Polityka

Wiadomosci z Izraela

1 grudnia 2016 r. ministerstwo środowiska ostrzegło przed wystąpieniem burz piaskowych na pustyni Negew. W związku z tym wydano ostrzeżenie, aby osoby chore, starsze, kobiety w ciąży i dzieci, unikały spędzania czasu na świeżym powietrzu. Zimowy sztorm, który uderzył w wybrzeże, przyniósł ze sobą silny wiatr o prędkości 45 km/h i w porywach do 90 km/h, oraz opady deszczu. Wiatry spowodowały obalenie kilku drzew w Jerozolimie. Wystąpiły przerwy w dostawach energii elektrycznej w Jerozolimie, Petah Tikva i Ejlacie. Na górze Hermon wystąpił opad śniegu. Temperatury spadły do 16 stopni w Jerozolimie, 18 stopni w Hajfie, 19 w Tel Awiwie i 23 w Ejlacie. Wydano ostrzeżenie przed możliwością wystąpienia lokalnych powodzi w wadi sezonowych rzek na pustyni Judzkiej i w rejonie Morza Martwego. Na Wzgórzach Golan spadło 16 mm deszczu, w obszarze jeziora Kinneret 26 mm, w Górnej Galilei 12 mm, wzdłuż północnego wybrzeża 8 mm, w Dolinie Jezreel 35 mm, na równinie Szaron 5 mm i w obszarze Gusz Dan 4 mm. Władze wodne poinformowały że poziom wody jeziora Kinneret wzrósł dzisiaj o 1 cm (opady deszczu w Galilei oraz burza nad wzgórzami Golan i górą Hermon). Obecnie poziom wody znajduje się na wysokości 213,83 metra poniżej poziomu morza – jest to około 5 metrów poniżej pełnego stanu jeziora i tylko 57 cm powyżej „czarnej linii”, po przekroczeniu której nie wolno pompować wody z jeziora.

1 grudnia 2016 r. minister bezpieczeństwa wewnętrznego Gilad Erdan powiedział, że aż połowa pożarów, która w ostatnim tygodniu pustoszyła Izrael, była wynikiem podpaleń. Erdan poinformował, że przedstawione dane są potwierdzone wynikami dochodzeń i znalezionymi dowodami podpaleń. „Te szacunki są oparte na faktach. Kiedy widzisz wybuchające dwa koktajle Mołotowa z łatwopalnymi substancjami, a następnie widzisz, że z tego miejsca rozprzestrzenia się pożar, to można powiedzieć, że było to podpalenie – a było kilka takich przypadków.” Między 18 a 26 listopada w całym kraju wystąpiło 1773 pożary. Policja aresztowała do tej pory co najmniej 35 osób, którym postawiono zarzuty podpalenia lub podżegania do podpalenia.

1 grudnia 2016 r. minister obrony Avigdor Liberman spotkał się w Nowym Jorku z ambasadorami w ONZ następujących państw: Kanady, Rosji, Indii, Włoch, Ukrainy, Senegalu, Singapuru, Rwandy, Grecji, Cypru, Holandii, Bułgarii i Argentyny. Gospodarzem spotkania był ambasador Izraela przy ONZ, Danny Danon. Librman powiedział: „To, co działo się w ostatnim dziesięcioleciu w temacie globalnego bezpieczeństwa jest bardzo niepokojące. ONZ, podobnie jak inne organizacje międzynarodowe, nie była w stanie rozwiązać tych problemów, i jest coraz mniej istotna na arenie międzynarodowej. To, co dzieje się w Syrii, gdzie zginęło ponad pół miliona ludzi, co dzieje się w innych częściach Bliskiego Wschodu, gdzie każdego dnia giną setki ludzi, jak również to, co dzieje się w niektórych afrykańskich państwach i innych regionach całego świata, jest poważnym problemem … Wszystko to łączy się z innymi obszarami, w tym absurdalnymi działaniami anty-izraelskimi w UNESCO i Radzie Praw Człowieka. Uchwała UNESCO, która nie uznaje związku Żydów ze Wzgórzem Świątynnym, jest decyzją, która tchnie hipokryzją i pokazuje, że ONZ i Rada Bezpieczeństwa nie wykonują swoich obowiązków, i stały się bez znaczenia dla reszty świata.”

