Polityka

Wiadomosci z Izraela Dzien po dniu 24.3- 25.3


24 marca 2020 r.


ministerstwo zdrowia poinformowało, że liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa wzrosła do 1656. Jedna osoba zmarła, w stanie ciężkim jest 31 osób, w stanie umiarkowanym 47, a 49 zostało wyleczonych.

Członek zespołu leczenia epidemiologicznego ministerstwa zdrowia Ran Blitzer powiedział: “Jeśli dojdziemy do sytuacji, w której liczba pacjentów będzie rosła w stałym tempie, nawet po sto dziennie, możemy z tym żyć. Jednak dalsze podwojenie liczby pacjentów doprowadzi nas do niebezpiecznego punktu.” Kompleksowa analiza epidemiologiczna wykazała, że 47% pacjentów zostało zarażonych koronawirusem podczas pobytu za granicą, kolejne 5% zostało zarażonych w domu, a 35% zostało zarażone od kogoś, kto później uzyskał wynik dodatni, natomiast źródło zakażenia u około 13% pacjentów pozostaje nieznane. Analiza wykazała, że istnieje kilka kluczowych lokalizacji, w których zarażono znaczną liczbę ludzi, w których ryzyko jest szczególnie wysoko. Są to: synagogi i jesziwy (29%), centra handlowe i restauracje (26%) oraz hotele (15%).


Centrum Medyczne Hadassah w Jerozolimie poinformowało wieczorem o śmierci 87-letniego mężczyzny, który został trzecią śmiertelną ofiarą koronawirusa w Izraelu. Do szpitala został przywieziony z domu opieki. Mężczyzna miał kilka podstawowych chorób, w tym cukrzycę i demencję.


ministerstwo spraw zagranicznych zorganizowało przeloty samolotów izraelskich linii lotniczych El Al, Arkia i Israir, które ewakuowały 3 tys. Izraelczyków z różnych rejonów świata. 1000 przyleciało z Indii, 1100 z Peru, a setki innych Izraelczyków powróciło z Australii, Brazylii i Meksyku, Nepalu i Birmy, Mołdawii, Słowacji, Litwy, Ukrainy i Rumunii. Na powrót do domu czeka jeszcze co najmniej 3 tys. Izraelczyków.


władze wodne poinformowały, że w ciągu ostatniej doby poziom wody jeziora Kinneret wzrósł o 1,5 cm, osiągając poziom 209,29 metrów p.p.m.


szef Centrum Medycznego Sourasky w Tel Awiwie oraz profesor epidemiologii i medycyny zapobiegawczej w Sackler School of Medicine na Uniwersytecie w Tel Awiwie prof. Gabi Barbash powiedział: “Zacząłem poważnie się niepokoić, gdy zobaczyłem liczby nowych zarażeń z ostatnich czterech dni. W momencie, gdy zaobserwowaliśmy skok z 50 do 60 pacjentów dziennie do 170, a teraz ponad 200 dziennie, zdałem sobie sprawę, że koronawirus zaczął rozprzestrzeniać się niezwykle szybko w coraz większym tempie, a to jest niezwykle niepokojące. Podejmujemy decyzje bez pełnego obrazu sytuacji będącej przed nami. Ponieważ nie mamy jeszcze obszernych badań populacji, robimy rzeczy, które być może zrobilibyśmy inaczej, gdybyśmy wiedzieli jak zrobić to lepiej. Premier rozumie powagę i złożoność sytuacji. Pracuje nad radykalnym zwiększeniem liczby przeprowadzonych testów. To musi się zdarzyć. Jestem bardzo zaniepokojony wzrostem liczby infekcji, a zwłaszcza niewystarczającą reakcją ogólnej populacji.”


