Uncategorized

Bylem asystentem dr. Mengele

Nadeslal Artur Chmielewski

artur Chmielewski

 

Z transportów RSHA z Węgier skierowano po selekcji do obozu jako więźniów 2000 Żydów, oznaczając ich numerami A-7741 – A-9740. Część młodych i zdrowych skierowano do obozu jako “depozyt”. Kobiety i dziewczęta osadzono w obozie BIIc. Były wśród nich żona i córka doktora Miklósa Nyiszli,którego oznaczono numerem A-8450, a następnie skierowano do KL Auschwitz III do obozu Monowice. Pozostałych zabito w komorach gazowych.

Miklósa Nyiszli – Wegierski Zyd – lekarz.

Foto: KALENDARIUM KL AUSCHWITZ - BIRKENAU </p>
<p>29 V, 1944 rok</p>
<p>Z transportów RSHA z Węgier skierowano po selekcji do obozu jako więźniów 2000 Żydów, oznaczając ich numerami A-7741 - A-9740. Część młodych i zdrowych skierowano do obozu jako "depozyt". Kobiety i dziewczęta osadzono w obozie BIIc. Były wśród nich żona i córka doktora Miklósa Nyiszli,którego oznaczono numerem A-8450, a następnie skierowano do KL Auschwitz III do obozu Monowice. Pozostałych zabito w komorach gazowych.</p>
<p>Miklósa Nyiszli - W czasie II wojny światowej, po zajęciu Węgier przez III Rzeszę, wiosną 1944 wraz z rodziną (żoną Małgorzatą i córką Zuzanną) został wywieziony do niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. W czasie selekcji na rampie w Birkenau on, jego żona i córka zostali skierowani do pracy w obozie. Dr Nyiszli został oznaczony numerem A-8450. Dzięki swej specjalizacji w zakresie medycyny sądowej oraz studiom w Niemczech i doskonałej znajomości języka został zatrudniony przez doktora Josefa Mengele jako specjalista od przeprowadzania sekcji zwłok. Ponadto do jego obowiązków należała opieka lekarska nad więźniarską i esesmańską obsługą komór gazowych i krematoriów. Na zlecenie doktora Mengele dokonywał autopsji zwłok bliźniąt i karłów, które były przedmiotem eksperymentów pseudomedycznych „Anioła Śmierci”. Będąc zakwaterowany w budynku krematorium I (II) w Birkenau Nyiszli miał wgląd w największą tajemnicę obozu – masowych mordów tysięcy ludzi (głównie Żydów) w komorach gazowych. Był także świadkiem słynnego buntu w Sonderkommando w październiku 1944 roku. W styczniu 1945 został ewakuowany z Auschwitz, 5 maja 1945 w obozie Ebensee doczekał wyzwolenia przez Amerykanów.

W czasie II wojny światowej, po zajęciu Węgier przez III Rzeszę, wiosną 1944 wraz z rodziną (żoną Małgorzatą i córką Zuzanną) został wywieziony do niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. W czasie selekcji na rampie w Birkenau on, jego żona i córka zostali skierowani do pracy w obozie. Dr Nyiszli został oznaczony numerem A-8450. Dzięki swej specjalizacji w zakresie medycyny sądowej oraz studiom w Niemczech i doskonałej znajomości języka został zatrudniony przez doktora Josefa Mengele jako specjalista od przeprowadzania sekcji zwłok. Ponadto do jego obowiązków należała opieka lekarska nad więźniarską i esesmańską obsługą komór gazowych i krematoriów. Na zlecenie doktora Mengele dokonywał autopsji zwłok bliźniąt i karłów, które były przedmiotem eksperymentów pseudomedycznych „Anioła Śmierci”. Będąc zakwaterowany w budynku krematorium I (II) w Birkenau Nyiszli miał wgląd w największą tajemnicę obozu – masowych mordów tysięcy ludzi (głównie Żydów) w komorach gazowych. Był także świadkiem słynnego buntu w Sonderkommando w październiku 1944 roku. W styczniu 1945 został ewakuowany z Auschwitz, 5 maja 1945 w obozie Ebensee doczekał wyzwolenia przez Amerykanów.

 

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.