1 grudnia 2016 r. kenijskie służby bezpieczeństwa aresztowały 3 mężczyzn podejrzanych o planowanie ataku terrorystycznego na ambasadę Izraela w Nairobi. Dwóch z tych mężczyzn jest Irańczykami. Grupa posługiwała się także samochodem należącym do ambasady Iranu w Kenii. Mężczyźni ci obserwowali i filmowali ambasadę Izraela.

2 grudnia 2016 r. zimowy sztorm przez cały dzień określał pogodę w północnej i centralnej części Izraela. Opadom deszczu towarzyszyły liczne wyładowania atmosferyczne. W ciagu ostatnich 24-godzin odnotowano 6050 uderzeń piorunów, co stanowi 270% średniej całorocznej uderzeń piorunów w grudniu. Siła wiatrów osiągnęła 80 km/h. W rejonie Wzgórz Golan spadło prawie 100 mm deszczu, a centralnej części kraju około 80 mm. W niektórych rejonach wystąpiły lokalne podtopienia.

 2 grudnia 2016 r. przed południem północną część kraju dotknęło niewielkie trzęsienie ziemi o sile wstrząsów 3,8 stopni w skali Richtera. Epicentrum wstrząsów znajdowało się 5 km na północ od jeziora Kinneret.

3 grudnia 2016 r. kontroler państwa poinformował wieczorem, że czwarty rok z rzędu w Izraelu wzrosła liczba ofiar śmiertelnych w wypadkach drogowych. W 2016 r. w wypadkach drogowych zginęło już 328 osób (o 14 więcej niż w 2015 r.). W sumie, od 1948 r. w wypadkach drogowych w Izraelu zginęło już 32 959 osób. Jest to większa liczba niż wszystkie ofiary wojen i zamachów terrorystycznych w Izraelu. Raport krytykuje bezradność rządu, zwłaszcza brak skutecznych fotoradarów i niedobór policjantów w służbie policji drogowej.

3 grudnia 2016 r. mieszkańcy żydowskiego osiedla Amona zorganizowali wieczorem protest przeciwko rządowym planom likwidacji ich osiedla. Mieszkańcy odrzucili rozwiazanie zaproponowane przez prukuratora generalnego Avichai Mandelblita, który zaproponował, aby mieszkańcy tymczasowo przenieśli się na pobliskie wzgórze, skąd samemu przeniosą się w dowolne miejsce w kraju. Tym samym obowiazek ewakuacji zostanie zniesiony z rządu. Mieszkańcy osiedla wystosowali list protestacyjny do premiera Netanjahu. „Rozwiązanie Mandelblita jest niczym więcej, niż sugestią, aby wydalić nas etapami. Dlatego sprzeciwiamy się mu, podobnie jak sprzeciwiamy się niszczeniu naszego osiedla. Jest to po prostu absurdalne, że państwo Izrael jest gotowe wydać 50 mln szekli, aby przenieść mieszkańców Amona na pobliskie wzgórze, na którym będą mogli mieszkać tylko osiem miesięcy, po których rząd bedzie musiał znowu wydać pieniądze na nasze wydalenie. To ogromna strata 50 mln szekli. Dlaczego chcesz wydawać te pieniądze na miejsce, które zostanie zniszczone za kolejne osiem miesięcy? Czy nie uważasz, że jest to strata pieniędzy?”

4 grudnia 2016 r. władze wodne poinformowały rano, że w wyniku ostatnich intensywnych opadów deszczu poziom wody w jeziorze Kinneret wzrósł o 5 cm do poziomu 213,8 metrów poniżej poziomu morza. Był to największy pojedynczy wzrost Kinneretu odnotowany w ciągu ostatnich czterech lat.

4 grudnia 2016 r. Palestyńczycy obrzucili rano kamieniami żydowski samochód w pobliżu osiedla Avnei Chefetz w Samarii. Ranny został 1 Izraelczyk.

