Uncategorized

Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 5.11 – 6.11


5 listopada 2020


minister spraw wewnętrznych Arjeh Deri podjął decyzję o otwarciu od 10 listopada przejścia granicznego do Jordanii. Przejście jest zamknięte od wybuchu epidemii koronawirusa.

Przejście graniczne Taba do Egiptu pozostanie nadal tymczasowo zamknięte.


rząd cypryjski zapowiedział, że ze względu na wzrost liczby przypadków koronawirusa, Izraelczycy nie będą mogli odwiedzać Cypru co najmniej do końca stycznia 2021 r. Również grecki rząd zapowiedział nałożenie od 17 listopada blokady krajowej na następne trzy tygodnie.

Będzie to oznaczało, że Izraelczycy powracający z Grecji będą zobowiązani do poddania się kwarantannie (od 17 listopada).


Erdan: rezolucje ONZ tylko utrwalają konflikt izraelsko-palestyński „Zamiast przekonać Palestyńczyków do wybrania ścieżki negocjacji i pokoju, te [antyizraelskie] rezolucje zachęcają ich jedynie do zaostrzenia swoich stanowisk [i przekształcenia] ONZ w nieistotną organizację” – mówi ambasador Izraela przy ONZ Gilad Erdan .


Centrum medyczne Hadassah w Jerozolimie zamówiło w przedsprzedaży 1,5 miliona dawek szczepionki na koronawirusa z Rosji, gdzie nadal znajduje się ona w fazie 3 badań, ale została już podana dziesiątkom tysięcy ludzi.


W Archiwach Watykańskich znaleziono list byłego wielkiego muftiego Jerozolimy Mohammeda Amina Al-Husseiniego do Piusa XII i jego odpowiedź. Wymiana korespondencji dotyczyła zapowiedzi powstania Państwa Izraela i próby niedopuszczenia do tego przez Arabów.


„Wiemy wystarczająco dużo o wirusie, aby zobaczyć, jak bardzo jest uparty. Będzie się nadal rozprzestrzeniał i bez robienia tego, co trzeba zrobić, prawdopodobnie zobaczymy dodatkowe epidemie, o ile szczepionka nie dotrze” – powiedział Prof. Shuki Shemer, prezes Assuta Medical Center w Aszdodzie, w rozmowie z Radiem 103FM.


Pośrednie rozmowy między Izraelem a organizacją terrorystyczną Hamasu w Gazie zostały wznowione po dwumiesięcznej przerwie, poinformował korespondent Gal Berger, 


Netanjahu: sklepy detaliczne zostaną ponownie otwarte w niedzielę z limitem czterech klientówJeśli współczynnik zachorowalności na COVID-19 wzrośnie, „będziemy musieli zatrzymać i być może zaostrzyć ograniczenia” – ostrzega izraelski premier.


 Członek partii Yamina w Knesecie, Bezalel Smotrich, wezwał premiera Izraela Benjamina Netanjahu do przyznania suwerenności Judei i Samarii przed zaprzysiężeniem kolejnego prezydenta USA, na wypadek gdyby były wiceprezydent USA i obecny kandydat na prezydenta Demokratów Joe Bidena wygrywa.


Jordański oficer przewieziony drogą lotniczą do izraelskiego szpitala na nagłą pomoc Według Centrum Medycznego Hadassah w Jerozolimie funkcjonariusz, którego tożsamość i stan nie zostały ujawnione, jest w stabilnym stanie, ale nadal jest w niebezpieczeństwie.


Wybitny duchowny jordański namawia swoich wyznawców do czytania antysemickich tekstów Ideolog salaficko-dżihadystyczny Abu Qatadah al-Filastini: „Przeczytaj„ Protokoły mędrców Syjonu ”i„ Mein Kampf ”, aby zrozumieć współczesną historię polityczną”.


.


Doradca szefa sztabu generalnego armii armeńskiej Władimir Pogosyan w czwartek porównał Izrael do nazistowskich Niemiec i zapowiedział zemstę za jego wsparcie Azerbejdżanu w konflikcie w regionie Górskiego Karabachu. „Politycy w Armenii w końcu zaczęli zdawać sobie sprawę, czym jest Europa i Izrael, a zwłaszcza Izrael. Dzisiejszy Izrael i Niemcy z 1933 roku są takie same. Jedyna różnica polega na tym, że zrozumiałem to już od pierwszej wojny” – napisał Podosyan na Facebooku.