popołudniem Centrum Medyczne Wolfsona w Holonie poinformowało o śmierci 67-letniej kobiety z powodu powikłań choroby koronawirusowej. Jest to druga ofiara śmiertelna koronawirusa w Izraelu. Szpital wydał oświadczenie: “Nasz zespół intensywnej terapii z wielkim oddaniem walczył o jej życie, ale stan się pogorszył i pomimo intensywnej pomocy zmarła. Uczestniczymy w smutku rodziny. Została ona o tym powiadomiona przez nasz zespół opieki społecznej.”


popołudniem Palestyńczycy obrzucili kamieniami żydowskie samochody przy arabskiej wiosce Deir Abu Masha’al, niedaleko Ramallah w Samarii. Przybyli na miejsce izraelscy żołnierze otworzyli ogień. Śmiertelnie postrzelony został jeden z napastników, przy którym znaleziono granaty ogłuszające, przeznaczone do ataku pojazdów izraelskich. Władze palestyńskie kilka dni temu wprowadziły stan wyjątkowy w Autonomii Palestyńskiej, jednak Palestyńczycy powszechnie obwiniają Żydów i Izrael o wybuch epidemii.


premier Benjamin Netanjahu przekazał odpowiedzialność za opiekę nad starszą ludnością Izraela w ręce ministerstwa obrony i Sił Obronnych Izraela. Minister obrony Naftali Bennett zapowiedział opracowanie narodowej strategii w celu zaspokojenia potrzeb osób starszych w kraju, w tym pożywienia, potrzeb medycznych i przedłużonej izolacji osób starszych, żyjących samotnie i będących w kwarantannie. Dowództwo armii uzgodniło początkowy kierunek działań. Siły Obronne Izraela będą współpracować z lokalnymi władzami w celu udzielania pomocy populacji osób starszych i reagowania na różne potrzeby. Bennett powiedział: “Siły Obronne Izraela i ministerstwo obrony biorą na siebie odpowiedzialność za utrzymanie i ochronę populacji starszych osób w państwie Izrael. Rozpoczynamy Operację Złotej Gwardii. Koronawirus szkodzi starszej populacji znacznie poważniej niż młodym. Tak więc sednem krajowego planu będzie ochrona populacji osób starszych i wysokiego ryzyka.”

Rzecznik armii gen. Hedi Silberman wydał oświadczenie, że w przypadku wydania decyzji o ogólnym ograniczeniu poruszania się ludności cywilnej w kraju, Siły Obronne Izraela zostaną rozmieszczone we wszystkich ośmiu okręgach policyjnych obejmujących cały kraj, aby pomóc policji w egzekwowaniu zamknięcia. “Zwiększamy rolę wojska poprzez pomoc lokalnym i regionalnym władzom. Przygotowujemy się również do masowego skażenia żołnierzy i rozdzielamy zespoły, aby uniknąć takich scenariuszy.”

Dowództwo Frontu Narodowego powołało do służby 1000 żołnierzy rezerwowych, którzy będą we współpracy z lokalnymi władzami zapewniać opiekę nad osobami starszymi w ich społecznościach. Żołnierze piechoty z Brygady Golani i Spadochroniarzy rozpoczęli przygotowania do egzekwowania pełnego zamknięcia wszystkich punktów kontrolnych w Judei i Samarii. W każdym z ośmiu obwodów policji zostanie rozmieszczony batalion piechoty, a nieuzbrojeni żołnierze będą wspierać wszystkie działania władz lokalnych. Ministerstwo bezpieczeństwa wewnętrznego poprosiło o zwiększenie ilości batalionów z 8 do 16. Oddziały, które przechodzą specjalne szkolenie w zakresie możliwego przydzielenia, będą działać z baz szkoleniowych jako siła pomocnicza dla policji, która ma prawne uprawnienia do egzekwowania blokady.