4 grudnia 2016 r. premier Benjamin Netanjahu i minister edukacji Naftali Bennett uzgodnili kompleksowy „Pakiet rozporządzeń”, który obejmuje ustalenia w sprawie legalizacji osiedli żydowskich powstałych na prywatnych gruntach. Uzgodniony pakiet nie obejmuje klauzuli, która miała uchronić osiedle Amona przed likwidacją. Wynegocjowany pakiet będzie miał jednak moc wsteczną zastosowania prawa. Głosowanie w Knesecie ma odbyć się w najbliższą środę, i do tego czasu będą trwać rozmowy koalicyjne w poszukiwaniu prawnego rozwiązania problemu. Premier zapowiedział, że zwróci się do Sądu Najwyższego o wydłużenie terminu ewakuacji osiedla o 30 dni. Netanjahu powiedział: „Pracujemy w godzinach nadliczbowych, aby znaleźć właściwe rozwiązanie dla mieszkańców Amona, i tych wszystkich, którzy są w podobnej sytuacji. Pracujemy, aby znaleźć logiczne rozwiązanie i oczekuję, że wszyscy posłowie i ministrowie uszanują znalezione rozwiązanie. Rząd musi działać odpowiedzialnie i logicznie, dla wspólnego celu, jakim jest ochrona ruchu osadniczego i systemu sądowego. Jednocześnie pracujemy w obu kwestiach … W ubiegłym tygodniu zakończyliśmy kolejny etap projektu Kanału Morze Czerwone-Morze Martwe. Projekt ten połączy Morze Czerwone i Morze Martwe. Stany Zjednoczone, Unia Europejska i Japonia finansują ten wspólny projekt z Izraelem, Jordanią i Autonomią Palestyńską. Kanał skieruje słoną wodę do Morza Martwego. Projekt będzie obejmował zakład odsalania wody w Arava, z którego będą korzystać zarówno izraelskie i jordańskie miasta. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to zakład odsalania wody Arava zostanie uruchomiony w 2020 roku. Jest to dokładnie to, co Herzl miał na myśli w swojej książce 'Stara nowa ziemia’. Przewidział on powstanie tego kanału, a teraz mamy zaszczyt i okazję spełnić tę wizję. Jest to projekt, który także pomoże wzmocnić kluczowe relacje Izraela z Jordanią.”

4 grudnia 2016 r. parlamentarna komisja finansów ustaliła, że przez następne dwa lata deficyt budżetu będzie wynosił 2,9 % PKB. Ministerstwo finansów wyjaśniło, że jest to zgodne z rządową polityką na lata recesji i niskiego wzrostu gospodarczego. Działania rządu zmierzają do tego, aby poprzez zwiększenie wydatków publicznych i wzrost docelowej wartości deficytu budżetu pobudzić aktywność gospodarczą w kraju.

4 grudnia 2016 r. minister obrony Avigdor Liberman powiedział, że każde porozumienie w sprawie Syrii będzie musiało obejmować upadek reżimu Assada i jego irańskich zwolenników. „Nie da się osiągnąć żadnego rozwiązania bez silnego zaangażowania Ameryki w ten proces. Prezydent elekt Trump nie może decydować się na politykę izolacji. Czas na izolację był 100 lat temu. Jeśli naprawdę chcesz kontrolować zjawisko islamskiego terroryzmu, to trzeba zacząć od Bliskiego Wschodu.”

4 grudnia 2016 r. Hamas poinformował, że jeden z jej członków zginął dzisiaj w wyniku zawalenia się podziemnego tunelu w Strefie Gazy. Również dzisiaj poinformowano, że w zalanym 9 dni temu przez egipską armię tunelu przemytniczym, znaleziono ciała 4 martwych Arabów.

