Uncategorized

Wiadomosci z Izraela dzien po dniu

8 sierpnia 2018 r.


rano Siły Obronne Izraela rozpoczęły wzmacnianie oddziałów Dywizji GazyPołudniowe Dowództwopoinformowało, że decyzję podjęto jako odpowiedź na ostatnie groźby ze strony Hamasu oraz informacje wywiadowcze. Dostrzeżono, że od rana Hamas rozpoczął ewakuację swoich posterunków obserwacyjnych położonych wzdłuż granicy Strefy Gazy, co może wskazywać na przygotowania do kolejnej rundy wojny. Postanowiono zamknąć kilka dróg dojazdowych w obszarze sąsiadującym ze Strefą Gazy. Szef Sztabu Generalnego gen. Gadi Eizenkot, powiedział przed parlamentarną komisją spraw zagranicznych i bezpieczeństwa, że armia jest na najwyższym poziomie od ponad 20 lat. “Siły Obronne Izraela są na wysokim poziomie kompetencji i gotowości do wypełnienia swojej misji obrony państwa i wygrania wojny.”


minister transportu Israel Katz odrzucił plan Unii Europejskiej stworzenia infrastruktury transportowej w celu połączenia Strefy Gazy z Judeą i Samarią. Plan był przygotowywany przez Unię Europejską przez 18 miesięcy, a jego realizacja miałaby zająć 30 lat. Plan przewiduje budowę ogromnej infrastruktury w obszarze Autonomii Palestyńskiej, w tym w strefie “C” i we Wschodniej Jerozolimie, znajdujących się pod całkowitą izraelską kontrolą. Powstać miałoby lotnisko i port morski, a Gazę z Zachodnim Brzegiem połączyłyby drogi z linią kolejową. Plan nie był konsultowany z Izraelem. Minister Katz powiedział, że plan jest mu znany. “Dałem jasno do zrozumienia, że Gaza nie połączy się z Judeą i Samarią, a wszystkie ich plany są na papierze i są całkowicie nie do przyjęcia.” Unia Europejska stwierdziła w odpowiedzi, że “nie potrzebujemy zgody Izraela na sformułowanie głównego planu transportu, dlatego nie poprosiliśmy o taką aprobatę. Projekt nie obejmuje obecnie żadnej faktycznej budowy na obszarze C. Projekt jest częścią ogólnych inwestycji Unii Europejskiej w działania rządowe Autonomii Palestyńskiej i przyszłą wizję utworzenia państwa palestyńskiego.”


ponad stu członków partii politycznej Likud podpisało petycję wzywającą premiera Benjamina Netanjahu do udostępnienia Grobowca Patriarchów w Hebronie osobom niepełnosprawnym. Chociaż Izrael proponował już przeprowadzenie koniecznych prac aby udostępnić historyczne miejsce, palestyńska rada miejska Hebronu odmówiła wydania zezwolenia. Stwierdzono, że konieczność przeprowadzenia prac uniemożliwiłaby dostęp muzułmanów do świętego miejsca islamu. Petycja Likudu mówi: “Nie trzeba już długo wyjaśniać, jak ważne religijnie i narodowo jest udostępnienie Grobowca Patriarchów narodowi żydowskiemu. To drugi najświętszy budynek, który zgodnie z tradycją jest wejściem do ogrodu Eden. Również jest ważny w wymiarze politycznym i krajowym – w 2010 r. ty, panie premierze, wyznaczyłeś to miejsce jako miejsce dziedzictwa narodowego, a UNESCO również ją uznało. Ponad milion ludzi przyjeżdża tu każdego roku: Żydzi, Arabowie, Chrześcijanie i turyści. Pomimo to, miejsce to jest całkowicie zamknięte dla osób niepełnosprawnych i starszych. Jest ponad 100 trudnych i męczących schodów, których nie można pominąć , aby dotrzeć na miejsce. Jest to kwestia humanitarna, która krzyczy o pomoc – to proste prawa człowieka. Jest nie do pomyślenia, aby prawa niepełnosprawnych obywateli zostały skrzywdzone z powodu strachu przed biurokracją lub lenistwem. Musimy udowodnić, że jesteśmy krajem która troszczy się o każdego obywatela. Wzywamy was do natychmiastowego działania, aby rozwiązać tę kwestię humanitarną, która dotyka wszystkie narody i sektory społeczeństwa.”


