Uncategorized

KRUM

Marysia Stauber

marysia stauber 2

 

cropped-reunion-69-1.jpg

Dla tych co nie widzieli sztuki  Hanocha Lewina p.t „KRUM” awangardowego Krzysztofa Warlikowskiego.

Tytułowy Krum to, zdaniem Krzysztofa Warlikowskiego, alter ego dramaturga Hanocha Levina.

Żydowski pisarz wraca po latach do miasta, w którym się wychował. Spotyka tam matkę, znajomych i całą społeczność. Świat, który zastaje, wydaje się zastały, sparaliżowany. Krum, poprzez różnych bohaterów, ogląda warianty swojego losu.

Dla reżysera – najważniejszym elementem dramatu była śmierć matki Kruma i kryzys syna. Wokół tego zbudował całe przedstawienie. Krzysztof Warlikowski twierdzi, że ten spektakl to pewna wersja Hamleta po latach – po realizacji tekstów zaangażowanych społecznie wKrumie znów wraca do spojrzenia w intymny życiorys.

Krum to po Dybuku kolejny spektakl reżysera stworzonego na podstawie historii izraelskiego pisarza. „Myślę, że każde z pokoleń powojennych musi mieć pełną świadomość tego, co się zdarzyło przed wojną, musi się odnieść do tego, a właściwie my dziś musimy się odnieść do chociażby sprawy Jedwabnego. Antysemityzm ciągle się jakoś ujawnia” – tłumaczy Krzysztof Warlikowski. Jego zdaniem ważna jest świadomość tego co było, nie należy się tego wypierać się, ale próbować zrozumieć.

i o Krzysztofie Warlikowskim:

Krzysztof Warlikowski (ur. 1962) – reżyser teatralny i operowy oraz aktor. Od 1999 roku związany z TR Warszawa, od sezonu 2008/2009 jest dyrektorem artystycznym Nowego Teatru w Warszawie. Studiował historię, filologię romańską i filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. W 1983 roku wyjechał z Polski, mieszkał głównie w Paryżu, gdzie na Sorbonie studiował filozofię, literaturę francuską, języki. W 1989 roku wrócił do kraju i zaczął studia na Wydziale Reżyserii Dramatu Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Laureat wielu nagród. Otrzymał m.in. Złotego Yoricka za inscenizację Zimowej Opowieści (1997) oraz za Burzę (2003), Paszport Polityki (2002), Dyplom Ministerstwa Spraw Zagranicznych za wybitne zasługi dla promocji Polski w świecie w 2003 roku (2004), Moskiewską Nagrodę Meyerholda za najwybitniejsze osiągnięcia w reżyserii światowej (2006), Nagrodę im. Konrada Swinarskiego za Anioły w Ameryce (2007), Nagrodę Village Voice za reżyserię spektaklu Krum Hanocha Levina.

A oto całość sztuki KRUM w dwóch częściach:

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.