5 grudnia 2016 r. minister edukacji Naftali Bennett z uznaniem wypowiedział się nad wypracowanym wczoraj porozumieniem między różnymi frakcjami parlamentarnymi w sprawie ustawy normalizującej status osiedli żydowskich. Określa ona, że 54 ze 100 placówek osadniczych zostanie w ciągu kilku miesięcy zalegalizowanych i uznanych za pełnoprawne osiedla żydowskie (31 placówek już przechodzi proces legalizacji, co razem daje 85 placówek). „Jeśli ustawa przejdzie, to będziemy mogli powiedzieć, że nastąpiła rewolucja równa z tą z 1977 roku. Dzisiaj obóz narodowy odzyskał siłę. Jest to historyczny dzień. Dzisiaj izraelski Kneset uniemożliwi utworzenie państwa palestyńskiego w Judei i Samarii, i wybrał drogę suwerenności. Nie popełnijcie błędu – uchwała ta jest zwiastunem suwerenności. Chciałbym podziękować premierowi, który przez ostatnie dni ciężko pracował, aby rozwiązać ten problem. Nie moglibyśmy tego osiągnąć bez niego.” Premier Benjamin Netanjahu powiedział: Bardzo ciężko pracowaliśmy, aby znaleźć rozwiązanie dla Amona. Wierzę, wszyscy tutaj rozumieją trudną sytuację mieszkańców i doceniają ich poświęcenie. Zamierzamy zbadać możliwość, czy mieszkańcy są w stanie pozostać na górze, a nawet pozostać w osiedlu. Prawdą jest, że będą musieli przenieść się kilkadziesiąt, a może nawet 100-180 metrów, ale będą mogli pozostać w tym samym miejscu. Sprawa przekroczyła granice Amona, gdyż te same problemy mogą powtarzać się wielokrotnie na szerszą skalę w innych miejscach. Są to pytanie, które nas dręczą, gdy patrzymy na osiedla. W związku z tym szukaliśmy rozwiązania, które, jak wierzę, udało się nam znaleźć. Rozwiązanie, które jest zgodne z prawem. Jesteśmy w bardzo wrażliwym politycznie okresie. Wzywam wszystkich liderów koalicji, a przede wszystkim członków własnej partii Likud, do powściągliwości i okazanie narodowej odpowiedzialności w tym szczególnym czasie. Jest to dla korzyści osiedli, a także dla państwa Izrael.” Wicemarszałek Knesetu, Nachman Shai (Unia Syjonistów) powiedział, że obawia się konsekwencji przyjęcia ustawy, która może być spostrzegana jako krok w kierunku aneksji Judei i Samarii. Prokurator generalny Avichai Mandelblit powiedział, że w jego ocenie wypracowany tekst uchwały narusza międzynarodowe prawo. Mandelblit dodał jednak, że zamierza zwrócić się do Sądu Najwyższego, aby opóźnić o miesiąc czasu likwidację osiedla Amona. Mieszkańcy zyskali by w ten sposób więcej czasu na spokojne opuszczenie swoich domów i przeniesienie się do nowych miejsc zamieszkania.

5 grudnia 2016 r. wieczorem projekt ustawy o normalizacji statusu prawnego nieuznanych społeczności żydowskich w Judei i Samarii przeszedł wstępne czytanie w Knesecie. W glosowaniu 60 posłów poparło projekt ustawy, a 49 głosowało przeciwko.

5 grudnia 2016 r. Palestyńczycy obrzucili wieczorem kamieniami patrol izraelskiej policji granicznej w dzielnicy Issawiya we Wschodniej Jerozolimie. Nikt nie został ranny.

5 grudnia 2016 r. izraelskie władze zezwoliły na wysyłanie paczek pocztowych do Strefy Gazy. Obowiązujący od pięciu miesięcy zakaz był wynikiem wielokrotnych prób przemytu broni, niebezpiecznych materiałów i urządzeń szpiegowskich do Strefy Gazy. Zakaz nie obejmował normalnej korespondencji listowej.

5 grudnia 2016 r. cypryjskie władze lotnicze wprowadziły rano zamknięcie dziesięciu korytarzy cywilnego ruchu powietrznego w obszarze między Cyprem, Libanem i Izraelem. Zakaz wprowadzono w związku z obecnością rosyjskiego lotniskowca „Admirał Kuzniecow” u wybrzeży Syrii i Libanu. Działania rosyjskiego lotnictwa wojskowego sprawiają zagrożenie dla normalnych rejsów cywilnych samolotów rejsowych. Obecne zamknięcie będzie obowiązywać do 24 grudnia. Izraelskie linie lotnicze przekazały swoim pilotom szczegółowe instrukcje dotyczące nowych tras lotów. Utrudnienia wpłyną na opóźnienie niektórych połączeń.

