Uncategorized

Otwarcie Ogrodu Sprawiedliwych w Warszawie

Nadeslal Pawel Jedrzejewski pawel Jedrzejewski fzp

5 czerwca na warszawskiej Woli zostanie otwarty pierwszy w Polsce i drugi w Europie Ogród Sprawiedliwych. Charakter Ogrodu będzie nawiązywać do istniejącego w Mediolanie Światowego Ogrodu Sprawiedliwych, w którym uhonorowani są również polscy Sprawiedliwi – Jan Karski i Marek Edelman.

ogrod

Program inauguracji Ogrodu Sprawiedliwych w Warszawie

5 czerwca 2014. Skwer im. gen. Jana Jura-Gorzechowskiego. Uroczystość będzie prowadzona w języku polskim i włoskim

12.00–12.05: Urszula Kierzkowska (burmistrz Dzielnicy Wola m.st. Warszawy) i Piotr Jakubowski (dyrektor Domu Spotkań z Historią) – powitanie zebranych gości;

12.05–12.20: wystąpienie Prezydent m.st. Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz;

12.20–12.30: wystąpienie Andrea Luca Lepore – pierwszy Doradca Ambasadora Republiki Włoskiej w Polsce;

12.30–12.55: wystąpienie Przewodniczącego Komitetu Ogrodu Sprawiedliwych w Warszawie Zbigniewa Gluzy (prezes Ośrodka KARTA); w trakcie wystąpienia Przewodniczący Komitetu udzieli głosu przedstawicielowi włoskiej grupy związanej z Antonią Locatelli.

12.55–13.20: Odsłonięcie kamieni i zasadzenie drzewek Sprawiedliwych.

1. rodzina s. Antonii Locatelli, Maurizio Melchionne (burmistrz Fuipiano Valle Imagna), Antonio Caminati (dyrektor Centrum Studiów Valle Immagna) – Antonia Locatelli;

2. Paula Sawicka (Prezeska fundacji „Otwarta Rzeczypospolita”) –Marek Edelman;

3. Artur Matys – Magdalena Grodzka-Gużkowska;

4. Ewa Wierzyńska (kierownik działu współpracy z zagranicą Muzeum Historii Polski) – Jan Karski;

5. Michał Mazowiecki – Tadeusz Mazowiecki;

6. Maja Komorowska – Anna Politkowska.

18.00–20.00: Debata o fenomenie Sprawiedliwych w audytorium Muzeum Historii Żydów Polskich z udziałem Gabriele Nissima, Marca-Henriego Fermonta; prowadzenie Tomasz Jastrun.

Organizatorzy: Dom Spotkań z Historią, Urząd Dzielnicy Wola m.st. Warszawy

http://www.jankarski.org/program/news/n/otwarcie-ogrodu-sprawiedliwych-w-warszawie/

Kategorie: Uncategorized

1 odpowiedź »

 1. Uważaj, nie kłamać,

  Ważne jest, aby przyznać, wielu bohaterów, podczas II wojny światowej , który ukrył i pomagali Żydom z rąk niemieckich okupacyjnych sił zbrojnych . Ludzie tacy jak Irena Sendlerowa , która przemycane żydowskich dzieci z warszawskiego getta i umieszczono je wśród ludności polskiej rodziny byłbohaterem. Zapis pokazuje , że zapisane w latach 1939 i 1943 ponad 6000 dzieci z więźniów getta.
  Sendlerowa była aniołem wśród Polaków . Ale ona byłabardzo mała mniejszość wśród polskich Ludzie którzy liczyła około 35 milionów w 1939 roku .Prawdziwy anioł ekwśród masy Polaków , którzy na ogół byli obojętni na los Żydów, zapędzonech w gettach , zanim byli pszeslani do obozów zagłady , które znajdowały się głównie na okupowanych ziemiach polskich .
  Te anioły ludzkie liczyłi około 6000 ludzi , na podztawie dokumentow w Yad Ve Shem w Jerozolimie. Liczba ta przekłada się 0,017 procent narodu Polskiego.
  Porównaj to do liczby Żydów uratowanych w Danji .większość Żydów uratowanych do Szwecji .
  Od 1991 roku polskie rządy i organizacji zaangażowane sa w propagandowy proces , aby zmazac nikczemnąstosunek większości Polaków do Żydów w latach 1939/45 . Jeszcze bardziej odrażające to było wrogie przyjęcie ocalałych Żydów przez Polaków , w latach 1945 i 1950 były gwalty, “Huzia na Żyda” .
  Po powrocie Żydów ukrywających się w lasach ,w oddziałach partyzantow i w ZSRR , ocaleni byli atakowani w pociągach i na ulicach w Polsce po II wojnie światowej . Były 3 pogromy w Polsce po II wojnie światowej : Rzeszów , Kraków inajwiększe w Kielcach .
  W 1957 roku większość Żydów wyjechała z Polski do Izraela i USA. Ci Żydzi , którzy pozostali w nadziei na zmiany byli w zaskoczeni w1968 , kiedy rząd Polski oficjalnie oswiadczyl Żydom Polskim wyniesc sie.. ” W dniu 03 Marca 1968 Gomułka ogłosił w telewizji ,zwracając się do Żydów z rozkazem. ” Nie ma potrzeby aplikacji , paszporty są gotowe Gomułka oświadczył !
  Polska była jedynym krajem w Europie , po II wojnie światowej ktory zorganizaowal “Czystki etniczne” , który zostały rozpoczęty przez hitlerowców i zakończona przez Polski rząd !
  Teraz Jest mniej niż 4000 Żydów w Polsce.To jest hańba popełnione przez Polaków i jedyny kraj w Europie!

  Max Zinger , BSC , chemia, P. Chimists

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.