Nadeslala Monica Andruszewitz
W połowie czerwca 1945 r. żołnierze por. Pazura wyciągnęli z pociągu kilkuset Niemców, a następnie wymordowali 71 mężczyzn, 120 kobiet oraz 74 dzieci. Pazur osobiście zastrzelił kilkoro niemowląt. Zaraz po wojnie Czesi dokonali krwawej zemsty na Niemcach mieszkających w ich kraju. Życie straciło co najmniej 25 tys. osób
Odejść musi każdy Niemiec, który nie przeciwstawił się czynnie nazizmowi (…). Jeśli ci Niemcy pozostaną w Czechosłowacji, będziemy mieli nieustanną wojnę domową. Jedynym rozwiązaniem jest ich wyjazd do Niemiec – mówił w maju 1944 r. w Londynie amerykańskiemu dziennikarzowi prezydent Czechosłowacji na uchodźstwie Edvard Beneš.
Praga – poniżanie Niemek na ulicach miasta
Chcemy być Austrią, nie Czechosłowacją!
Profesor Archibald Cary Coolidge, doradca Woodrowa Wilsona, prezydenta USA w latach 1913-21, nie miał wątpliwości, gdy pisał: Jest dziś między nimi głęboka wrogość i nie ma powodu oczekiwać, że zostanie ona w najbliższym czasie pokonana. Coolidge odnosił się do wydarzeń mających miejsce wkrótce po powstaniu na gruzach monarchii austro-węgierskiej Czechosłowacji i Austrii.
Wtedy to przywódcy przeszło 3 mln Niemców, mniejszości zamieszkującej od stuleci historyczne ziemie czeskie, ogłosili powstanie Provinz Deutschböhmen, czyli prowincji Niemieckie Czechy. Zamierzali przyłączyć ją do Austrii. 12 listopada 1918 r., a więc dzień po abdykacji cesarza Karola I, Niemcy z rozpadającej się monarchii austro-węgierskiej proklamowali w Wiedniu Republikę Niemiecką Austrii.
Akcja wojsk czechosłowackich w listopadzie i grudniu 1918 r. rozwiała nadzieje czeskich Niemców. Kilka miesięcy później podczas wyborów w Austrii w kilku miastach doszło do starć wojska z manifestantami domagającymi się utworzenia Niemieckiej Austrii obejmującej także Niemieckie Czechy – zginęło ponad 50 Niemców, w tym 20 kobiet i troje dzieci.
Caly ten ciekawy artykul znajdziesz jak
Kategorie: Uncategorized