Uncategorized

Izrael. Archeolodzy odkryli biblijne zaginione miasto, w którym ukrywał się król Dawid

 

The Times of Israel” donosi, że międzynarodowemu zespołowi archeologów udało się odnaleźć biblijne miasto Ziklag. Według Pisma Świętego to właśnie do niego uciekł przed Saulem król Dawid. Odkrycie może rozpalić debatę na temat historyczności biblijnego króla Izraela.


Poszukiwania biblijnego Ziklagu trwały od dekad. Wszystko wskazuje na to, że właśnie dobiegły końca. Wszystko za sprawą badań przeprowadzonych przez archeologów z Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie i Izraelskiego Urzędu Starożytności, które opisuje „The Times of Israel”.

Artefakty z czasów króla Dawida

Archeolodzy szukali lokalizacji Ziklag przez dziesięciolecia. Dotychczas zasugerowano kilkanaście miejsc, ale nie uzyskano naukowego konsensusu. Poprzednie lokalizacje były odrzucane z powodu braku śladów filistyńskich wpływów kulturowych lub z powodu braku dowodów na opisane w Biblii zrujnowanie miasta, dokonane przez Amalekitów.

Najnowsze prace archeologiczne zostały przeprowadzone na stanowisku w Khirbet a-Ra’i na obszarze tysiąca metrów kwadratowych. Dzięki metodzie datowania węglem C14 ustalono, że odnalezione artefakty – takie jak ceramiki czy kamienne i metalowe narzędzia – pochodzą z około XI – XII wieku p.n.e.

Zdaniem prof. Yosefa Garfinkela z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie, fragmenty dzbanków i misek znalezionych w Ziklagu są ozdobione w sposób charakterystyczny dla epoki, w której żył król Dawid. Podobne artefakty archeolodzy odkryli w innych filistyńskich miastach.

Według ustaleń archeologów pozostałości po mieście noszą ślady rozległego pożaru, który zniszczył ówczesne zabudowania.

Zaginione biblijne miasto
Zaginione biblijne miasto Ziklag miało znajdować się pomiędzy Kirjat Gat i Lakisz. Według Pierwszej Księgi Samuela do miasta uciekł przed Saulem król Dawid. Po pobycie w Ziklag Dawidowi udało się wstąpić na tron w Hebronie i tym samym stać się królem całego Izraela. Ziklag pojawia się również w Księdze Nehemiasza jako miejsce, do którego Żydzi wracali z Babilonu.

Badacze są zgodni co do tego, że biblijny król Dawid faktycznie istniał. Jednak dotychczas brakowało dowodów na to, że – zgodnie z treścią Biblii – rządził zjednoczonym królestwem na terenie Judei. Odkrycie historycznego Ziklag wzmacnia teorię o tym, że około 1000 r. p.n.e. Dawid był królem Izraela.


http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114881,24975920,izrael-archeolodzy-odkryli-biblijne-zaginione-miasto-w-ktorym.html#s=amtp_push

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.