6 grudnia 2016 r. minister edukacji Naftali Bennett powiedział rano: „Osiągnęliśmy historyczne porozumienie, jakiego nie mieliśmy od początku tworzenia społeczności w Judei i Samarii. W chwili wejścia ustawy w życie, za jednym zamachem 500 tys. mieszkańców Judei i Samarii zostanie nazwanych pełnoprawnymi mieszkańcami. Będzie to miało implikacje na wszystko – ich zdolność rozbudowy, otrzymywania kredytów hipotecznych na budowę specjalnych pokojów bezpieczeństwa i na setki zbędnych procesów sądowych, będących wynikiem składania przez ruch Pokój Teraz petycji do Sądu Najwyższego. Co do osiedla Amona, to nie widzę żadnych możliwości, i trzeba będzie przenieść domy sto metrów dalej … Promując ustawę przyjęliśmy za podstawę działanie, które będzie służyć jako zabezpieczenie i zapewni utrzymanie 90% tego, co prawo zabrałoby bez nowych przepisów. Nawet jeśli ustawa zostanie odrzucona, to nastąpiła historyczna zmiana. Prokurator generalny sprzeciwia się regulacji prawnej, ale nie osiedlom będącym poza murem bezpieczeństwa. Ostatecznie państwo Izrael uznaje „nabyte prawa” takich osób, które będąc niewinne wybudowały domy na gruntach, które później znalazły swoich prawnych właścicieli. W takich przypadkach domy nie są usuwane, a osoby wypłacają odszkodowanie. Będziemy stosować to prawo w Judei i Samarii. Dramat mieszkańców Amona pozwoli oszczędzić tysiące domów i zapewni bezpieczeństwo pół miliona mieszkańców. Nie przewiduję gwałtownych zajść podczas ewakuacji Amona. Są to wspaniali ludzie i odczuwam ich ból. Myśl, że ktoś może zniszczyć nasz dom jest bardzo trudna. Stali się oni katalizatorem historycznego rozwoju, i jestem przekonany, że teraz zrobią to, co trzeba. Jest to słuszne dla państwa Izrael i dla społeczności Judei i Samarii. Każda inna droga stworzyłaby im zagrożenia.”

7 grudnia 2016 r. syryjskie media oskarżyły Izrael, że ostrzelał pociskami rakietowymi syryjską bazę lotniczą Mazzeh przy Damaszku. W bazie było słychać kilka wybuchów, po których wystąpiły pożary.

7 grudnia 2016 r. minister obrony Avigdor Liberman spotkał się z dyplomatami Unii Europejskiej, którym powiedział, że Izrael prowadzi działania w celu zapobieżenia transferu zaawansowanych technologicznie broni do organizacji terrorystycznej Hezbollah w Libanie. „Działania te mają przede wszystkim na celu ochronę bezpieczeństwa naszych obywateli, obronę naszej suwerenności, oraz starają się zapobiec przemytowi wyrafinowanych broni, sprzętu wojskowego i broni masowego rażenia z Syrii dla Hezbollahu. Nie mamy zamiaru interweniować w wojnę domową w Syrii. Jednak bez względu na przyszłość Syrii, częścią porozumienia w przyszłości nie może być reżim Assada i Iran.” Lieberman powiedział także, że w najbliższych latach niemożliwe będzie osiągnięcie porozumienia pokojowego z Palestyńczykami ze względu na ekstremalne stanowisko zajmowane przez Mahmouda Abbasa.

7 grudnia 2016 r. Sąd Najwyższy orzekł, że wydawanie przez policję zakazu wstępu Żydów na Wzgórze Świątynne w Jerozolimie jest niezgodne z prawem.

