Uncategorized

Festiwal Kultury Zydowskiej w Krakowie

Nadeslal

Krzysztof Pesses

krakow

Interesuje nas życie – jego zdumiewająca zdolność odradzania się i rozkwitania na nowo. Festiwal jest nieustanną celebracją żydowskiego życia.

 Kraków, Kazimierz – po wojnie symbol żydowskiej nieobecności, ponownie stał się miejscem żydowskiej obecności. W zwierciadle Festiwalu odbija się różnorodne piękno żydowskiej kultury, bogactwo życia i głębia religii.

 Nasz stosunek do Tradycji jest pełen szacunku – ale nie jesteśmy zamknięci wyłącznie w Tradycji. Oddajemy hołd przeszłości – nieustannie myśląc o przyszłości.

 Żyjemy tu i teraz, w dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości. Pokazujemy te zmiany w chwili, gdy się stają. To, co dzisiaj jest ortodoksją, zaledwie wczoraj było jeszcze herezją. Jesteśmy heretykami współczesności – głodni tego co było, co jest i co będzie.

 Nie dbamy o poklask, o zaspakajanie gustów. Dbamy wyłącznie o poziom artystycznej prawdy. O autentyzm. Nasz festiwal jest najbardziej oldskulowym, radykalnym, awangardowym festiwalem kultury żydowskiej na świecie!

 Nie byliśmy i nie będziemy festiwalem klezmerskim! Jesteśmy festiwalem różnorodnych światów – świata kultury aszkenazyjskiej, sefardyjskiej, orientalnej, izraelskiej wreszcie. Naszą duchową stolicą jest Jeruszalaim, zaś centrum wszystkich tych światów – Ziemia Izraela.

 Jedynie życie jest w stanie pogodzić pamięć z przyszłością.

Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie jest festiwalem życia.

Janusz Makuch

Dyrektor Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie

caly program

KLIKNIJ TUTAJ

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.