Uncategorized

IDF ciężko trenuje do etycznej wojny miejskiej


Mini Gaza


Kiedy masz wątpliwości, nie strzelaj, armia uczy swoich bojowników.

Centrum Szkoleniowe Wojny Miejskiej Izraelskich Sił Obronnych znajduje się na pustyni Negev, w pobliżu Kibucu Tze’elim.

Autor artykulu  był częścią grupy międzynarodowych dziennikarzy, którzy podczas wycieczki zorganizowanej przez Biuro Prasowe Rządu Izraela udali się na południe, aby zwiedzić centrum szkoleniowe w bardzo upalny dzień. (Ujawnienie: zaproszenie przyszło przed ostatnią operacją w Jenin).


W 2005 r. IDF, z pomocą Stanów Zjednoczonych, utworzyły Urban Warfare Training Center wewnątrz większej bazy szkoleniowej Tze’elim, kosztem 45 milionów dolarów. Misją ośrodka szkoleniowego o powierzchni 7,4 mil kwadratowych jest szkolenie żołnierzy w zakresie technik walki miejskiej. Replika miasta w stylu Bliskiego Wschodu to labirynt wielopiętrowych budynków, w tym minaretów, szkół i wiejskiego placu, który był używany do kręcenia scen w popularnym serialu telewizyjnym “Fauda”.

Wewnątrz jednego z budynków znajduje się przestrzeń udekorowana jak prywatny dom, replikująca wygląd domu w arabskiej wiosce, aż po gazety na stole i oprawione zdjęcia. Symulatory są wykorzystywane do przygotowania żołnierzy na to, co mogą znaleźć za drzwiami.

Centrum było wykorzystywane do szkolenia wielu sił zbrojnych, w tym armii amerykańskiej i sił pokojowych ONZ. Projekt został opracowany w odpowiedzi na potrzebę lepszego szkolenia w zakresie wojny miejskiej przez IDF, jako odpowiedź na wyzwania drugiej intifady w latach 2000-2005. Jest on aktualizowany wraz z każdą nową techniką terrorystyczną, w tym tunelem terrorystycznym i wysokim budynkiem podobnym do tych budowanych w arabskich miastach w ostatnich latach.

Przed wędrówką po “wiosce” ozdobionej graffiti i zejściem pod ziemię przez ciemny, niebezpieczny tunel terroru, wysłuchaliśmy gen. bryg. (rez.) Bentzi Grubera. Gruber jest przedsiębiorcą zaangażowanym w startupy i innowacje, deweloperem, który zainicjował również badania biotechnologiczne.

Jako zastępca dowódcy 252 Dywizji “Synaj” Gruber dowodził formacją pancerną liczącą 20 000 żołnierzy. Jak powiedział, brał udział w pięciu izraelskich wojnach.

Gruber stworzył prezentację multimedialną i wykład “Etyka w terenie”, aby obalić błędne przekonania i przedstawić fakty, których brakuje w dzisiejszej dyskusji na temat izraelskiego antyterroryzmu.

Jako założyciel organizacji non-profit Chesed in The Field, gromadzi również rezerwistów IDF wraz z przewlekle chorymi i niepełnosprawnymi dziećmi na specjalnych wydarzeniach, aby zaszczepić tysiącom żołnierzy wartości społeczności i odpowiedzialności społecznej.


W terenie żołnierz ma osiem sekund (jeśli ma szczęście) na podjęcie decyzji. Często bardzo zmęczony, z ciężarem od 60 do 120 funtów na plecach, musi zdecydować, jak zareagować – strzelać czy nie strzelać.


Izraelski kodeks etyczny przedstawiony przez Grubera zawierał cztery główne punkty, które poparł klipami wideo z prawdziwych zarejestrowanych incydentów. Jeden z przykładów ilustrował, jak uśmiechnięty zamachowiec-samobójca był w stanie przejechać przez kanał jeepem, podczas gdy strażnik na służbie był rozproszony przez strzały w skoordynowanym czasie.

