Uncategorized

Recenzja ksiazki „MAGDA GOEBBELS. PIERWSZA DAMA TRZECIEJ RZESZY”

Nadeslala

Aleksandra Buchaniec-Bartczak

 

magda-goebbels

“Zostaniesz królową życia, ale koniec będzie straszny…” przepowiedziała kilkunastoletniej Magdzie wróżka.

Ona – piękna, inteligentna, elegancka, obyta towarzysko, władająca językami obcymi. Niebieskooka blondynka – wzór rasy nordyckiej.

On – doktor filozofii, brzydki, niski, kulejący, wysławiający się przejrzyście, acz dosadnie. W opinii publicystki Belli Fromm “mieszanka Mefista i Savonaroli, mroczny i wściekły, kuszący i fanatycznie opętany”.

To właśnie te cechy Goebbelsa ujęły Magdę – opływającą w dostatki, znudzoną życiem rozwódkę. Spotkania elitarnego klubu sympatyków nazizmu, program NSDAP, lektura “Mein Kampf” i pism Rosenberga, a nade wszystko propagandowe przemowy okazały się nowymi, zaskakującymi podnietami dla uśpionego umysłu.

Atrakcyjna archiwistka w centrali partii szybko zwróciła uwagę Goebbelsa, została jego prawą ręką, kochanką, w końcu – na wyraźne życzenie Hitlera – żoną. Swoją pozycję Pierwszej Damy Trzeciej Rzeszy Magda Goebbels zbudowała na sympatii Wodza i wzorowym wypełnianiu obowiązków niemieckiej kobiety.

A przecież kiedyś kochała Żyda – zapalonego syjonistę Victora Arlosoroffa, nosiła podarowaną przez niego Gwiazdę Dawida i żydowskie nazwisko ojczyma Richarda Friedländera.

Pisząc biografię Magdy Goebbels Anja Klabunde podjęła się niełatwego zadania, tak z formalnego, jak i emocjonalnego punktu widzenia. W tym przypadku trudno o materiały źródłowe, zaliczyć do nich można jedynie “Dzienniki” Goebbelsa i wydane drukiem wspomnienia matki Magdy. Autorka umiejętnie łączy fakty z niedomówieniami, których istnienia nie ukrywa, nadając całości lekko beletrystyczną formę. Swoją bohaterkę przedstawia bezstronnie, nie tłumacząc jej, ani nie potępiając. Ocena to przywilej czytelnika i… Historii.

Magda Goebbels zapisała się w pamięci przyszłych pokoleń głównie jako morderczyni sześciorga własnych dzieci, które otruła, gdy upadek Wielkich Niemiec był już faktem. Całe jej życie zamyka się w dwóch kluczowych pytaniach: dlaczego dała się uwieść faszystowskiej ideologii i dlaczego zabiła swoje dzieci? Pierwsza Dama i… Medea Trzeciej Rzeszy.

“Zostaniesz królową życia, ale koniec będzie straszny…” Czarna nazistowska bajka dobiegła końca w berlińskim bunkrze Hitlera. Ostatnie prezentowane w książce zdjęcie przedstawia radzieckich wyzwolicieli stojących nad zwłokami rodziny Goebbelsów. Wypełniły się słowa wróżby.

Aleksandra Buchaniec-Bartczak
Dzięki uprzejmości Wydawnictwa Prószyński i S-ka.

http://www.fzp.net.pl/ksiazki/magda-goebbels-pierwsza-dama-trzeciej-rzeszy

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.