wieczorem minister bezpieczeństwa publicznego Gilad Erdan powiedział, że nie zostanie osiągnięte szerokie, długoterminowe porozumienie z Hamasem w Strefie Gazy, ale “mogą istnieć tajne kanały, o których nawet ministrowie jeszcze nie wiedzą, a kiedy przyjdzie propozycja, omówimy ją.” Erdan podkreślił, że jakiekolwiek porozumienie w Strefie Gazy musi zawierać całkowite uspokojenie sytuacji bezpieczeństwa na południu. “Oczywiście nie pójdziemy na kompromis w sprawie kontynuacji ataków zapalających balonów lub latawców, i oczywiście takie porozumienie musiałoby zawierać koniec marszów terrorystycznych w piątki. Nasze instrukcje i nasza polityka mówią, że musi istnieć silna i znacząca reakcja na każde naruszenie naszej suwerenności i wszelkie akty terroru, które mają miejsce na uboczu przeciwko obywatelom Izraela. Fakt, że obecnie badamy również możliwość osiągnięcia pokojowego rozwiązania i spokoju, które pomogłyby bezpieczeństwu mieszkańców Strefy Gazy, jest uzasadniony, ale nie oznacza to, że zgodzimy się na długoterminową rehabilitację Strefy Gazy bez rozwiązania problemu kwestii naszych żołnierzy i obywateli przetrzymywanych przez Hamas, i powstrzymania Hamasu przed wzmacnianiem swoich sił.”


 wieczorem palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy około 70 rakiet, z których 11 zestrzelił system obrony przeciwrakietowej Iron Dome. Większość rakiet eksplodowała na otwartych przestrzeniach. Dwie rakiety spadły na miasto Sderot, trafiając w dom mieszkalny. Rannych zostało 2 Izraelczyków.


koordynator działań rządowych na terytoriach gen. Kamila Abu Rokuna poinformował o działaniach podjętych w celu umożliwienia Palestyńczykom odbycia pielgrzymki (hajj) do Mekki w Arabii Saudyjskiej. “Jesteśmy przygotowani na szybki i łatwy dostęp dla wszystkich pielgrzymów z Judei i Samarii, którzy chcą obchodzić to święto. Życzymy wam i muzułmańskiemu światu przyjemnej i szczęśliwej podróży, oraz błogosławionego święta.” W tym tygodniu przez przejście graniczne na Moście Allenby do Jordanii ma wyjechać około 5,2 tys. Palestyńczyków. Od poniedziałku do czwartku specjalnie przygotowanych 88 autobusów będzie przewozić grupy arabskich pielgrzymów. Ponadto przy mieście Jerycho zorganizowano specjalny obszar nazwany “stan Al-Khawaja”, w celu wcześniejszego zorganizowania i zarejestrowania mieszkańców przed wsiadaniem do autobusów jadących na Most Allenby. Podróż do Mekki ma potrwać 3 dni, a koszt pielgrzymki z cenami hotelu wynosi 14 tys. szekli (3,8 tys. $). Pielgrzymi powrócą do Autonomii Palestyńskiej 25 sierpni


 rzecznik palestyńskiego rządu Jusuf al-Mahmoud wezwał arabskie i muzułmańskie państwa oraz instytucje społeczeństwa obywatelskiego na całym świecie do wzięcia na siebie odpowiedzialności za święte miejsca islamu i chrześcijaństwa w Palestynie. Wezwał społeczność międzynarodową do podjęcia działań i zmuszenia Izraela do anulowania decyzji o zamknięciu Grobowca Patriarchów w Hebronie dla muzułmanów. Mahmoud nazwał izraelską decyzję “nową zbrodnią na liście zbrodni popełnionych przez okupację naszego ludu, naszego kraju i naszych świętych miejsc.”


 po południem palestyński terrorysta ostrzelał grupę izraelskich robotników budujących podziemną barierę przeciwko tunelom wzdłuż granicy Strefy Gazy. Nikt nie został ranny. W odpowiedzi izraelski czołg ostrzelał pobliski punkt obserwacyjny Hamasu.Palestyńczycy kontynuowali wypuszczanie ze Strefy Gazy balonów z podwieszonymi bombami zapalającymi, które wywołały 11 pożarów terenów przygranicznych w Izraelu.


