendez miarkuje entuzjazm Obamy wobec systememu kontroli nad produkcją broni jądrowej w Iranie i zwraca uwagę na to, że wywiad amerykański był zaskoczony istnieniem broni jądrowej w ZSRR, Chinach, Indiach, Pakistanie, Izraelu i w północnej Korei.

Wendi Sherman, szef negocjacji nuklearnych z Iranem, prowadziła także pertraktacje z północną Koreą, które miały na celu zapobieżenie, ale w rezultacie przyspieszyły uzbrojenie jądrowe tej dyktatury anty-amerykańskiej.

Obama wyraża postawę przeciwstawną Menendezowi i amerykańskej opinii publicznej, troszczącymi się o Amerykę, mając nadzieję, że ajatullahowie porzucą swój brutalny i apokaliptyczny swiatopogląd. Ale Menendez twierdzi, że „bezpieczeństwa narodu nie można bazować na nadziei„.

26.8.2015
Obrazek
Amb. ret. Yoram Ettinger is a consultant on US-Israel relations as well as the Chairman of Special Projects at the Ariel Center for Policy Research. Formerly the Minister for Congressional Affairs to Israel’s Embassy in Washington, DC, Ettinger also served as Consul General of Israel to the Southwestern US. He is a former editor ofContemporary Mideast Backgrounder, and is the author of the Jerusalem Cloakroom series of reports which is featured on the ACPR website.

Przetlumaczyla i przyslala

Olga Degani

Wszystkie tlumaczenia Olgi znajdziesz jak

KLIKNIESZ TUTAJ

 

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.