Szef departamentu operacyjnego policji Jiszai Szalem powiedział, że policja jest gotowa wypełnić rozkazy rządu. “To nie jest takie skomplikowane. Mamy państwowy plan awaryjny – a jeśli zostanie podjęta taka decyzja, my będziemy musieli iść naprzód, możemy to zrobić i zrobimy to. Wiemy, ilu policjantów potrzebujemy w pobliżu Jerozolimy, między Jerozolimą a Beit Szemesz i na drogach łączących Ramle i Lod. Istnieje plan dla każdej dzielnicy państwa.” Plan pełnego zamknięcia pociągałby za sobą konieczność podzielenie kraju na ćwiartki. Każda z nich byłaby nadzorowana przez kapitana, który dysponowałby zespołem funkcjonariuszy policji i żołnierzy do monitorowania ruchu oraz egzekwowania przepisów kwarantanny. Setki funkcjonariuszy policji zostałyby rozmieszczone w wioskach i miasteczkach, a do ich wsparcia zaangażowano by żołnierzy Sił Obronnych Izraela. “Policja Izraela nigdy wcześniej czegoś takiego nie robiła, ale opiera swoje plany na tym, co robiły inne kraje w przeszłości i obecnie, w tym Chiny, Włochy, Niemcy i Stany Zjednoczone. Ale to nie jest państwo wojskowe. Chcemy, aby społeczeństwo uczestniczyło w naszych działaniach. Jeśli zachowają się dobrze, nie będziemy musieli interweniować.”


Centrum Medyczne Hadassah w Jerozolimie poinformowało wieczorem o śmierci 87-letniego mężczyzny, który został trzecią śmiertelną ofiarą koronawirusa w Izraelu. Do szpitala został przywieziony z domu opieki. Mężczyzna miał kilka podstawowych chorób, w tym cukrzycę i demencję.


25 marca 2020 r. 


ministerstwo zdrowia poinformowało, że liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa wzrosła do 2030. Pięć osób zmarło, w stanie ciężkim jest 37 osób, w stanie umiarkowanym 54, a 58 zostało wyleczonych. Codziennie przeprowadzanych jest 5 tys. testów.

Szeba Medical Center w Tel Haszomer poinformowało rano o śmierci 76-letniego mężczyzny, który stał się czwartą ofiarą koronawirusa w Izraelu. Mężczyzna był w szpitalu od zeszłego poniedziałku i cierpiał na liczne schorzenia. Szpital Maayanei Hayeshua w Bnei Brak poinformował o piątej ofiarze śmiertelnej. Jest nią 87-letni mężczyzna, który zmarł wkrótce po przybyciu do szpitala.

Tymczasem w magazynach ratunkowych ministerstwa zdrowia pozostało tylko 50 respiratorów.


wieczorem premier Benjamin Netanjahu ostrzegł, że jeśli nie nastąpi spadek liczby nowych przypadków koronawirusa, to w ciągu najbliższych kilku dni, nie będzie innego wyboru, jak narzucić całkowite zamknięcie ludności cywilnej w Izraelu. “Obywatele Izraela, znacie następujące zdanie: Kto ratuje jedno życie, to tak, jakby uratował cały świat. W przypadku koronawirusa ma to inne znaczenie: Ten, który zaraża jedną osobę, to tak, jakby zaraził cały świat. Kroki, które podjęliśmy tutaj w Izraelu, są podejmowane na całym świecie, ale to nie wystarczy, ponieważ co dwa do trzech dni podwaja się liczba pacjentów. W ciągu dwóch tygodni możemy znaleźć się z tysiącami pacjentów, z których wielu będzie zagrożonych śmiercią. Muszę więc powiedzieć, że jeśli nie zauważymy natychmiastowej poprawy tego trendu – nie będzie ucieczki przed narzuceniem całkowitego zamknięcia kraju, z wyjątkiem niezbędnych potrzeb, takich jak żywność i lekarstwa. Jest to kwestia kilku dni i dołożymy do tego wszelkie przygotowania logistyczne i prawne. Mówię to najbardziej wyraźnie: musicie pozostać w domu. Zostańcie w domu – pozostańcie przy życiu. Każdy musi być posłuszny, bez wyjątków. I musicie być bardzo ostrożni ze swoim bezpieczeństwem. Posłuszeństwo to ścisła samodyscyplina. Jeśli nie zmobilizujecie się do opieki nad sobą i rodzinami, nastąpi katastrofa. Nie wychodźcie z domu, pozostańcie w domach i przestrzegajcie wskazówek. To nie są drobiazgi, ale sprawy życie i śmierć. Jeśli obecny wskaźnik wzrostu infekcji utrzyma się, to za 15 dni możliwe, że będziemy musieli decydować, kto uzyska dostęp do respiratora, a kto nie.”

