Uncategorized

Prawie cała dywizja mówiła w „mame loszn”

Nadeslal

wlodek rozenbaum

Wlodek Rozenbaum

reunion68

Rosyjski oryginał

kliknij tutaj

Żydzi walczyli dzielnie na wszystkich frontach antyhitlerowskiej koalicji. Jest to powszechnie znany fakt. Ale niewiele osób wie, że w żadnej armii, z wyjątkiem  Brygady Żydowskiej w Wielkiej Brytanii, nie było tak wysokiego procentu Żydów jak w 16-ej Litewskiej Dywizji. Jeśli w 1943 r. w 200 radzieckich dywizjach piechoty było 1,6% Żydów, to w 16-ej Litewskiej stanowili oni 34,2%.

Była to jedyna dywizja Armii Czerwonej, gdzie większość żołnierzy i oficerów porozumiewała się w “mame loshn”, czyli w idysz, bądź po hebrajsku. Były  sytuacje, kiedy wołano i wydawano rozkazy tylko w idysz. Przed wymarszem z Jasnej Polany w wielkim klubie, na spotkaniu żołnierzy i oficerów 249 Pułku Strzelców, z wyjątkiem szefa wydziału politycznego, wszyscy mówcy przemawiali w idysz.

W mieście Bałachny w okręgu Gorkii, gdzie formowała się dywizja, kiedy maszerowali żołnierze słychać było żydowskie piosenki. Żydowscy żołnierze tej dywizji, uciekinierzy z Litwy, zachowali tradycje religijne. W Tule, gdzie tymczasowo stacjonowała dywizja, sierżant-Żyd w soboty prowadził w kolumnie religijnych Żydów do miejscowej synagogi na modły. Po walkach w czasie pogrzebów zabitych żołnierzy odmawiano kadysz.

Caly ten ciekawy artykul znajdziesz jak

KLIKNIESZ TUTAJ

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.