7 grudnia 2016 r. ministerstwo absorpcji przedstawiło inicjatywę mającą na celu zachęcić Żydów do przenoszenia swoich przedsiębiorstw do Izraela. Każdy z takich imigrantów otrzymałby rekompensatę w wysokości 50 tys. szekli, gdy firma będzie przeniesiona do Jerozolimy dodatkowe 43 tys. szekli, a gdy do Galilei lub na Negew dodatkowe 20 tys. szekli.

7 grudnia 2016 r. kontroler państwa Josef Shapira opublikował raport o stanie przygotowania państwa na ewentualną wojnę. „Ponad 2 mln Izraelczyków nie ma odpowiedniego schronienia w przypadku ostrzału rakietowego ze Strefy Gazy, Libanu lub Syrii. Izrael nie wyciągnął lekcji z działań terrorystów podczas operacji Obronny Brzeg, która miała miejsce w okresie od lipca do sierpnia 2014 roku. W okresie tym grupy terrorystyczne wystrzeliły ze Strefy Gazy tysiące rakiet na państwo żydowskie. Chociaż wojsko przewiduje scenariusz, w którym na Izrael mogą spaść tysiące lub nawet dziesiątki tysięcy rakiet i pocisków, to jest wątpliwym, czy kraj ma odpowiednią zdolność do prawidłowej obrony. W 2012 roku oszacowano, że 27 % Izraelczyków – ponad 2 mln Izraelczyków – nie ma ochrony w razie wojny. Prawdopodobnie liczba ta jest wyższa, ponieważ niektóre publiczne schrony są bezużyteczne.”

7 grudnia 2016 r. izraelskie władze wydały zezwolenie, aby w tym tygodniu nastąpiło przekazanie pięciu pojazdów opancerzonych z Jordanii do Autonomii Palestyńskiej. Przekazanie sprzętu nastąpi na przejściu granicznym na moście Allenby. Pojazdy będą przekazane palestyńskim siłom bezpieczeństwa, ponieważ systematycznie pogarsza się sytuacja bezpieczeństwa w Autonomii Palestyńskiej.

7 grudnia 2016 r. szef palestyńskich negocjatorów Saeb Erekat powiedział, że „wszystkie izraelskie osiedla są nielegalne i z punktu widzenia międzynarodowego prawa są uznawane za przestępstwa wojenne.” Erekat dodał, że otrzymał informację z Francji, że międzynarodowa konferencja pokojowa będzie miała miejsce 21 grudnia b.r. Do udziału w konferencji zostanie zaproszonych 70 państw. „Dzisiaj jest taka sytuacja, że Izrael nie przestrzega przepisów prawa międzynarodowego i swoich zobowiązań. Oczekujemy, że Francja w ramach wojny z terroryzmem, będzie również walczyć przeciwko izraelskiej okupacji, popierając utworzenie państwa palestyńskiego w granicach z 1967 roku, ze stolicą we Wschodniej Jerozolimie. Społeczność międzynarodowa, a zwłaszcza kraje członkowskie Rady Bezpieczeństwa ONZ muszą działać przeciwko Izraelowi, i zbadać jego zbrodnie w Międzynarodowym Trybunale Karnym. Będziemy dostarczać sądowi liczne materiały dotyczące łamania praw przez Izrael.”

7 grudnia 2016 r. premier Benjamin Netanjahu wieczorem rozmawiał telefonicznie z francuskim prezydentem Francois Hollande. Tematem była zbliżająca się międzynarodowa konferencja pokojowa, która została zaplanowana w Paryżu. Netanjahu obiecał, że jeśli konferencja zostanie odwołana, to zgodzi się bezpośrednio spotkać z Mahmoudem Abbasem bez określenia warunków wstępnych.

7 grudnia 2016 r. rzecznik Departamentu Stanu USA, Mark Toner skrytykował propozycje nowych regulacji prawnych, które są obecnie forsowane w Knesecie. „Uchwalenie tej ustawy będzie głęboko szkodliwe dla perspektywy rozwiązania dwu-państwowego. Jesteśmy również zaniepokojeni komentarzami niektórych polityków w Izraelu, że będzie to pierwszy krok do aneksji części Zachodniego Jordanu. Jesteśmy tym głęboko zaniepokojeni. Mamy nadzieję, że nie stanie się to prawem.”

