Uncategorized

Wiadomosci z Izraela 27.5 – 31. 5

27 maja 2015 r. minister obrony Mosze Jaalon powiedział rano, że Izrael nie pozwoli na ataki rakietowe ze Strefy Gazy, które nie pozostaną bez reperkusji, o ile nie zostanie przywrócony spokój. „Izrael nie ma zamiaru pozwalać na codzienne ataki na swoich obywateli, jak było to przeprowadzone przez członków Islamskiego Dżihadu. Dziś w nocy Siły Obronne Izraela uderzyły w cele Islamskiego Dżihadu i Hamasu. Była to odpowiedź na wczorajszy atak. Spostrzegamy Hamas jako podmiot odpowiedzialny za wszystko, co się dzieje w Strefie Gazy. Nie będziemy tolerować żadnego zagrożenia dla naszych południowych obywateli. Jeśli w Izraelu nie będzie spokoju, Strefa Gazy zapłaci za to ogromne koszty, które spadną na każdego, kto będzie zamierzał sprowokować nas do ponownego podjęcia działań. Dla Hamasu najlepszym byłoby zapobiec wszelkim próbom atakowania lub prowokowania nas. W przeciwnym razie będziemy działać z dużo większą siłą. Nikomu nie radzę testować nas.” Eksperci oceniają, że wczorajszy ostrzał rakietowy był wynikiem wewnętrznej walki o władzę w Islamskim Dżihadzie.

27 maja 2015 r. izraelskie siły powietrzne zbombardowały w nocy cztery cele terrorystyczne w południowej części Strefy Gazy.

 27 maja 2015 r. Hamas poinformował rano, że w nocy w Strefie Gazy przeprowadzono aresztowania osób odpowiedzialnych za wczorajszy ostrzał rakietowy Izraela. „To, co się stało wczoraj, jest sprzeczne z interesem wszystkich palestyńskich frakcji w Strefie Gazy i sprzeczne z naszymi interesami narodowymi. Uważamy, że ostrzał rakietowy jest bardzo niebezpieczną rzeczą. Tuż po wystrzeleniu rakiet, nasze siły bezpieczeństwa podjęły działania w całej Gazie i będą poszukiwać winnych, dopóki ich nie znajdziemy i aresztujemy.” Oświadczenie informuje także, żeHamas nie jest zainteresowany eskalacją z Izraelem.

27 maja 2015 r. Egipt zwrócił się do Izraela z prośbą o powściągliwość przy podejmowaniu kroków odwetowych w Strefie Gazie, aby uniknąć pogorszenia sytuacji. Strona egipska przekazała Izraelowi informację od Hamasu, że nie jest on zainteresowany eskalacją napięcia.

28 maja 2015 r. ministerstwo ochrony środowiska wydało ostrzeżenie przed burzami pyłowymi na pustyni Negew i w Judei. Zalecono unikania przebywania na otwartym powietrzu.

28 maja 2015 r. palestyńscy terroryści rzucili w nocy bomby domowej roboty w dwa izraelskie punkty kontrolne w rejonie Dżeninu w Samarii. Nikt z żołnierzy nie został ranny. Zatrzymano 2 Palestyńczyków.

29 maja 2015 r. Palestyńczycy obrzucili w nocy kamieniami i koktajlem Mołotowa żydowski dom w osiedlu Beit Hanina we Wschodniej Jerozolimie. Policja zatrzymała 5 osób.

29 maja 2015 r. do Izraela przyleciała grupa 102 nowych imigrantów żydowskich z Ukrainy. Większość z nich osiedli się w nadmorskich miastach Bat Jam i Petah Tikwa. Większość imigrantów pochodzi z ogarniętych walkami obwodu donieckiego na wschodzie Ukrainy.

30 maja 2015 r. wysoki urzędnik Kataru, Mohammed al-Amadi powiedział, że Izrael umożliwia odbudowę Strefy Gazy po zniszczeniach spowodowanych ostatnią wojną i nie blokuje wwozu różnego rodzaju materiałów budowlanych. „Proces odbudowy przebiega bardzo dobrze, a materiały budowlane są codziennie bez żadnych przeszkód dostarczane do Strefy Gazy. Izrael zezwolił na wszystkie projekty finansowane przez Katar w Strefie Gazy. Proces odbudowy Gazy postępuje bardzo szybko, gdyż materiały budowlane są każdego dnia wwożone do Gazy, nie zatrzymywane przez blokadę.”

31 maja 2015 r. premier Benjamin Netanjahu na porannym posiedzeniu rządu powiedział, że „Izrael stoi w obliczu międzynarodowej kampanii zniesławienia. Kampania ta nie dotyczy polityki Izraela w Strefie Gazy, Judei lub Samarii, ale jest raczej antysemickim atakiem odmawiającym Izraelowi prawa do istnienia. Ostatnią rzeczą jaką powinniśmy zrobić, to pochylić głowę i zapytać, gdzie popełniliśmy błąd, gdzie poszło nie tak. My nie popełniliśmy błędu, nie zrobiliśmy niczego źle. Ustanowiliśmy nasze standardy tak wysoko, jak żadna inne demokracja. Nie musimy sami siebie usprawiedliwiać. Musimy po prostu powiedzieć prawdę. Nie ma znaczenia to, co robimy, lecz to, co reprezentujemy. Potwierdza to cała historia Żydów i to co o nas mówią: Że jesteśmy przyczyną zła na całym świecie, że pijemy krew małych dzieci – to wszystko mówi się o nas. To nie było prawdę, i to nie jest prawdą teraz. Tak długo, jak to odrzucają i powstrzymują się przed przyznaniem do błędów, my będziemy coraz silniejsi i będziemy stać. W negocjacjach mówią, że powinniśmy być lepsi, bardziej hojni. Zrobiliśmy wiele ustępstw, ale nic to nie zmieniło, bo kampania delegitymizacji jest znacznie głębsza i chce pozbawić nas naszego prawa do mieszkania tutaj. Nikt nie krytykuje Syrii, nie ma protestów, ale tam morduje się dzieci.”

31 maja 2015 r. rzecznik Hamasu, Abu Obaideh powiedział, że najlepszym sposobem na uwolnienie palestyńskich więźniów jest porwanie izraelskich żołnierzy.

Nadeslal Efraim

z ostatniej chwil

http://www.izrael.badacz.org/historia/news.html

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.