Szef Sztabu Generalnego gen. Aviv Kochavi ostrzegł swoich dowódców, że najgorszy etap epidemii “jest jeszcze przed nami”, i że w miarę rozprzestrzeniania się wirusa może również nastąpić szeroko zakrojona operacja wojskowa. “Przed nami jest jeszcze poważna faza rozwoju pandemii. Nastąpi pogorszenie stanu zdrowia pacjentów, gospodarki i społeczeństwa. Zgodnie z roboczymi założeniami wojska, kryzys potrwa wiele miesięcy i armia nie będzie miała innego wyboru, jak tylko zwiększyć zakres pomocy, którą już udziela państwu. Z biegiem czasu i wraz z nasileniem się kryzysu gospodarczego, medycznego i społecznego, sytuacja w kraju będzie coraz trudniejsza, i będzie wpływać na żołnierzy, oficerów kadry i dowódców. Niemniej jednak Siły Obronne Izraela będą nadal się szkolić i utrzymywać gotowość operacyjną, ponieważ w tym okresie również może dojść do ataku lub kolejnej rundy gwałtownej konfrontacji, a nawet dużej operacji wojskowej.” Minister obrony Naftali Bennett ostrzegł, że Izrael wkrótce zauważy gwałtowny wzrost liczby poważnie chorych pacjentów potrzebujących respiratorów. “Zbliżamy się do wykładniczej fazy epidemii. Obserwujemy przyspieszony wzrost liczby poważnie chorych osób, które potrzebują wsparcia oddechowego. To niepokojące. Izraelskie społeczeństwo jest niezwykłe, gdyż rozumie istotną potrzebę izolacji, dlatego mam pewien stopień optymizmu. Ale w ciągu kilku następnych dni sytuacja się pogorszy. W Izraelu jest około 3000 respiratorów, z których połowa jest już zajęta przez pacjentów. Mamy więc 1500 wolnych respiratorów, a potrzebujemy ich dużo więcej. Kiedy nasi dziadkowie bedą umierać, nie będzie dostępnych respiratorów. Chciałbym dostać dziesięć tysięcy respiratorów dla potrzebujących pacjentów. Jestem jednak przeciwny ogólnokrajowej blokadzie. Chociaż taki ruch jest skuteczny, nie jest to magiczne lekarstwo. Jeśli państwo Izrael chce wrócić do normalności, powinniśmy przeprowadzać 30 tys. testów dziennie. Jeśli mogliśmy przeprowadzić operację w Entebbe, możemy zrobić także to. Nikt nie ma wątpliwości, że jesteśmy w niebezpieczeństwie. Zdecydowano już, że ministerstwo zdrowia przejmie inicjatywę, jednak według mnie błędem jest, aby chorzy pozostawali w domach, a nie w hotelach kwarantanny ustanowionych przez rząd w Tel Awiwie i Jerozolimie.”

