Uncategorized

Dla udajacych sie do Warszawy

Nadeslala Mona Cravson

mona cravson

 

Rozpoczynamy kolejny, trzeci już sezon niedzielnych spacerów szlakiem miejsc związanych z historią żydowskiej Warszawy.

Zachęcamy gorąco do uczestnictwa!

 

 

Terminy spacerów i tematy tras

UWAGA: wszystkie wycieczki rozpoczynają się o godz. 11.00

KOSZTY: dorośli 10 zł, młodzież ucząca się i emeryci 5 zł

18 sierpnia 2013r. (niedziela) – godz. 11.00 Duże getto – część wschodnia

(przewodnik Ewa Bratosiewicz)

Spotkanie przed Hotelem Ibis “Stare Miasto” – ul. Muranowska 2. W trakcie spaceru poznamy mniej znaną część dużego getta, także wyłączone po zmianie granic rejony Nowego Miasta. Opowiemy o walkach w czasie Powstania w getcie warszawskim 2 organizacji bojowych – Żydowskiego Związku Wojskowego i Żydowskiej Organizacji Bojowej. Pokażemy lokalizację kryjówek oraz miejsce gdzie zeszli do kanałów ostatni żołnierze getta. Opowiemy o wydarzeniach na styku 2 dzielnic – polskiej i żydowskiej, przypomnimy wiersz Czesława Miłosza “Campo di Fiori”, by porozmawiać o różnych postawach Polaków wobec walczącego getta. Spacer zakończymy na słynnych dawnych Nalewkach i pl. Tłomackie – symbolach przedwojennej żydowskiej Warszawy.

 

01 września 2013r. (niedziela) – godz. 11.00 Duże getto – część południowo-zachodnia

(przewodnik Ewa Bratosiewicz)

Spotkanie na placyku za kościołem św. Karola Boromeusza (od strony ul. Elektoralnej). Ulice Elektoralna i Chłodna stanowiły granicę między małym i dużym gettem. W trakcie spaceru przybliżymy duże getto w jego południowo-zachodniej części. Opowiemy o ważnych adresach, wydarzeniach i budynkach. Przypomnimy postaci. W tej części byłego getta zachowało się stosunkowo dużo kamienic – postaramy się przypomnieć ich historię i opowiedzieć o ludziach, którzy są z nimi związani. Trasa: Elektoralna, dawna ulica Biała, Ogrodowa, Leszno, Żelazna, Żytnia-Nowolipie, Nowolipki.

 

15 września 2013r. (niedziela) – godz. 11.00 – Artyści w getcie warszawskim 

(przewodnik Krystyna Bartos)

Spotkanie przy Żydowskim Instytucie Historycznym. Kiedy w listopadzie 1940 roku Niemcy utworzyli  getto za jego murami znaleźli się aktorzy, pieśniarze, muzycy Filharmonii Narodowej, satyrycy, poeci  i malarze. Pomimo prześladowań i głodu starali się kontynuować życie artystyczne i kulturalne. W Melody Palace (ul. Rymarska 12 – dziś  Pl. Bankowy) odbywały się koncerty utworzonej w getcie Żydowskiej Orkiestry Symfonicznej, w kawiarni Sztuka (Leszno 2) śpiewały Wiera Gran i Marysia Ajzensztadt, a akompaniował im Władysław Szpilman. Ulice Leszno, Karmelicką i Nowolipki mieszkańcy getta nazywali Broadwayem – w teatrach Femina (Leszno  35), Na Pięterku (Nowolipki 29), Eldorado (Dzielna 1), można było obejrzeć teatrzyki kukiełkowe dla dzieci, przedstawienia dla dorosłych i wieczory literackie. Trasa spaceru poprowadzi przez miejsca, w których odbywały się koncerty i przedstawienia i pozwoli na przypomnienie artystów, którzy w nich występowali.

 

29 września 2013r. (niedziela) – żydowska Praga

(przewodnik Ewa Bratosiewicz)

Spotkanie – przed katedrą św. Floriana

Stara Praga – niegdyś odrębne wobec Warszawy miasto, w którym powstała pierwsza gmina żydowska. Z powodu mniejszych zniszczeń wojennych do dziś zachowało się to wiele oryginalnych kamienic związanych z żydowską ludnością tej dzielnicy. Tu łatwiej, niż w lewobrzeżnej Warszawie, można wyobrazić sobie jak mieszkali i czym się zajmowali, przypomnieć wielokulturową Warszawę dawnych lat. Trasa: ul. Sierakowskiego, ul. Okrzei, ul. Jagiellońska, ul. Kłopotowskiego, ul. Targowa, ul. Kępna, ul. Ząbkowska, ul. Brzeska.

 

 

Informacje o przewodnikach: 

Krystyna Bartos – przewodnik warszawski, pilot wycieczek, członek Warszawskiego Stowarzyszenia Przewodników im. Adama Jarzębskiego, członek KORT, prowadzi cykliczne spacery po Warszawie, a także spotkania i prelekcje na temat historii i mieszkańców miasta. Pracuje w języku polskim i węgierskim.

Maryla Puternicka – przewodnik warszawski, pilot wycieczek, Prezes Warszawskiego Stowarzyszenia Przewodników im. Adama Jarzębskiego, prowadzi spacery po Warszawie, a także spotkania i prelekcje na temat historii i mieszkańców miasta. Pracuje w języku polskim, angielskim i węgierskim.   Członek Komisji Egzaminacyjnej Marszałka woj. mazowieckiego na uprawnienia przewodnika miejskiego po Warszawie. Autorka przewodnika po dzielnicy Wola wydanego przez Urząd Dzielnicy Wola.

Ewa Bratosiewicz – przewodnik warszawski, pilot wycieczek. Członek Warszawskiego Stowarzyszenia Przewodników im. Adama Jarzębskiego, prowadzi spacery po Warszawie, a także spotkania i prelekcje na temat historii i mieszkańców miasta. Pracuje w języku polskim i angielskim. Właściciel biura podróży – organizatora szkoleń na uprawnienia przewodnika miejskiego po Warszawie, kursów specjalistycznych dla przewodników z uprawnieniami, szkoleń na uprawnienia pilotów wycieczek. Wykładowca i instruktor na kursach przewodników miejskich po Warszawie. Członek Komisji Egzaminacyjnej Marszałka woj. mazowieckiego na uprawnienia przewodnika miejskiego po Warszawie.

 

W przypadku pytań prosimy o kontakt na adres pawel@fzp.net.pl

 

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.