wojskowy wywiad przedstawił raport mówiący, że w niedługim czasie należy oczekiwać ponownego wzrostu zachorowalności na COVID-19 w Izraelu. Podkreślono, że w ostatnim czasie odnotowano wyraźne zahamowanie spadku zachorowalności, co w krótkim czasie przeniesie się na wzrost wskaźnika zakażeń na poziomie krajowym, a w konsekwencji w najbliższej przyszłości spodziewany jest ponowny wzrost zachorowalności. Zwrócono także uwagę, że wraz z nadejściem zimy wzrośnie zachorowalność, gdyż istnieje tendencja do tłoczenia się ludzi w zamkniętych przestrzeniach w tym okresie.Dyrektorzy szpitali wystosowali apel do rządu, wzywając o zwiększenie środków, gdyż przed spodziewanym wzrostem zachorowalności w okresie zimowym brakuje ponad 1400 łóżek szpitalnych, a pandemia koronawirusa tylko pogłębia istniejące od dawna braki. Z listu wynika, że ​​szpitale potrzebują co najmniej 22 dodatkowych oddziałów internistycznych, 321 łóżek OIT i 290 łóżek geriatrycznych, aby sprostać stojącym przed nimi potrzebom. Wydaje się również, że brakuje szczepionek przeciw grypie, ponieważ dostępnych jest tylko 1,4 miliona dawek z 4,2 miliona potrzebnych. Ministerstwo zdrowia stwierdziło, że duża ilość szczepionek ma dotrzeć do Izraela w ciągu najbliższych 10 dni.


ministerstwo zdrowia poinformowało, że liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa wzrosła do 317 916. W stanie ciężkim jest 331 osób (156 pod respiratorami). Zmarło 2 639 osób. Obecnie aktywnych jest 9126 przypadków. W ciągu ostatniej doby wykryto 349 nowych infekcji. Przeprowadzono 24 167 testów.


6 listapada 2020


 Grecki sąd skazał wydawcę gazety za mowę nienawiści i zniesławienie za prowadzenie artykułu, który nazwał przywódcę społeczności żydowskiej złodziejem.

„Surowy Żyd, który prowadzi firmę pożyczkową, kupił długi biednych Greków. Przewodniczący gminy żydowskiej, który udaje naszego przyjaciela, kradnie nasze pieniądze tylnymi drzwiami ”- napisał Chios w artykule w 2017 roku o poprzednim prezydencie gminy żydowskiej w Atenach, Minosie Moissisie.


Facebook twierdzi, że usunął kilka fałszywych kont z siedzibą w Iranie, które wyrażały poparcie dla protestów przeciwko premierowi Benjaminowi Netanjahu.Facebook szczegółowo opisał kilka przypadków „skoordynowanego nieautentycznego zachowania” na całym świecie, w którym zakładano fałszywe konta, aby ingerować w politykę innych krajów

 Kongresmenka USA Ilhan Omar oskarżyła w czwartek Izrael o złamanie prawa międzynarodowego i przeprowadzenie „czystek etnicznych” w odpowiedzi na zburzenie dzikiej palestyńskiej wioski na Zachodnim Brzegu na początku tego tygodnia.


Kandydatka na wiceprezydenta, senator Kamala Harris (D-Calif.),

Powiedziała, że ​​potencjalna administracja Bidena zmieni kilka posunięć administracji Trumpa w stosunku do Palestyńczyków. „Podejmiemy natychmiastowe kroki w celu przywrócenia pomocy gospodarczej i humanitarnej ludności palestyńskiej, rozwiązania trwającego kryzysu humanitarnego w Gazie, ponownego otwarcia konsulatu USA we Wschodniej Jerozolimie i ponownego otwarcia misji OWP w Waszyngtonie” – powiedziała w niedawnym wywiadzie dla Arab American News ,


Administracja Trumpa ogłosiła w piątek, że ukarała jednego z czołowych polityków libańskich popierających Hezbollah.

Były libański minister spraw zagranicznych Gebran Bassil został ukarany za pomoc Hezbollahowi, grupie terrorystycznej , co „prawdopodobnie podważy próby utworzenia nowego gabinetu w pogrążonym w kryzysie Libanie”, 


53 amerykańskie organizacje żydowskie, które tworzą Konferencję Przewodniczących Głównych Amerykańskich Organizacji Żydowskich, wydały w czwartek oświadczenie zachęcające do jedności

„W obliczu szczególnie zaciętych i dzielących wyborów, my, organizacje członkowskie Konferencji Przewodniczących Głównych Amerykańskich Organizacji Żydowskich, odnawiamy nasze zobowiązanie do promowania jedności i współpracy wewnątrz i poza społecznością żydowską” – stwierdza oświadczenie.


List z 2019 roku, w którym porównano izraelską okupację Zachodniego Brzegu do apartheidu w RPA, pojawił się ponownie, ponieważ został podpisany przez księdza Raphaela Warnocka, kandydata Demokratów do senatu


Zjednoczone Emiraty Arabskie, Bahrajn i Sudan uderzyły w tym tygodniu Izrael w ONZ, pomimo rozwijających się porozumień normalizacyjnych z Izraelem. Były jednym z wielu krajów, które podpisały siedem projektów rezolucji antyizraelskich i pro-palestyńskich , zatwierdzonych w tym tygodniu przez Czwarty Komitet Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Żaden inny kraj nie ma co roku tak wielu rezolucji skierowanych przeciwko niemu.


Przemawiając w czwartek w Białym Domu, prezydent rozpoczął litanię twierdzeń, bez dowodów, o tym, jak Demokraci próbują niesłusznie pozbawić go drugiej kadencji. „Uważamy jednak, że będzie wiele spraw sądowych, ponieważ nie możemy pozwolić sobie na takie kradzieże wyborów” – powiedział Trump, sugerując, że Sąd Najwyższy może ostatecznie zdecydować o wyborach.Efraim i inni

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.