Muzyka

Teatr Żydowski w Warszawie w poniedziałek 1.10 otworzy nową muzyczną scenę

Przyslala Rimma Kaul

 


Koncertem w wykonaniu Gołdy Tencer, Jana Młynarskiego, Marcina Maseckiego i Marcina Markowicza Teatr Żydowski zainauguruje działalność nowej sceny muzycznej. Koncert odbędzie się 1 października w Klubie Dowództwa Garnizonu w Warszawie.

Muzyczna Scena Teatru Żydowskiego to przedsięwzięcie, które towarzyszyć będzie repertuarowi teatru i przybliżać zapomnianą już często muzykę i kulturę okresu międzywojennego, którą w znacznej części tworzyli Polacy żydowskiego pochodzenia – poinformowała w piątek PAP Edyta Bach z Teatru Żydowskiego.

Kuratorami programu nowej sceny muzycznej zostali Marcin Masecki i Jan Młynarski – artyści, którzy przed rokiem zajęli się muzyką okresu międzywojennego i wydali płytę pt. „Noc w wielkim mieście”.

„Masecki i Młynarski wskrzeszają utwory, które powstały już pod koniec lat 20. ubiegłego wieku. Wybitni kompozytorzy tacy jak Henryk Wars, Jerzy Petersburski czy bracia Artur i Henryk Gold, zasłuchani w płytach zza oceanu czy z Berlina, tworzyli hity na potrzeby filmu, kabaretu, teatru i rewii, a także na zamówienie coraz liczniejszych wytwórni płytowych takich jak Columbia czy Syrena Record” – napisała Edyta Bach.

Inauguracyjny koncert sceny muzycznej Teatru Żydowskiego połączony będzie ze świętowaniem jubileuszu 50-lecia pracy artystycznej dyrektor tego Teatru – Gołdy Tencer.

„Podczas kolejnych koncertów każdy z zaproszonych przez kuratorów muzyków, stanie przed zadaniem odnalezienia i zaaranżowania na nowo polskiej muzyki, która wiodła niegdyś prym i porywała do tańca tysiące ludzi” – napisano w informacji z Teatru Żydowskiego.

„Teatru Żydowskiego chce odkrywać na nowo muzykę okresu międzywojennego, wracając przy okazji do swoich muzycznych tradycji i do Warszawy, której już nie ma…” – czytamy w zapowiedzi.

Podczas pierwszego koncertu wystąpią: Gołda Tencer – śpiew; Jan Młynarski – banjola, śpiew; Marcin Masecki – pianino i Marcin Markowicz – skrzypce.

Koncert odbędzie się 1 października o godz. 19.00 w Klubie Dowództwa Garnizonu w Warszawie.(PAP)

https://dzieje.pl/kultura-i-sztuka/warszawa-teatr-zydowski-w-poniedzialek-otworzy-nowa-muzyczna-scene

autor: Grzegorz Janikowski

Kategorie: Muzyka

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.