Uncategorized

Mech plonacy

mech plonacy

 

 

W styczniu  2015 r. minęła 40. rocznica śmierci Eliasza Rajzmana, żydowskiego poety mieszkającego od 1949 r. w Szczecinie. 20 stycznia w Książnicy odbyło się spotkanie wspomnieniowe poświęcone  jego życiu i twórczości. Dzięki współpracy szczecińskiego  Oddziału Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce, Książnicy Pomorskiej oraz  Towarzystwa Przyjaciół Książnicy Pomorskiej został wydany tomik poezji Eliasza Rajzmana „Mech płonący” w opracowaniu redakcyjnym Bogdana Twardochleba. Tomik składa się z dwóch części. W pierwszej  przypomniane zostały dawne tłumaczenia wierszy E.Rajzmana, dokonane przez pisarzy szczecińskich: Józefa Bursewicza, Katarzynę Suchodolską i Stanisława Wita Wilińskiego. Część druga zawiera nowe przekłady wierszy poety dotąd nieznanych  polskiemu czytelnikowi. Dokonali ich Artur Daniel Liskowacki, Piotr Michałowski i Konrad Wojtyła.

 

Rajzman_Eliasz01Urodził się w Ratnie w biednej rodzinie żydowskiej. Po ukończeniu chederu pracował jako cholewkarz. Po raz pierwszy zadebiutował tomikiem poezji w 1933 roku na łamachwarszawskiej gazety żydowskiej Fołks Cajtung. Podczas II wojny światowej przebywał na Litwie. Po ataku III Rzeszy na Związek Radziecki w czerwcu 1941, wstąpił do Armii Czerwonej. Brał udział w obronie Kaukazu, następnie przebywał w Kazachstanie, Kirgistanie i Uralu.

W maju 1946 jako repatriant wrócił do Polski. Osiadł w Choszcznie, gdzie znalazł zatrudnienie jako pracownik fizyczny w rolniczym majątku państwowym. W 1947 podjął pracę w Osadniczej Spółdzielni Produkcyjnej Kania pod Stargardem Szczecińskim. W marcu 1949 na stałe przeniósł się do Szczecina, gdzie znalazł zatrudnienie jako krojczy w spółdzielni skórzanej „Galanteria”. Przez wiele lat był animatorem kultury, aktorem i autorem dramatów wystawianych w amatorskim teatrze działającym przy oddziale szczecińskimTowarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce. W latach 1956-1957 publikował wiersze w tygodniku „Ziemia i Morze”. Zmarł w Szczecinie i został pochowany naCmentarzu Centralnym

 

Kategorie: Uncategorized

1 odpowiedź »

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.