Urzędnik ministerstwa zdrowia dr. Vered Ezra powiedział, że trwają przygotowania do przyjęcia tysięcy ciężko chorych pacjentów, ale obecnie w szpitalach brakuje środków medycznych. “Przygotowaliśmy tysiące łóżek i respiratorów i jesteśmy w trakcie zamawiania dodatkowego sprzętu.” Profesor Haim Berkenstadt z oddziału opieki oddechowej w Szeba Medical Center powiedział, że szpitale są obecnie w stanie leczyć setki pacjentów potrzebujących pomocy oddechowej, ale jeśli ich ilość wzrośnie do tysięcy, system opieki zdrowotnej nie będzie w stanie zapewnić odpowiedniego leczenia wszystkim potrzebującym. Informacje pochodzące z Włoch wskazują, że pacjenci umierają po kilkunastu dniach choroby. Naprawdę nie wiem, co się stanie, jeśli setki ludzi będą potrzebować więcej opieki. Kiedy pacjent otrzymuje pomoc oddechową, ma nadzieję, że jego ciało odzyska siły, ale nie jest to sposób leczenia wirusa, tylko pozyskanie czasu, który szybko ucieka. Lekarze w Izraelu uczą się na podstawie doświadczeń zdobytych w Chinach, Włoszech, Niemczech i na całym świecie. Sytuacja we Włoszech jest tragiczna, gdyż pacjenci umierają bez respiratorów.”


urząd zatrudnienia poinformował, że od początku marca zarejestrowano 657 876 nowych bezrobotnych, z których 90% jest na bezpłatnych urlopach. Całkowita liczba bezrobotnych w Izraelu przekraczyła 800 000 osób. Stopa bezrobocia wynosi 19,6%.

wieczorem siły policyjne wkroczyły do dzielnicy Mea She’arim w Jerozolimie w celu egzekwowania wytycznych dotyczących kwarantanny. Policjanci użyli głośników, aby poinstruować mieszkańców o obowiązku nie opuszczania swoich domów i wprowadzeniu w życie przepisów dotyczących funkcjonowania firm.

Mea Shearim, Jerusalem 😕 Trudności z wprowadzeniem przepisów kwarantanny.

 


zespół naukowców z Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie poinformował wieczorem o stanie swoich ustaleń o koronawirusie. W skład zespołu wchodzą prof. Michał Linial (chemia biologiczna), dr Dina Schneidman (chemia biologiczna i informatyka) i stażysta podoktorancki Ester Brail. Poinformowali, że zgodnie z ich ustaleniami nie ma żadnej gwarancji, że lek, który wcześniej okazał się skuteczny przeciwko koronawirusom takim jak SARS lub MERS, potraktuje ten najnowszy szczep tak samo skutecznie. “Każdy szczep wirusa ma inne zdolności ofensywne do wiązania się z ludzkimi receptorami, podczas gdy metoda wiązania różni się w zależności od wirusa. Wirus COVID-19 ma uderzające 72,8% podobieństwo w strukturze do szczepu SARS, dlatego przetestowano sposób, w jaki COVID-19 łączy się z enzymem ACE2, który jest częścią prawie każdej komórki w ludzkim ciele i jest znany jako punkt wejścia dla wirusa SARS. Według tych badań, SARS przywiązuje się do komórek ludzkich w taki sposób, że łatwo je przerwać za pomocą medycyny. W przeciwieństwie do SARS, szczep COVID-19 przyczepia się do komórek ludzkich w znacznie bardziej agresywny sposób, co oznacza, że ​​jego usunięcie z komórki jest znacznie trudniejsze w porównaniu z SARS. Z tego powodu będzie znacznie trudniej opracować lekarstwo na ten najnowszy szczep koronawirusa, co oznacza, że ​​lekarstwo może być nadal odległe. Po znalezieniu szczepionki ci, którzy się zaszczepią, będą odporni na tę chorobę, a ci, którzy tego nie zrobią, będą ją dalej rozprzestrzeniać. Zakładamy, że w przyszłości, gdy lepiej zrozumiemy wpływ wirusa na nasz układ odpornościowy, szczepienia zostaną przeprowadzone w szkołach lub w jakikolwiek inny sposób, aby chronić nas przed naszym nowym przyjacielem. W przeciwieństwie do szczepów koronawirusa SARS i MERS, które zniknęły dość szybko odpowiednio w 2004 i 2018 roku, będziemy żyć, wiedząc, że ten nowy szczep wkrótce się ponownie pojawi. W przeciwieństwie do innych wirusów, z którymi żyjemy, musimy poznać naszego wroga i ostatecznie zawrzeć z nim pokój.”

