Uncategorized

Kino WarszAviv

 • 25 lat partnerstwa miast Warszawa – Tel Aviv

  ​Zarówno Tel Aviv, jak i Warszawa, inspirują twórców kina w Izraelu i Polsce i często pojawiają się jako drugoplanowi bohaterowie filmów. 25. rocznica podpisania umowy partnerskiej między Warszawą a Tel Avivem jest doskonałą okazją, aby poznawać się nawzajem za pośrednictwem sztuki filmowej. 

  Z tego powodu miasto stołeczne Warszawa oraz Ambasada Izraela przygotowali program projekcji izraelskich filmów w ramach Filmowej Stolicy Lata. W każdy letni wtorek (przez 10 wieczorów od 27 czerwca), mieszkańcy i mieszkanki Warszawy będą mogli obejrzeć na Polu Mokotowskim współczesny izraelski film.

  Ćwierć wieku partnerstwa i współpracy

  Umowa o współpracy między Warszawą i Tel Avivem została podpisana 20 września 1992 r. Od tego czasu oba miasta przechodzą gwałtowne przemiany i dynamiczny rozwój, zachowując wiele cech wspólnych.
  Zarówno Tel Aviv, jak i Warszawa, skupiają przedsiębiorstwa będące siłą napędową gospodarek obu krajów, stawiając w ostatnich latach na przemysł innowacyjny i tworząc przyjazne środowisko dla klasy kreatywnej. Wspierając rozwój gospodarczy oba miasta poszukują drogi zrównoważonego rozwoju i sposobów ochrony środowiska naturalnego.
  Styl życia mieszkańców Tel Avivu i Warszawy pozostaje w centrum uwagi mediów krajowych i wyznacza trendy dla całego społeczeństwa, a wielu najważniejszych twórców kultury Polski i Izraela wybiera Warszawę i Tel Aviv jako miejsce zamieszkania i tło swoich dzieł.

  Współczesne kino izraelskie

  Nie inaczej wygląda kwestia filmów izraelskich, w których Tel Aviv często odgrywa znaczącą rolę.
  Jeszcze do niedawna kino izraelskie znane było na świecie jedynie koneserom. Ale w ostatnich latach coraz częściej filmy izraelskie biorą udział (i zdobywają nagrody) w najważniejszych festiwalach filmowych. Wynika to nie tylko z rosnących budżetów i współpracy koprodukcyjnej z innymi krajami, ale też z faktu, że tematy zajmujące twórców izraelskich wpisują się w dyskusje toczone w skali globalnej.
  Widzowie wielu warszawskich festiwali (by wymienić jedynie Warszawski Festiwal Filmowy, Festiwal Żydowskie Motywy, Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej czy Grand Off) mogą co roku oglądać filmy pokazującej realia życia w Izraelu i na Bliskim Wschodzie, poznawać ludzkie historie łączące Polskę i Izrael, Warszawę i Tel Aviv.

  Filmy

  Akcja wielu z filmów wybranych do programu tegorocznej Filmowej Stolicy Lata rozgrywa się w Tel Avivie. Miasto jest ważnym bohaterem filmu otwierającego Festiwal- Noc dwojga. Towarzyszymy w nim przypadkowo spotkanej parze młodych mieszkańców Tel Avivu- miasta żyjącego 24/7, którzy mają okazję lepiej się poznać poszukując miejsca do zaparkowania samochodu. Tel Aviv pojawia się również w filmie Mr. Gaga, głośnym dokumencie poświęconym twórczości znakomitego izraelskiego tancerza i choreografa Ohada Naharina oraz jest tłem wydarzeń z życia legendarnej poetki izraelskiej, Yony Wallach, bohaterki filmu Yona. 18-letnia Yona rzuciła szkołę, aby stać się częścią sceny artystycznej Tel Avivu pół wieku temu.
  Filmy w programie letnich projekcji na Polu Mokotowskim:
  • 27.06 Noc dwojga
   2011, reż. Roi Werner, 87 min.
  • 4.07 Zero motywacji
   2014, reż. Talya Lavie, 100 min.
  • 11.07 Misja Kadrowego
   2010, reż. Eran Riklis, 103 min.
  • 18.07 Yona
   2014, reż. Nir Bergman, 100 min.
  • 25.07 Dzień po żałobie
   2016, reż. Asaph Polonsky, 98 min.
  • 2.08 Vivianne chce się rozwieść
   (pokaz wyjątkowo w środę)
   2014, reż. Ronit Elkabetz, Shlomi Elkabetz, 115 min.
  • 8.08Pięć godzin z Paryża
   2009, reż. Leonid Prudovsky, 87 min.
  • 15.08 Przyjeżdża orkiestra
   2007, reż. Eran Kolirin, 83 min.
  • 22.08 Przypis
   2011, reż. Joseph Cedar, 107 min.
  • 29.08 Mr. Gaga
   2015, reż. Tomer Heymann, 103 min.

Kategorie: Uncategorized

2 odpowiedzi »

 1. EWUS, WPISZE TO DO MOJEGO PROGRAMU WARSZAWSKIEGO. DZIEKI. ZOSIA

 2. Świetna inicjatywa zbliżająca obydwa kraje.
  Izraelskie kino jest doskonale, pełne młodych talentów potrafiących zrobić świetny film z groszowym budżetem i aktorami-amatorami. Gorąco polecam ” Orkiestrę” i ” Mr. Gaga “.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.