Ciekawe artykuly

,,Prywatna” wojna Kremla

 

W nocy z 30 na 31 lipca w Republice Środkowoafrykańskiej (RŚA) doszło do zabójstwa trzech niezależnych dziennikarzy z Rosji. Według władz lokalnych wioski Sibut w sąsiedztwie której doszło do ataku, samochód, którym poruszał się kierowca oraz korespondenci wojenni (Orhan Dżemal, Aleksandr Rastorgujew i Kiriłł Radczenko) został napadnięty a następnie ostrzelany przez grupę niezidentyfikowanych napastników. O ile morderstwa zagranicznych dziennikarzy w strefach konfliktów zbrojnych nie są niczym niezwykłym to w tym konkretnym przypadku uwagę zwraca szerszy kontekst sprawy, czyli powody, dla których w/w osoby przebywały w RŚA.

Zabici dziennikarze pracowali dla Investigations Management Centre (IMC), czyli organizacji dziennikarskiej finansowanej przez Michaiła Chodorkowskiego – byłego więźnia politycznego i przeciwnika prezydenta Władimira Putina. Zajmowali się tematem rosnącej obecności rosyjskich najemników z Grupy Wagnera w krajach afrykańskich, takich jak Sudan oraz Republika Środkowoafrykańska.

Rosyjskie źródła rządowe potwierdzają obecność obywateli FR w obu wspomnianych krajach oraz przypominają, że jest ona związana z misją doradczo-szkoleniową, w której skład wchodzi mieszanka wojskowych oraz cywilnych instruktorów. Dziwić może jednak brak jakichkolwiek dokładniejszych danych nt. cywilnych doradców biorących udział w tych operacjach. Co więcej, rządowe media FR powołują się na rosyjskie prawo, które zakazuje istnienia prywatnych firm wojskowych (zatrudniających najemników) w Rosji. Ma to stanowić decydujący argument przeciwko tezie jakoby najemnicy z Grupy Wagnera działali za przyzwoleniem Kremla, realizując tym samym rosyjskie cele strategiczne na terenie Afryki.

Na przykładzie Grupy Wagnera (istnienie innych Rosyjskich firm typu PMC nie zostało nigdy oficjalnie potwierdzone) można zaobserwować nową taktykę wojskową Rosji: w jej ramach prywatne firmy militarne wysyłane są w strefy konfliktów zbrojnych w państwach znajdujących się w obszarze zainteresowania FR. Następnie firmy te wspierają stronę wskazaną przez Kreml, zapewniając jej realne wsparcie na polu walki (sprzęt, ludzie, doświadczenie). Wyjątkowość tej strategii polega na przeniesieniu odpowiedzialności za operacje z rosyjskiego rządu na podmioty prywatne. Ponieważ oficjalnie wsparcia bojowego w danym konflikcie udzielają najemnicy, a nie regularni żołnierze FR, Rosja może skutecznie wpływać na przebieg konfliktów bez narażania się na krytykę ze strony ONZ oraz państw Zachodu za udział w konflikcie.

Za tezą o ścisłych związkach Grupy Wagnera z rosyjskim rządem przemawia obecność najemników we wszystkich krajach, w których Rosja prowadziła operacje militarne w ostatnich latach – obecność najemników została potwierdzona na Ukrainie, w Syrii, Sudanie oraz Republice Środkowoafrykańskiej. W przypadku RŚA celem wykorzystania najemników jest próba ponownego odbudowania strategicznego i politycznego znaczenia Rosji w rejonach afrykańskich, utracona po upadku ZSRR. Rosja, pełni świadoma powolnego wycofywania się zachodnich sił wojskowych z tamtych terenów, uznała wsparcie militarne delikatnego rządu RŚA za najlepszą taktykę rozbudowy swoich wpływów w sposób skryty i nieoficjalny.

MO

Źródła:
https://www.theguardian.com/…/russian-journalists-killed-ce…
https://citeam.org/ru-mercenaries-in-africa/
https://jamestown.org/…/beyond-syria-and-ukraine-wagner-pm…/
https://www.tvn24.pl/…/zeznania-kierowcy-rosyjskich-dzienni…
https://www.washingtonpost.com/…/8dac1c8c-9589-11e8-818b-e9…

#KSZISMUWMIKROBLOG #KSZISMUW

1 odpowiedź »

  1. Tak bylo i bedzie a Zachod jeszcze tego nie zrozumial nawet na Ukrainie to sie dzieje i tez w wielu krajach gdzie „nic” sie nie dzieje oni przygotwoja bazy na operacje o ile bedzie pottrzebna
    Tak jak mieli i maje „spiacych” szpiegow w USA

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.