Siły Obronne Izraela muszą odpowiedzieć na następujące pytania:

1. Czy siła jest używana wyłącznie do wykonania misji? Żołnierze muszą zdecydować, ile siły jest niezbędne do wykonania misji. Jak jednak rozpoznać wroga? W poprzednich wojnach wszyscy walczący nosili mundury. Dzisiaj lokalni “bojownicy” są ubrani w dżinsy i T-shirty.

2. Czy siła jest używana wyłącznie w celu namierzenia wroga? W razie wątpliwości nie strzelaj. Jeden z przykładów przedstawia zasadzkę w restauracji, na którą natknęli się żołnierze IDF.

3. Czy potencjalne szkody uboczne są proporcjonalne do bezpośredniego zagrożenia? Zdarzały się sytuacje, gdy pilot leciał w kierunku celu terrorystycznego i przerwał misję, ponieważ w okolicy znajdowały się dzieci. Wraz z rozwojem i wykorzystaniem dronów, które stają się coraz mniejsze i dokładniejsze, Gruber ubolewał nad “nieszczęsnym marnowaniem potencjału na głupie drony” i dodał: “Z całym tym potencjałem moglibyśmy mieć lekarstwo na raka”.

4. Zminimalizuj szkody! Pokazano sceny, w których karetki pogotowia są wykorzystywane jako osłona, a cywile jako ludzkie tarcze. Kolejną poważną obawą jest to, że izraelski żołnierz pozostaje wrażliwy po wojnie i “pozostaje człowiekiem”, powiedział Gruber. “Nic nie zostaje tam [na polu bitwy], to wraca z tobą”.

 

Gruber zakończył swoją prezentację starym zdjęciem zrobionym w Europie. Przedstawia ono jego matkę jako młodą kobietę, stojącą obok swojej siostry na grupowej fotografii rodzinnej. Dwie młode kobiety przeżyły jako “bliźniaczki Mengele”, a następnie marsz śmierci. Reszta rodziny została zamordowana w komorach gazowych wkrótce po zrobieniu zdjęcia.


W odpowiedzi na pytania dotyczące IDF, Gruber powtórzył, że młody żołnierz nie może myśleć 10 razy przed podjęciem działania i że żołnierze noszą broń w jednym celu – aby uniknąć zagrożenia.

W obozie dla uchodźców / sąsiedztwie Jenin dwa tygodnie temu, szacuje się, że 12 000-90 000 ludzi było stłoczonych na niewielkim obszarze, ale nie zginął ani jeden cywil, nie było żadnych ofiar ubocznych. Tylko znani terroryści zostali namierzeni i zabici.

Jak IDF ceni życie? Ludzie w budynkach są ostrzegani przed rozpoczęciem nalotu, nie tylko za pomocą starej metody “pukania w dach”, niewielkiego uderzenia ostrzegającego ludzi do opuszczenia, ale także za pomocą postów w mediach społecznościowych i telefonów komórkowych.

Gruber porównał to do nauki jazdy. Kiedy po raz pierwszy zaczynasz lekcje, musisz pomyśleć o różnych etapach. Ale kiedy powtarzasz je w kółko, prowadzenie samochodu staje się bardziej naturalnym procesem. W ten sam sposób żołnierze w wieku od 18 do 19 lat muszą wielokrotnie ćwiczyć scenariusze, które mogą się wydarzyć, aby być przygotowani.

Kiedy nie ma czasu na zatrzymanie się i myślenie, muszą reagować, aby walczyć o zwycięstwo, a jednocześnie pozostać ludźmi. To jest wyzwanie, przed którym Siły Obronne Izraela stają każdego dnia i nocy.

IDF ciężko trenuje do etycznej wojny miejskiej

Kategorie: Uncategorized

1 odpowiedź »

  1. Yoredy i Bideny i tak beda winic Izrael o smierc ” cywili palestynskich”(czy libanskich) i ta przesadna troska IDFu nic dobrego nie przyniesie.
    O ile juz mieszajac w to jak Gruber ofiary Mengele, to moze by sie zastanowic co by bylo gdyby zamiast Zukowa czy Pattona jakis wychowanek Grubera stal na czele ich Armii, swastyka powiewalaby nad Berlinem do dzisiaj, przeciez “cywile niemieccy” tam mieszkali.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.