8 grudnia 2016 r. palestyński terrorysta usiłował rano zaatakować nożem izraelskich żołnierzy na przystanku autobusowym przy osiedlu żydowskim Tapuach w Samarii. Żołnierze zastrzelili napastnika.

8 grudnia 2016 r. izraelskie siły bezpieczeństwa odkryły w rejonie Hebronu rozległą siatkę terrorystyczną Hamasu, która przygotowywała się do ataków i porwań Izraelczyków. W dzisiejszych działaniach przejeto 2 karabiny Kałasznikow, 3 pistolety oraz kilka strzelb i amunicję. Aresztowano także kilka osób.

8 grudnia 2016 r. w Jerozolimie odbył się trójstronny szczyt Izraela, Grecji i Cypru. Kraje te zgodziły się współpracować z sobą w zakresie zwalczania pożarów i innych klęsk żywiołowych. Grecki premier Alexis Tsipras dodał, że Grecja staje się „ośrodkiem tranzytowym gazu i energii izraelskiej oraz cypryjskiej do Europy.” Podkreślił on, że jego kraj jest zainteresowanym dalszym rozwijaniem współpracy z Izraelem i Cyprem. Wiceminister spraw zagranicznych Tzipi Hotovely powiedziała, że współpraca między tymi trzema krajami będzie służyć jako „kotwica stabilności” dla regionu. Odnosząc się do pytania o konflikt izraelsko-palestyńskiego powiedziała: „Tak długo, jak Autonomia Palestyńska odmawia wzięcia odpowiedzialności za wychowanie palestyńskich dzieci, konflikt nie będzie rozwiązany. Jesteśmy cierpliwi. Nasz konflikt jest młody. Niektóre konflikty w Europie zostały rozwiazane dopiero po setkach lat. W tym czasie Izrael będzie nadal się rozwijać w dziedzinach ekonomii i techniki, a także dążyć do zdobycia kolejnych nagród Nobla.”

8 grudnia 2016 r. ministerstwo turystki poinformowało, że w listopadzie b.r. odnotowano rekordowy ruch turystyczny w Izraelu. Do kraju przyjechało ogółem 287,9 tys. osób, co stanowi wzrost o 38% w stosunku do listopada ubiegłego roku i 31% więcej niż w listopadzie w 2014 r. Łącznie w całym 2016 roku do Izraela przyjechało już ponad 2,6 mln turystów, co stanowi wzrost o 2% w stosunku do minionego roku. Minister turystyki Jariv Levin powiedział, że w listopadzie turystyka przyniosła zyski w wysokości 1,5 mld szekli, tworząc wiele nowych miejsc pracy w całym kraju. Jako główną przyczynę wzrostu wskazał on na marketingowe działania w Chinach i Indiach, które przyniosły wzrost turystyki grupowej. Ożywiło to branżę turystyczną w Izraelu.

8 grudnia 2016 r. minister obrony Avigdor Lieberman powiedział: „W chwili obecnej trwa prawna wojna na wyniszczenie, w którą są zaangażowane międzynarodowe organizacje finansowane przez różne międzynarodowe elementy, w tym przez europejskie państwa. Mamy obecnie do czynienia z 260 petycjami złożonymi do Sądu Najwyższego, w tym 110 przeciwko środowiskom żydowskim i 150 przeciwko państwu Izrael. Utrudnia to normalną rutynową działalność departamentu prawnego w ministerstwie obrony, a także szkodzi samemu ministerstwu, które nie jest przystosowane do takiej działalności i nie ma ani środków, ani siły roboczej do obsłużenia tych wszystkich spraw. Jest oczywiste, że większość z tych petycji jest obliczona na nękanie i dręczenie systemu. Dialog z Sądem Najwyższym zajmie czas, ponieważ nie może być tak, że każdy może złożyć petycję i od razu zostać wysłuchanym. Ministerstwo obrony nie może równocześnie rozpatrzyć 260 petycji.”

Efraim

z ostatniej chwil

Kategorie: Polityka

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.