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres powiedział: “Epidemia koronawirusa COVID-19 zagraża całej ludzkości – i cała ludzkość musi się bronić. Globalne działanie i solidarność mają kluczowe znaczenie. Odpowiedzi poszczególnych krajów nie będą wystarczające, dlatego potrzebna jest współpraca.”

Europejskie Centrum Kontroli Chorób zacytowało badania, które sugerują, że wirus nie stanie się mniej niebezpieczny w gorących i wilgotnych warunkach, zmniejszając nadzieję, że półkula północna może uzyskać wytchnienie, gdy nadejdzie lato. “Do tej pory nie ma dowodów na to, że SARS-CoV-2 wykazuje znaczną sezonowość zimową, taką jak inne ludzkie koronawirusy na półkuli północnej.”


przewodniczący Knesetu Juli Edelstein (Likud) podał się do dymisji w proteście przeciwko orzeczeniu Sądu Najwyższego zobowiązującemu go do przeprowadzenia wyboru nowego przewodniczącego parlamentu. “Sąd Najwyższy zdecydował, że w tym tygodniu przewodniczący Knesetu musi przeprowadzić głosowanie nad wyborem nowego przewodniczącego Knesetu. Decyzja Sądu Najwyższego nie jest oparta na tym, jak sformułowane jest prawo, ale zgodnie z jednostronną i ekstremistyczną interpretacją. Decyzja Sądu Najwyższego jest sprzeczna z protokołem Knesetu. Decyzja Sądu Najwyższego niszczy pracę Knessetu. Decyzja Sądu Najwyższego jest rażącą i śmiałą ingerencją władzy sądowniczej w sprawy wybranego organu legislacyjnego. Decyzja Sądu Najwyższego w bezprecedensowy sposób szkodzi suwerenności narodu i suwerenności Knesetu. Decyzja Sądu Najwyższego podważa podstawy demokracji izraelskiej. Jako osoba demokratyczna, jako żydowski syjonista, jako ktoś, kto walczył ze złymi mocami oraz jako marszałek wybranego parlamentu, stwierdzam: Decyzja Sądu Najwyższego jest decyzją niezgodną z prawem, co doprowadzi do niebezpiecznych trudności. Jako ktoś, kto zapłacił wysoką osobistą cenę, lat więzienia i niewolniczej pracy, za prawo do życia jako obywatel Izraela, nie mam potrzeby wyjaśniania tego, jak bardzo kocham państwo Izrael i naród Izraela. I ako jednostka demokratyczna, jako żydowski syjonista, jako ktoś, kto walczył ze złymi mocami i jako przewodniczący parlamentu, nie mogę pozwolić Izraelowi popaść w anarchię. Nie wezmę udziału w wojnie domowej. Członkowie Knesetu, obywatele Izraela, nasz naród potrzebuje teraz jedności, potrzebuje rządu jedności. W tych dniach, kiedy jest epidemia, która zagraża nam z zewnątrz, i podziały, które powodują wewnętrzne rozłamy, wszyscy musimy zachowywać się jak ludzie, wszyscy musimy dążyć do bycia lepszymi. Wszyscy musimy się zjednoczyć. Dlatego ze względu na państwo Izrael oraz w celu odnowienia ducha narodowego w Izraelu, niniejszym rezygnuję ze stanowiska marszałka Knesetu. Będziemy się modlić i będziemy pracować dla lepszych dni.”