izraelskie siły powietrzne zbombardowały wieczorem 12 celów terrorystycznych w Strefie Gazy. Był to odwet za wcześniejszy ostrzał rakietowy Izraela. Celami był podziemny tunel terrorystyczny i znajdująca się w jego sąsiedztwie fabryka betonu, w której produkowano elementy do budowy tuneli. Zniszczono także budowany nowy tunel wzdłuż wybrzeża. Innymi celami były warsztaty produkujące broń, baza komandosów morskich oraz centrum logistyczne Hamasu. Zniszczono także pojazd z wyrzutnią rakiet, który jechał na stanowisko w celu przeprowadzenia ostrzału Izraela.


 wieczorem biuro polityczne Hamasu opublikowało w Kairze (Egipt) dokument podsumowujący czterodniowe spotkanie w Gazie. Spotkanie to po raz pierwszy zebrało wszystkich członków biura politycznego Hamasu, w tym jego przedstawicieli za granicą. Główną decyzją było stwierdzenie, że Hamas odmawia Izraelowi próby narzucenia nowych reguł konfliktu w Strefie Gazy, gdyż oznaczałoby to wyrzeczenie się oporu i walki. Wyrażono także “zdecydowany sprzeciw wobec jakiegokolwiek spisku mającego na celu wyeliminowanie problemu uchodźców.” Równocześnie ogłoszono, że Hamas jest gotowy do pośrednich negocjacji w sprawie wymiany więźniów z Izraelem.


wysłannik ONZ na Bliski Wschód, Nickolay Mladenov wyraził wieczorem zaniepokojenie nową eskalacją w Strefie Gazy. “Jestem głęboko zaniepokojony niedawną eskalacją przemocy między Gazą a Izraelem, a zwłaszcza dzisiejszymi wielokrotnymi rakietami wystrzeliwanymi w kierunku społeczności w południowym Izraelu. Od miesięcy ostrzegam, że kryzys humanitarny, bezpieczeństwa i polityczny w Strefie Gazy grozi katastrofalnym konfliktem, którego nikt nie chce. ONZzaangażowało w sprawę Egipt i wszystkie zainteresowane strony w bezprecedensowy wysiłek, aby uniknąć takiego rozwoju. Podczas gdy wspólne wysiłki zapobiegły eksplozji sytuacji aż do teraz, to jeśli obecna eskalacja nie zostanie natychmiast powstrzymana, sytuacja może szybko ulec pogorszeniu, co będzie miało katastrofalne konsekwencje dla wszystkich ludzi. Będziemy nadal ciężko pracować, aby Gaza cofnęła się od krawędzi, aby rozwiązać wszystkie problemy humanitarne i aby egipskie wysiłki zmierzające do osiągnięcia pojednania w Palestynie zakończyły się sukcesem.”


9 sierpnia 2018 r.


w nocy palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy około 80 rakiet, z których 25 zestrzelił system obrony przeciwrakietowej Iron Dome. Większość rakiet eksplodowała na otwartych przestrzeniach. Rano rakieta trafiła w budynek. Ranne zostały 4 osoby, a 17 kolejnych osób odniosło mniejsze obrażenia (w tym dwie kobiety ciężarne, które dostały przedwczesnych skurczów porodowych w związku ze stresem wywołanym atakami rakietowymi).


 w nocy zebrał się gabinet bezpieczeństwa, który omówił sytuację w Strefie Gazy.


 obrona cywilna poleciła zamknięcie w dniu dzisiejszym Sapir College w mieście Sderot. Wstrzymano także ruch kolejowy między Aszkelonem a Sderot. Pociągi jadące z północy zakończą swoją podróż na stacji Aszkelon, a pociągi z południa zakończą swoją podróż na stacji Netivot. Mieszkańcom przygranicznych społeczności wydano instrukcje by przebywali blisko schronów. Wysoki przedstawiciel armii powiedział rano: “Nie widzę końca tej rundy. Zaatakowaliśmy ponad 140 celów i przygotowujemy się do kontynuowania ataków. Siły Obronne Izraela przesuną dodatkowe siły na południe, rekrutujemy żołnierzy rezerwy do baterii Iron Dome. Możliwe, że będzie to trwało przez jakiś czas, aby spokój powrócił na południe. Jeśli zajdzie taka potrzeba, będziemy ewakuować żydowskie miasta w odległości do 4 kilometrów od Gazy.”


