Ciekawe artykuly

Pocałunki wody. Otwarcie mykwy we Wrocławiu

KATARZYNA ANDERSZ

WROCŁAWSKA MYKWA, ZNAJDUJĄCA SIĘ W PIWNICACH BUDYNKU PRZYLEGAJĄCEGO DO SYNAGOGI POD BIAŁYM BOCIANEM, POWSTAŁA NA POCZĄTKU XX WIEKU. SWOIM WYPOSAŻENIEM ŚWIADCZYŁA O ZAMOŻNOŚCI I ROZMIARZE ÓWCZESNEJ GMINY ŻYDOWSKIEJ W BRESLAU. PODOBNIE JAK SYNAGOGA, MYKWA PRZETRWAŁA DRUGĄ WOJNĘ ŚWIATOWĄ, SŁUŻĄC SPOŁECZNOŚCI ŻYDOWSKIEJ PRAWDOPODOBNIE DO 1968 ROKU. PIĘĆDZIESIĄT LAT PO JEJ ZAMKNIĘCIU, 13 PAŹDZIERNIKA TEGO ROKU, ZOSTAŁA OTWARTA NA NOWO. WCZEŚNIEJ JEDNAK UKOŃCZONE PRACE MUSIAŁ ZAAKCEPTOWAĆ RABIN GEDALYAHU OLSHTEIN Z IZRAELA, KTÓRY NADZOROWAŁ CAŁY PROJEKT.


Remont wrocławskiej mykwy i piwnic pod synagogą trwał niemal rok i był częścią projektu Fundacji Bente Kahan, w ramach którego wcześniej, w 2016 roku, odrestaurowano też małą synagogę. Mykwa już niedługo zostanie wypełniona wodą, jednak pomieszczenie, w którym się znajduje, na co dzień będzie pełniło również funkcje wystawiennicze. Trwają właśnie ostatnie prace przy ekspozycji o żydowskim cyklu życia, która na stałe znajdzie się w mykwie.

Odrestaurowanie obiektu (wraz z kupnem multimedialnego wyposażenia wystawy) kosztowało około dwóch milionów złotych. Większość tej kwoty udało się pozyskać z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego. Resztę funduszy zapewniło Miasto Wrocław, Niemiecko-Polska Fundacja Ochrony Zabytków, Gmina Wyznaniowa Żydowska we Wrocławiu oraz Fundacja Bente Kahan.

Katarzyna Andersz: Jest rabin jednym z niewielu na świecie specjalistów zajmujących się nadzorowaniem procesu powstawania mykw.

Gedalyahu Olshtein: Z wykształcenia jestem konstruktorem. Mykwami zacząłem się zajmować około piętnaście lat temu i od tego czasu nadzorowałem powstanie ponad dwustu pięćdziesięciu łaźni rytualnych na całym świecie – od Portugalii po Syberię i Chiny. Wiedza inżynieryjna pomaga mi znajdować praktyczne rozwiązania halachicznych problemów. To ważne, bo inni rabini nie potrafią przełożyć wiedzy religijnej na konkretne wskazówki budowlane. Byłem niedawno w Stambule. Kiedy przyjechałem, okazało się, że o konsultację poproszono już wcześniej kilku rabinów, jednak za każdym razem mówili tylko, czego nie można robić. Ja wytłumaczyłem, jak te błędy naprawić. Usłyszałem: wreszcie ktoś, kto wie, co mamy zrobić.

 

Czym wrocławska mykwa różni się od innych projektów, nad którymi rabin pracował?

Calosc TUTAJ

Kategorie: Ciekawe artykuly

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.