Ciekawe artykuly

Na trybunach kibice skandują: „Śmierć Arabom”. Ulubiony klub premiera Izraela

Przyslala Rimma Kaul

 


Rywalem Polski w najbliższym meczu eliminacji mistrzostw Europy, który zostanie rozegrany w poniedziałek 10 czerwca, będzie multikulturowa kadra Izraela. Koszulkę z Gwiazdą Dawida założą Arabowie, a opaskę kapitana – Czerkies, też muzułmanin. Mimo to wątpliwej sławy tytuł „najbardziej rasistowskiego klubu świata” dzierży Beitar Jerozolima, w którym – jak deklarują kibice – żaden Arab nigdy nie zagra.

Kilka lat temu był uwielbianym cudownym dzieckiem najważniejszego klubu żydowskich mieszkańców Jerozolimy. Dziś, choć jest bramkarzem kadry Izraela, w rodzinnym mieście ma status persona non grata, a klub opuszczał w atmosferze nienawiści. Ten syn marnotrawny Beitaru Jerozolima w przeciwieństwie do biblijnego poprzednika nie ma drogi powrotu do domu ojca. Jego historia za to w doskonały sposób obrazuje złożoną sytuację izraelskich sportowców.

Wojna o czystość i religię 

Ariel Harusz ma 31 lat i gra w Hapoel Beer Szewa. Jest wychowankiem Beitaru i stuprocentowym Żydem. Jak to się stało, że stracił miłość kibiców swego dawnego klubu?

Wszystko zaczęło się w 2013 roku, gdy rosyjski miliarder żydowskiego pochodzenia, właściciel Beitaru, Arkady Gajdamak postanowił sprowadzić dwóch nowych piłkarzy. Transfer stanowił element rozlicznych interesów Gajdamaka w Groznym. Zawodnicy byli Czeczenami z rosyjskimi paszportami. To co prawda nie Arabowie, ale jednak muzułmanie.

Wśród kibiców Beitaru zawrzało. A gdy na dodatek wyszło na jaw, że po przybyciu do Ziemi Świętej Czeczeni odwiedzili meczet al-Aksa, nie mogło być dla nich miejsca w zespole.

Harusz jako kapitan wstawił się za nowymi. A nie powinien, gdyż nie o sport przecież chodziło, a o czystość i o wojnę. Tę religijną. Jest ona wręcz wpisana w menorę, herb jerozolimskiego klubu. Symbol na żółto-czarnej koszulce nosili już co prawda katoliccy Chorwaci, Portugalczycy, Francuzi, a swego czasu także Polak Andrzej Kubica. W składzie Beitaru nigdy nie było jednak Araba. I zapewne długo jeszcze nie będzie.
Calosc TUTAJ

Kategorie: Ciekawe artykuly

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.