 w nocy izraelskie siły powietrzne zbombardowały 120 celów terrorystycznych w Strefie Gazy. Wśród celów były: kwatera główna batalionu Hamas w Jabalii, który zawierał dziesiątki celów terrorystycznych; obiekt wojskowy używany przez komandosów morskich Hamasu w Gazie, który obejmował tunel morski; stanowisko wojskowe Hamasu używane przez Batalion Al Jabalya, gdzie odbywały się szkolenia walki w terenie zabudowanym, a także szkolenie nurków sił morskich Hamasu; magazyny rakiet i zakład związany z budową tuneli Batalionu Zaytun; centrum treningoweBatalionu East Jabalya, gdzie wykopano szyb prowadzący do kompleksu tuneli terrorystycznych; baza Hamasu w północnej Strefie Gazy, która służyła do szkolenia w walce w terenie zabudowanym; kompleks treningowy do walki w terenie zabudowanym w środkowej części Strefy Gazy; centrum szkoleniowe i sztab Batalionu Jabalii; baza Batalionu Dir al-Balah, w którym wykopywane są tunele. Ogółem zniszczono 5 obozów szkoleniowych, magazyny broni oraz kompleks wykorzystywany do eksperymentów rakietowych. “Naloty zostały przeprowadzone w odpowiedzi na wystrzeliwanie przez całą noc rakiet z Gazy na Izrael. Jesteśmy zdecydowani zapewnić bezpieczeństwo Izraelczyków. Siły Obronne Izraela są w stanie wysokiej gotowości i są przygotowany na wiele różnych scenariuszy. Hamas jest odpowiedzialny i poniesie konsekwencje za bieżące wydarzenia.”


 przed południem izraelskie siły powietrzne zbombardowały kolejne cele terrorystyczne w Strefie Gazy. Celami były baza Batolionu Rafah; tunel terrorystyczny położony na zachód od Jabalaji oraz dwa tunele położone przy plaży w centralnej części strefy. Rzecznik armii powiedział: “Działania operacyjne, technologiczne i wywiadowcze w celu identyfikacji tunelów terrorystycznych były prowadzone od czasu operacji Ochronna Brzeg. W ciągu ostatniego roku były one bardzo intensywne i ostatecznie przynoszą owoce. Działania te będą kontynuowane aż do zniwelowania zagrożenia ze strony tuneli terrorystycznych wroga.”


w południe przedstawiciel Hamasu poinformował dziennikarzy w Gazie, że obecna runda zakończyła się. Dodał, że teraz wszystko zależy od Izraela.


popołudniem izraelski samolot zbombardował pięciopiętrowy budynek w dzielnicy Rimal w Gazie. Budynek służył jako centrum dowodzenia sił wewnętrznych Hamasu. Co najmniej 4 osoby zostały ranne. Eksplozja wstrząsnęła całym miastem. Była to odpowiedź za ostrzał rakietowy Beer Szewy.


 arabska agencja informacyjna Al Jazeera poinformowała wieczorem, że Izrael i Hamas osiągnęli porozumienie w sprawie zawieszenia broni, które ma wejść w życie o godz. 22:45 w nocy. Porozumienie miało być zawarte w Egipcie. Brak potwierdzenia tej informacji.


10 sierpnia 2018 r.


