Uncategorized

„Sztuka prześladowana” w Muzeum Miejskim

Artystom żydowskim, którzy tworzyli w latach międzywojennych ubiegłego wieku, poświęcona jest najnowsza wystawa „Sztuka prześladowana” w Muzeum Miejskim w Pałacu Królewskim. Centralną postacią ekspozycji jest malarz, grafik i architekt Heinrich Tischler, uczeń architekta Hansa Poelziga i malarza Otto Müellera.

  • Niewiele zachowało się prac żydowskich artystów tworzących w trudnych latach, na początku ubiegłego wieku – mówi dr Maciej Łagiewski, dyrektor Muzeum Miejskiego. – We Wrocławiu tworzył właśnie Heinrich Tischler, malarz, architekt, projektant, dizajner, grafik. Trudno określić za kogo właściwie sam się uważał, bo co roku pojawia się pod innym mianem w książce adresowej.

Wystawa „Sztuka prześladowana. Heinrich Tischler i jego wrocławskie środowisko” to pierwsza w Polsce prezentacja prac artystów żydowskich międzywojennego Wrocławia. Prace pochodzą ze zbiorów Muzeum Śląskiego w Gorlitz. Obok dzieł Tischlera zobaczymy też prace Isidora Aschheima, Käte Ephraim-Marcus, Emmi Pick, Jechiela Schulsingera.

  • Heinrich Tischler był wyjątkową postacią – podkreśla dr Łagiewski. – Studiował na wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych, ale naukę przerwała mu I wojna światowa. Refleksje i traumy tego doświadczenia znalazły odbicie w jego twórczości – dodaje. – Po wojnie rozwinął ożywioną działalność właśnie jako grafik, architekt i malarz. Zmarł w 1938 roku na skutek zakażenia po miesięcznym pobycie w obozie koncentracyjnym w Buchenwaldzie.  Żona Tischlera Else uratowała jego prace uciekając z synami do Londynu. Dzięki temu ocalała spora część jego dorobku w przeciwieństwie do innych żydowskich twórców.

W latach 30. ubiegłego wieku w Niemczech rosła nagonka na żydowskich twórców. Wykluczani byli z Izby Kultury Rzeszy, a ich twórczość uznawano za „twórczość zwyrodniałą”. Usuwano ją z publicznych muzeów, niszczono w pracowniach. Większość prac do dzisiaj uważa się za zaginioną, a o życiu i twórczości wielu artystów do tej pory niewiele wiadomo.

  • Autorka tej wystawy dr Johanna Brade przez wiele lat pracowała nad katalogiem, który stał się monograficznym opracowaniem tematu żydowskich artystów, dziełem przywracającym pamięć o nich – mówi dr Łagiewski.

Tischler i inni

Calosc KLIKNIJ TUTAJ

 

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.