Uncategorized

Sukkoth -krotki przewodnik

Nadeslala Zosia Braun

braun

reunion 69 .1

SUKKOTH – SWIETO ZYDOWSKIEJ RADOSCI 18-26 Wrzesnia 2013

Krotki przewodnik

suhot

Cztery dni po Jom Kipur mamy swieto Sukkot ,siedem dni festiwalu ( 8 dni w diasporze ). Zyjemy w szalasach / namiotach Sukkah, ku pamieci 40 lat koczowania Zydow po wyjsciu z Egiptu, i jest specjalny rytual z czterama gatunkami roslin, opisany w Biblii
Sukkot jest świętem ogromnej radości , w którym wyrażamy naszą pełną ufność w Bogu , i świętować nasze zaufanie , pomimo, że ” zdrowy rozsądek ” na nadchodzący rok  wlasciwie ciagle nam mowi negatywne i odstraszajace rzeczy.

Na czym polega zydowska radosc, bez zadnych atrybutow, ktore poznalismy dotychczas: nie ma wodki, nie ma wielkich wygtanych na loterii itp

Przez cały tydzień Sukkot , jemy i spimy  Sukkah , przypominając nam, że :

•Izraelici mieszkali w namiotach SUKKOT w ciągu 40 lat wędrówki przez pustynię .
• Bóg jest naszym ostatecznym ochrona- tak jak On chronil Izraelitów na pustyni z chmurach chwały ( Wj 13:21 ) .

ARBA MINIM – Cztery gatunki ( roslin)

sukkot 1 sukkot 2  sukkot3    

 

W starożytności święto było związane ze żniwami. Przez siedem dni święta ortodoksyjni żydzi mieszkają poza domem w budach pod gołym niebem – w Izraelu często budowanych na balkonach. Podczas święta recytuje się psalmy i wykonuje się obrzęd kołysania bukietami splecionymi z gałązek palmy (lulaw), trzech gałązek mirtu (hadasa), dwóch gałązek wierzby(arawa) trzymanymi w prawej ręce i owocami etrogu w lewej. Kołysanie wykonuje się na cztery strony świata oraz w górę i w dół na znak czci dla Stwórcy tych darów[1][2]. Następnie ludzie udają się na codzienną procesję, którym towarzyszą modły o dobre plony. Procesja dnia siódmego była najdłuższa i nazywano ją Hoszanna Raba, a tłum uroczyście obchodził synagogę siedem razy.

Sukkah -SZALAS
Budowa własnego szalasu (Sukka) jest wielką aktywnośćia aby podzielić się z rodziną i przyjaciółmi . Sukkah musi być co najmniej 27×27 cm kwadratowych . To może być zbudowany w na  balkonie mieszkania , a nawet na grzbiecie słonia .
Sukkah potrzebuje co najmniej trzy ściany . Ściany mogą być wykonane z dowolnego materiału , pod warunkiem, że są wystarczająco mocne , aby wytrzymać normalne wiatr . Ściany powinna wynosić co najmniej 38 cali ( 96 cm )  ale nie większa niż  9,6 m  .

Nie koniecznie budować mury zwłaszcza dla Sukkah , można użyć po stronie budynku , a nawet zabezpieczenie krzewów. I jezeli można znaleźć obszar , który jest już zamknięty przez 2 lub ​​3 ściany , to zadanie będzie o wiele łatwiejsze!

Pokrycie dachu ( S’chach ) muszą być wykonane z materiału, który wyrasta z ziemi , czyli korzeni lub liści ( ale nie metal) . Jeśli używasz niedokończone deski, nie powinny być szersze niż 5 cm . Ponadto,materiał musi być obecnie oderwane od ziemi.

Dach musi być odpowiednio ujęte tak , że daje więcej cienia niż słońce w ciągu dnia , ale powinno być wystarczająco otwarte tak, że gwiazdy są widoczne przez dach w nocy. Pokrycie dachu może być dodane tylko po przewidzianej liczby Ściany są na miejscu.

Sukkah jest tymczsowym domem dla następnych siedmiu dni , jest zwyczajem, aby ozdobić go ładnie . Wiele osób wieszaja owoce i kwiaty z sufitu, i plakaty  Jerozolimy i innych tematów żydowskich na ścianach .

Jest też tradycyjna na ” powitanie ” siedmiu wspaniałych przywódców Izraela ( Abraham , Izaak, Jakub , Moshe , Aaron , Józef i Dawid ) jako goście ( Ushpizin ) do swojego Sukkah całym festiwalu.

Więcej Tradycji na Sukot

Jest specjalna micwa radować na Sukot . W tym celu pośrednie dni Sukkot są oznaczone uroczystości zwane Simchat Beit HaSho’eva , upamiętniający libacja wody, które były oferowane w Sukkot w Świątyni .

Sukkot jest ściśle związana z ” woda”, jest to dzień powszechnego wyroku w odniesieniu do błogosławieństwa deszczu i nawadniania na nadchodzący rok .

Sukkot to także czas powszechnej błogosławieństwo dla wszystkich narodów , symbolizowanych przez 70 ofert dodatkowych wniesionych w świątyni , odpowiednio do 70 krajów świata .
Księga Koheleta , napisany przez króla Salomona , jest odczytywany w Szabat podczas Sukkot .(20.9.) Tematem Koheleta jest PROZNOSC  doczesnych przyjemności tego świata , w przeciwieństwie do innych wiecznych duchowych poszukiwań. Rzeczywiście, słaba konstrukcja Sukka przypomina nam , że dobra materialne są przemijające .

Siódmy dzień Sukot nazywa Hoszana Rabba (25.9) , który oferuje siedem obwodów wokół bimy , z czterech gatunków w ręku. Procesja kończy się bicie gałęzi wierzby . Hoszana Rabba jest znany jako dzień ostatecznego uszczelnienia wyroku , który rozpoczął się w Rosz Haszana . Na Hoszana Raba , niektórzy mają w zwyczaju czytać Księgę Powtórzonego Prawa i całą noc studiowania Tory .

Szmini Aceret i Simchat Tora (26.9)

Bezpośrednio po Sukot jest jeden święto zwane Szmini Aceret , dosłownie” Ósmy Dzień Zgromadzenia . ” To jest czas, aby zaprzestać zajęty aktywność świątecznym i po prostu rozkoszować się szczególne stosunki z Wszechmocnego przed wyruszeniem w długą zimą. Jest to oddzielny urlop od Sukkot , co oznacza, że błogosławieństwo She’hecheyanu jest recytowane , a obowiązek siedzieć w Sukkah nie stosuje .

Na Szmini Aceret , Yizkor (zapalenie swiec i modlitwa dla zmarlych) jest recytowane w synagodze .

Simchat Torah , które świętuje zakończenie i nowego początku rocznego cyklu czytania Tory . W synagodze , wszystkiepodejmowane są zwoje Tory z arki , izgromadzenie tańczy „siedem obwodów ” pośród wielkiej radości i śpiewu . Kliknij tutaj, aby tekst i dźwięk nagrań najpopularniejszych SIMCHAT melodie Tory .
W Izraelu , Simchat Tora jest w posiadaniutego samego dnia jako Szmini Aceret

WESOLYCH SWIAT DLA WSZYSTKICH. HAG SAMEACH. ZOSIA

 

 

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.