Uncategorized

WSPOMNIENIA Ben Zion WacholderList od rodziny

Mój ojciec, Ben Zion Wacholder, błogosławionej pamięci, był życzliwym i  uczonym człowiekiem, który wniósł ważny wkład do świata żydowskiej nauki. Urodzony w Ożarowie na początku lat dwudziestych, był jedynym ocalałym ze zniszczenia tej społeczności żydowskiej w październiku 1942 roku i wymordowania wszystkich jej członków. Ojciec pisze, że czuł na sobie obowiązek, aby dać świadectwo zgładzenia żydowskich mieszkańców Ożarowa.

W tych krótkich rozdziałach, które teraz po raz pierwszy ukazują się w języku polskim, Ben Zion Wacholder opisuje historię tej społeczności i osobowości, które ją tworzyły, dynamiczne żydowskie życie religijne i naukowe, wzruszające relacje ze swoimi rodzicami i rodzeństwem, a także dylematy moralne, przed jakimi stawała wspólnota ożarowskich Żydów w ciągu trzech lat okupacji niemieckiej. Ożarów już w latach przedwojennych przechodził ogromne zmiany społeczne.

Dzięki zdobytym tam doświadczeniom oraz uzdolnieniom talmudycznym – odziedziczonym zarówno po swoim ojcu, jak i po dziadku ze strony matki – Ben Zion Wacholder posiadł umiejętność analizowania starożytnych tekstów żydowskich, w tym Talmudu, pism egzegetycznych, literatury judeo-greckiej oraz zwojów znad Morza Martwego. Kiedy zaczęłam korespondować z Łukaszem Rzepką, uderzyła mnie jego szczerość i  dążenie do odkrycia wiedzy o  rodzinie mojego ojca oraz innych członkach tej społeczności.

Jego praca, tak jak i praca mojego ojca, wymaga uważnej analizy źródeł pisanych w celu odtworzenia dokładnego obrazu myśli i zachowań osób, które żyły dawno temu. Mojego ojca i  Łukasza –  jako naukowców urodzonych w  Ożarowie, choć wykształconych w dwóch różnych tradycjach religijnych – łączy miłość do wiedzy i nauki. Jesteśmy zaszczyceni tym, że Łukasz zechciał zająć się badaniem nieistniejącej już społeczności żydowskiej z ich wspólnej małej ojczyzny i uznał, że warto zapoznać polskiego czytelnika z pismami mego ojca. 10 Choć ojcem przez lata interesowało się wielu przedstawicieli narodu żydowskiego i świata nauki, moja rodzina nigdy nie wyobrażała sobie, że ktoś z mitycznego miasta Ożarowa, którego jeszcze nie odwiedziliśmy, nagle odegra tak ważną rolę w naszym życiu.

W imieniu mojej rodziny, a szczególnie mojej siostry Niny, mojego brata Davida i mojego brata Sholoma, błogosławionej pamięci, który całkowicie poparłby ten projekt, dziękujemy Ci. Dziękujemy za nakłanianie nas do przeglądania starych dokumentów i zdjęć oraz za liczne dyskusje, które Twój projekt rozniecał wśród naszej rodziny i przyjaciół. Dziękujemy za Twoją nieustępliwość, gdy zwlekaliśmy z odpowiedzią. Dziękujemy, że jesteś wspaniałym przedstawicielem narodu polskiego. Na koniec dziękujemy Ci za Twój wkład w umożliwienie naszemu ojcu, aby dalej składał świadectwo w imieniu wszystkich pomordowanych Żydów z Ożarowa i z Polski.

Hannah Katsman

Calosc w linku ponizej

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.