Uncategorized

Kongres: równoprawny sojusznik Izraela


Kongres USA jest najpotężniejszym organem ustawodawczym na świecie i wielokrotnie demonstrował swoją siłę w polityce zagranicznej i obronnej.

Yoram Ettinger
Yoram Ettinger

Przetlumaczyl Sir Google Translate

 Amerykańska Izba Reprezentantów głosowała 420-9 na 23 września w celu uzupełnienia żelazna kopuła systemu obrony powietrznej Izraela, że przechwytujące, których coraz częściej produkowane-i-ostatecznie wyeksportowany przez firmę Raytheon obrony USA, który korzysta ze sprawdzonego w boju „laboratorium izraelskiego”.

Przytłaczający głos odzwierciedla przekonanie Kongresu, że Żelazna Kopuła:

• Wzmacnia postawę odstraszania Izraela, która ma kluczowe znaczenie dla przetrwania wszystkich proamerykańskich reżimów arabskich i minimalizacji niestabilności regionalnej.

• Zmniejsza potrzebę prowadzenia izraelskich wojen na pełną skalę z terroryzmem palestyńskim i islamskim.Zasubskrybuj The JNS Daily Syndicate przez e-mail i nigdy nie przegap naszych najlepszych artykułów

• Zapewnia alternatywę dla izraelskich wojskowych operacji lądowych przeciwko terrorystom palestyńskim, które pociągałyby za sobą znaczne ofiary śmiertelne w Izraelu i Palestynie.

• Reprezentuje wspólne interesy USA i Izraela pod względem militarnym i technologicznym w obliczu wzajemnych zagrożeń (np. terroryzm islamski) i wspólnych wyzwań (np. rozwój światowej klasy, zmieniających zasady gry technologii).

• Stanowi kolejny przykład systematycznego poparcia przez Kongres wzmocnionej współpracy amerykańsko-izraelskiej.

Decydująca rola, jaką odegrał Kongres w uzupełnieniu Żelaznej Kopuły, podkreśla kardynalną zasadę systemu politycznego USA: prezydent proponuje, ale Kongres pozbywa się.

Zaangażowanie senatorów i przedstawicieli Izby Reprezentantów w politykę zagraniczną i kwestie związane z bezpieczeństwem narodowym wzrosło od czasów wojny w Wietnamie, skandali Watergate i Iran Gate, demontażu ZSRR (który przekształcił świat z dwubiegunowego w wielobiegunowy) i gwałtownie rozwijającej się globalizacji.

W rzeczywistości były sekretarz stanu Jim Baker skarżył się na rosnącą asertywność Kongresu w dziedzinie polityki zagranicznej, mówiąc: „Nie można prowadzić polityki zagranicznej z 535 sekretarzami stanu”. Były sekretarz obrony Dick Cheney skrytykował Kongres za mikro-zarządzanie budżetem obronnym: dyktowanie, ile wydać na poszczególne rodzaje broni, narzucanie szczegółowych wymagań i ograniczeń programowych, podejmowanie decyzji o ustalaniu polityki i proszenie Departamentu Obrony o składanie tonów raportów.

Sila Kongresu

Kongres USA jest najpotężniejszym organem ustawodawczym na świecie i wielokrotnie wykazał swoją współrówną, współdeterminującą siłę w obszarach polityki zagranicznej i obronnej, takich jak:

• Nałożenie sankcji na obce kraje wbrew prezydentom Billowi Clintonowi, Barackowi Obamie i Donaldowi Trumpowi (m.in. wobec Egiptu w 2012 r., Iranu w latach 1996-97 i 2013 oraz Rosji w 2017 r.);

• Brak ratyfikacji Wspólnego Kompleksowego Planu Działania (JCPOA) z 2015 r., który umożliwił wycofanie się USA z umowy;

• Niezamknięcie obozu detencyjnego w Guantanamo w 2009 r. było prowadzone przez lidera większości w Senacie Harry’ego Reida (D-Nev.), wbrew Obamie.

• Odmowa zatwierdzenia Charlesa Freemana na stanowisko dyrektora wywiadu narodowego w 2009 r. była prowadzona przez senatora Chucka Schumera (D.Y.);

• Nieratyfikowanie w 1999 r. Traktatu o całkowitym zakazie prób próbnych wbrew Clinton i społeczności międzynarodowej;

• Bezprecedensowy rozwój współpracy strategicznej USA-Izrael pomimo ostrego sprzeciwu Bakera i prezydenta George’a HW Busha;

• Kompleksowa ustawa przeciwko apartheidowi unieważniła weto prezydenta Ronalda Reagana;

• Poprawka Bolanda z 1984 r. zniosła pomoc finansową i wojskową Reagana dla elementów antykomunistycznych w Nikaragui;

• Blokowanie w 1983 r. próby zamachu stanu dokonanej przez Reagana przeciwko prosowieckiemu reżimowi Surinamu;

• Ustawa o nadzorze wywiadu zagranicznego z 1978 r. nakazywała Kongresowi upoważnienie do inwigilacji osób i organizacji, które mogą zagrażać bezpieczeństwu narodowemu;

• Poprawki Tunneya z 1975/76 (D-Calif.) i Clarka wstrzymały tajne wsparcie finansowe i wojskowe opozycji dla prosowieckiego reżimu w Angoli;

• Poprawka Church-Case z 1973 r. zakończyła finansowanie zaangażowania wojskowego w Azji Południowo-Wschodniej;

• Ustawa o uprawnieniach wojennych z 1973 r. unieważniła weto prezydenta Richarda Nixona;

• Poprawka Jacksona-Vanika uzależniła pomoc dla Moskwy od wolnej imigracji.

Kongres upoważniony przez Konstytucję

Jak udokumentowano w wyżej wspomnianych paragrafach, należy zauważyć, że chociaż Kongres jest zajęty sprawami okręgowymi i stanowymi, ma prawo zarówno proponować, jak i rozporządzać obszarami polityki zagranicznej i obronnej.

Konstytucja Stanów Zjednoczonych aspiruje do ograniczonego rządu i niemonarchicznego prezydenta i dlatego nie ogranicza Kongresu do nadzorowania budżetu. Zapewnia Senatowi i Izbie Reprezentantów uprawnienia do działania w kwestiach strategicznych i kształtowania polityki.

Konstytucja przyznaje Kongresowi „władzę z portfela”, nadzór nad operacjami rządowymi, ratyfikację traktatów, potwierdzanie kluczowych nominacji, wypowiedzenie wojny, finansowanie operacji wojskowych i współpracę z podmiotami zagranicznymi, tworzenie i likwidację agencji rządowych, nakładanie sankcji na zagraniczne rządy itp.

Innymi słowy, prezydent jest „głównym wodzem” w ramach ograniczeń nałożonych przez Kongres.

Yoram Ettinger jest byłym ambasadorem i szefem Second Thought: A amerykańsko-izraelska inicjatywa.

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.