Odpowiedź na często zadawane pytania “Skąd jesteś?”, “Gdzie jest twój dom?” jest w ich przypadku wyjątkowo złożona – o dzieciach trzeciej kultury pisze dr Agnieszka Trąbka z Uniwersytetu Jagiellońskiego– Nigdzie nie było łatwo – ani w domu, ani w szkole. W szkole byłem Polakiem, a w domu… Widziałem, jak inne dzieci w Norwegii, jak ich rodzice się zachowywali, a jak moja matka, która się zachowywała kompletnie inaczej.(…) Ani nie mogłem, ani też nie chciałem być tacy, jak oni, ale też nie chciałem się tak kompletnie dopasować do tego, co moja mama mówiła. Pod tymi słowami Mateusza, który jako kilkuletnie dziecko wyjechał z mamą do Norwegii podpisałoby się prawdopodobnie wiele dzieci wyjeżdżających z rodzicami za granicę.
“Krew. Łączy i dzieli”
Wystawa “Krew. Łączy i dzieli” w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN prezentuje, zapisaną w kulturze historię krwi od czasów biblijnych po współczesność; opowiedzianą z perspektywy żydowskiej. Będzie dostępna dla publiczności od 13 października do 29 stycznia 2018.
French former culture minister Audrey Azoulay is UNESCO’s first Jewish director
French former culture minister Audrey Azoulay is UNESCO’s first Jewish director
Calosc TUTAJ
Czy pomnik ściętego za ateizm Kazimierza Łyszczyńskiego stanie w Warszawie
9 lat temu, 29 września 2008 Konferencja Episkopatu Polski ustaliła zasady przeprowadzania aktu apostazji przez obywateli Polski. 30 marca 1689 roku doszło do publicznej egzekucji szlachcica i filozofa Kazimierza Łyszczyńskiego oskarżonego o ateizm na skutek donosu Jana Kazimierza Brzoski, któremu wcześniej pożyczył wielką sumę pieniędzy.
Muzułmanie mogą zadecydować o losie UE
Za kilkanaście lat muzułmanie mogą stanowić większość mieszkańców Brukseli. I zadecydować o losie całej Unii.
Belgia walczy z radykalnym islamem
Zaatakowany w 2016 roku kraj walczy z radykalnym islamem. Wyrzuca salafickich imamów i odbiera Arabii Saudyjskiej wielki meczet.
‘Za gwałty odpowiedzialne są kobiety, a za pedofilię dzieci – mówi polski Kościół’. Komentarze po wypowiedzi abp. Michalika
…przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Józef Michalik stwierdził, że “wielu molestowań udałoby się uniknąć, gdyby relacje między rodzicami były zdrowe”. I dodał, że nieraz dziecko, które poszukuje miłości, “zagubi się samo i jeszcze tego drugiego człowieka wciąga”.
Historyk: Rozprawa z legendą o mordzie rytualnym wciąż potrzebna
W Polsce nigdy nie zostało wyraźnie powiedziane, że legenda o mordzie rytualnym to antysemicki mit – mówi PAP dr hab. Jolanta Żyndul z Muzeum POLIN w Warszawie. Podkreśla, że ostateczna rozprawa z tą legendą wciąż jest nam potrzebna.
Badaczka z Muzeum Historii Żydów Polskich zaznaczyła też w wywiadzie dla PAP, że obecnie ok. 10 proc. Polaków nadal wierzy, że Żydzi porywają dzieci dla krwi. Mit ten odżywa również w krajach arabskich, w kontekście konfliktu palestyńsko-izraelskiego.
Calosc TUTAJ
Tajemnica pana Cukra. Polsko-żydowska wojna przed wojną
„Sklep po sklepie, dom po domu – wpadali do środka, niszczyli i biegli dalej. Rodziny żydowskie chowały się w piwnicach, na strychach, w szopkach i komórkach. […] Krzos, Zieliński, Pasek walili kamieniami, w końcu rozwalili drzwi szafy, pobili Chanę i Kozłowskiego kamieniami i drągami” – tak jedno z zajść antyżydowskich w przedwojennej Polsce opisuje Anna Kłys w książce „Tajemnica pana Cukra. Polsko-żydowska wojna przed wojną”.
Regularne bicie, ranienia nożem, wybijanie okien, strzelanie, podpalanie, przewracanie straganów, kradzieże a wreszcie zabójstwa to były zdarzenia określane w II Rzeczpospolitej między rokiem 1935 a 1939 jako „hece” i „zajścia” antyżydowskie.
Calosc TUTAJ
Dr hab. Jolanta Żyndul: Głównym celem getta ławkowego było wypchnięcie Żydów z Polski
Głównym celem getta ławkowego na uczelniach było wypchnięcie Żydów z Polski. W efekcie miało to pokazywać Żydom, że w Polsce nie mogą zostać i zmusić ich do emigracji – mówi dr hab. Jolanta Żyndul z Żydowskiego Instytutu Historycznego. 80 lat temu, w październiku 1937 r., minister wyznań religijnych i oświecenia publicznego upoważnił rektorów do wprowadzone przepisów dot. getta ławkowego.
Nobel w dziedzinie ekonomii 2017 przyznany. Laureatem został Richard H. Thaler za ekonomię behawioralną
Tegoroczna nagroda pamięci Alfreda Nobla, zwana popularnie ekonomicznym Noblem, przypadła amerykańskiemu ekonomiście Richardowi Thalerowi za badania dotyczące psychologii podejmowania decyzji. Ekonomista pracuje na University of Chicago Booth School of Business.
Like this:
Like Loading...