ekspert w dziedzinie biologii komórkowej i molekularnej w Kibuttz College dr Orlev Levi-Nissenbaum powiedział: “W przypadku koronawirusa mówimy o wirusie, który zanim dotarł do nas przebył długą drogę. Wyszedł od zwierząt i przeszedł na ludzi, z miejsca pochodzenia w Chinach do Europy i dalej na kontynent amerykański, na wszystkie części świata. Jest to niebezpieczny wirus, szczególnie dla osób starszych, ale nie tylko dla nich. Różni się od grypy, która w nieproporcjonalny sposób dotyka młodych. Teraz wszystkie segmenty i grupy wiekowe populacji należy uznać za zagrożone. To, że teraz głównie osoby starsze są szczególnie podatne na wirus wynika po części z faktu, że na przestrzeni lat ich układ odpornościowy uległ naturalnej erozji. W przypadku koronawirusa może również występować różnica między dorosłymi, którzy zostali zaszczepieni jako dzieci, a tymi, którzy otrzymywali szczepienia przypominające i dodatkowe na przestrzeni lat. Dodam, że wydaje się, że ci, którzy w ciągu życia cierpieli na więcej chorób, mogą być teraz bardziej odporni. Choroby są swego rodzaju ćwiczeniami fizycznymi dla układu odpornościowego, który w ten sposób wzmacnia się na wypadek walki z chorobą zakaźną. Kiedy nasze ciało walczą z patogenami, wzmacniamy odporność, która nas później utrzymuje. Szczepienia ochronne dzieci są oficjalną polityką ministerstwa zdrowia. U osób dorosłych kontynuacja szczepień może stymulować układ odpornościowy, który przez kolejne lata w wyniku różnych powodów mógł osłabnąć. Szczepienia zapewniają nam wzmocnienie odporności, pobudzają system odpornościowy nie tylko w odniesieniu do konkretnego patogenu atakowanego przez przedmiotową szczepionkę, ale także działają ogólnie. Innymi słowy, mogą pomóc nam również pokonać inne choroby. Nie zostało to udowodnione, ale mam przeczucie, że tak może być. Mimo to szczepionki sezonowe, takie jak szczepionka przeciw grypie, same w sobie nie wystarczą do wzmocnienia układu odpornościowego. Istnieje wiele rzeczy, które możemy zrobić, aby poprawić naszą odporność, takie jak zbilansowana dieta, ćwiczenia fizyczne, wystarczająca ilość snu i leczenie przewlekłych chorób, jeśli są obecne. Dotyczy to utrzymania ogólnego dobrego stanu zdrowia, co umożliwi nam przezwyciężenia koronawirusa. Do tej pory nie przeprowadzono badań pacjentów z koronawirusem w celu zidentyfikowania konkretnych czynników ryzyka lub korelacji z wcześniej istniejącymi stanami chorobowymi. Takie badania powinny być łatwe do przeprowadzenia w kraju takim jak Izrael, gdzie dokumentacja medyczna każdego pacjenta jest łatwo dostępna w sieci internetowej w różnych ośrodkach zdrowia. Do tej pory w Izraelu nie widzieliśmy wysokiej śmiertelności z powodu koronawirusa, w przeciwieństwie do takich miejsc jak Włochy, gdzie codziennie dochodzi do setek zgonów. Jednak badając osoby w poważnym stanie, możemy zidentyfikować wspólne cechy, koncentrując się również na tym, jakie szczepionki otrzymali w młodości i wyciągnąć z tego wnioski. Jestem optymistą, że wkrótce zostanie znaleziona szczepionka lub lek do leczenia koronawirusa, ale nie wiemy kiedy do tego dojdzie. Spójrzmy na to z perspektywy samego wirusa. On uczy się, jak radzić sobie z naszymi kwarantannami, izolacjami i możliwymi metodami leczenia … Nawet jeśli zostanie odkryta szczepionka lub lek, wirus może nauczyć się, jak sobie z nimi poradzić. Wirusy mają tendencję do mutacji, a koronawirus może zmutować w coś, co będzie jeszcze bardziej namnażać się lub okaże się bardziej śmiertelne. Naprawdę wielu rzeczy nie wiemy.”


Efraim

Kategorie: Polityka

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.