burmistrz miasta Sderot Alon Davidi skrytykował ogłoszone zawieszenie broni między Izraelem a Hamasem, i zażądał szeroko zakrojonej operacji wojskowej przeciwko Hamasowi w Strefie Gazy. “Rozumiem chęć osiągnięcia porozumienia, ale moim zdaniem zawieszenie broni jest pomyłką. Będziemy musieli przeprowadzić operację, aby wykorzenić ten terroryzm. Przerywana wojna jest dla nas niezdrowa, i jest nie dobra dla państwa Izrael.” Przewodniczący Rady Regionalnej Eszkol, Gadi Jarkoni wyraził nadzieję, że jakiekolwiek porozumienie pokojowe z Hamasem będzie obejmować ekonomiczne wsparcie dla społeczności otaczających Strefę Gazy. “Ciągła rzeczywistość czterech miesięcy napięcia, osiągnęła wczoraj skrajny punkt. Przeżyliśmy ciężki dzień ostrzału naszych społeczności i musieliśmy odwołać zajęcia edukacyjne oraz wydarzenia kulturalne i społeczne. Od kilkunastu godzin panuje cisza i mamy nadzieję, że po burzy przyszedł spokój, po którym nastąpi porozumienie zapewniające długotrwały spokój.” Tymczasem Siły Obronne Izraela poinformowały, że w ciągu tej rundy wystrzelono ze Strefy Gazy około 200 rakiet i pocisków moździerzowych. Wznowiono kursowanie pociągów między Aszkelonem a Sderot.


Israeli runner Lonah Chemtai Salpeter wins gold at European Championships

Salpeter comes in first at 10,000-meter race in Berlin, beating Susan Krumins of the Netherlands by 9 full seconds

 


Efraim

 

 

 

 


Kolumny ze sprzętem wojskowym ruszają na południe kraju. Może jednak jeszcze z dużej chmury spadnie tylko mały deszcz. Zobaczymy czy Hamas opamięta się, i jakie decyzje zapadną w Ha-Kirya w Tel Aviv.

 

 

 

 

 

 


Israel’s Mossad seen as responsible for assassination of Syrian rocket scientist

Israel’s Mossad was responsible for the assassination of one of Syria’s most important rocket scientists, The New York Times reported.

Aziz Asbar was killed by a car bomb on Saturday night — at least the fourth assassination attempt by Israel in three years against an enemy weapons engineer on foreign soil — The New York Times reported late Monday, citing an unnamed senior official from a Middle Eastern intelligence agency.

Syria and Hezbollah both blamed Israel for the attack, but a rebel group affiliated with al-Qaida, the Abu Amara Brigades, claimed responsibility in a statement posted on its Telegram channel.

Israel has neither confirmed nor denied that it was involved in the assassination of Asbar in Masyaf, where Syria’s military research organization maintains one of its most important weapons-development facilities.

Spokesmen for Prime Minister Benjamin Netanyahu and Defense Minister Avigdor Liberman did not respond to requests for comment from The Times. But Liberman rejected the accusations in an interview on Israeli television.

“Every day in the Middle East there are hundreds of explosions and settling of scores,” he told Channel 2. “Every time, they try to place the blame on us. So we won’t take this too seriously.”

An unnamed official representing Syria and Iran’s military alliance told The Times he believed that Israel had wanted to kill Asbar because of the prominent role he played in Syria’s missile program even before the country’s civil war broke out in 2011.

According to The Times, Asbar had his own security detail as he led a top secret weapons development unit called Sector 4, and was at work building an underground weapons factory to replace one destroyed by Israel last year. He also was believed to be developing missiles accurate enough to target Israeli cities hundreds of miles away and was working with the Iran’s Quds Force to develop precision-guided weapons.

The unnamed official told the newspaper that the Mossad, Israel’s intelligence agency, had been tracking Asbar for a long time.

Israel has neither confirmed nor denied that it was involved in the assassination of Asbar in Masyaf, where Syria’s military research organization maintains one of its most important weapons-development facilities.

Spokesmen for Prime Minister Benjamin Netanyahu and Defense Minister Avigdor Liberman did not respond to requests for comment from The Times. But Liberman rejected the accusations in an interview on Israeli television.

“Every day in the Middle East there are hundreds of explosions and settling of scores,” he told Channel 2. “Every time, they try to place the blame on us. So we won’t take this too seriously.”

An unnamed official representing Syria and Iran’s military alliance told The Times he believed that Israel had wanted to kill Asbar because of the prominent role he played in Syria’s missile program even before the country’s civil war broke out in 2011.

According to The Times, Asbar had his own security detail as he led a top secret weapons development unit called Sector 4, and was at work building an underground weapons factory to replace one destroyed by Israel last year. He also was believed to be developing missiles accurate enough to target Israeli cities hundreds of miles away and was working with the Iran’s Quds Force to develop precision-guided weapons.

The unnamed official told the newspaper that the Mossad, Israel’s intelligence agency, had been tracking Asbar for a long time.


 

 

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.