Uncategorized

Adam Mer – aktualne artykuly minionego tygodnia

Hamasowski Fatah nie chce żadnego państwa

Podczas obchodów 52. rocznicy założenia jego frakcji Fatahu prezydent Autonomii Palestyńskiej (AP) Mahmoud Abbas oświadczył w Ramallah, że rok 2017 będzie “rokiem międzynarodowego uznania państwa Palestyna”. Witając z entuzjazmem niedawną rezolucję 2334 Rady Bezpieczeństwa ONZ, skierowaną przeciwko osiedlom, Abbas powiedział, że jest gotowy pracować z nową administracją Donalda Trumpa, “by osiągnąć pokój w regionie”.

Calosc TUTAJ


Historia złudzeń. Żydzi w Armii Polskiej w ZSRR 1943–1945”

W czasach gdy główny ton dyskusji historycznych skupia się wokół podziemia niepodległościowego, Wydawnictwo Tetragon proponuje Czytelnikom zupełnie inny i raczej dość słabo rozpoznany kierunek badań.

Calosc TUTAJ

 


Ofiarna postawa Aristidesa Sousy Mendesa, legendarnego konsula z Bordeaux, który podczas II wojny światowej uratował ponad 30 tys. Żydów, motywuje młodsze pokolenia do badań nad życiem dyplomaty. W Portugalii wciąż ukazują się liczne publikacje, prezentowane są wystawy i przybywa ulic z jego nazwiskiem.

Calosc TUTAJ


Smutna prawda o „żołnierzach wyklętych”. „Nieszczęśników mordowano obuchami siekier”

Nawoływania w mediach publicznych do uczestnictwa w marszach „Wilczym śladem” mających w założeniu uczczenie tzw. „żołnierzy wyklętych”, jak również propozycje nadawania ich imion ulicom, autostradom, stawiania im pomników i honorowania tablicami pamiątkowymi tak mnie zainspirowały, że postanowiłem się do tej akcji przyłączyć.

Calosc Tutaj

 


Zgadnijcie, kto pomaga islamistom uciskać kobiety?

Propagowanie przemocy wobec kobiet i inne praktyki mizoginistyczne są coraz częściej akceptowane przez osoby, które identyfikują się jako “feministki” i “przywódczynie kobiet”.

Proces normalizacji islamistycznej mizoginii działa w pełni, podczas gdy tak zwane feministki milczą w sprawach takich jak bicie żony, małżeństwa dzieci, okaleczanie genitaliów kobiecych i “wymuszone samobójstwa”

Calosc TUTAJ


ONZ i Obama jeszcze bardziej radykalizują Palestyńczyków

Podniesieni na duchu najnowszą rezolucją Rady Bezpieczeństwa, która potępiła osiedla izraelskie jako nielegalne, przywódcy palestyńscy grożą teraz nasileniem wojny dyplomatycznej przeciwko Izraelowi – co z pewnością stanowi sabotaż wobec jakiejkolwiek przyszłej prób ożywienia konającego procesu pokojowego. Inni Palestyńczycy tymczasem uważają tę rezolucję za upoważnienie do eskalacji ataków “oporu” na Izrael. Przez “opór” rozumieją oczywiście ataki terrorystyczne przeciwko Izraelowi.

Calosc TUTAJ

 


“Profesor z przeszłością”
– tak o Zygmuncie Baumanie – wybitnym socjologu, filozofie, a w latach 1945-1953 funkcjonariuszu komunistycznej bezpieki napisał “Guardian”. Naukowiec zmarł w poniedziałek w wieku 91 lat w Leeds.

Bauman podkreślał, że ludzka kreatywność ma swój początek w śmierci. “To jest wewnętrzne, ukryte, tłumione źródło naszej aktywności” – mówił. “To dzięki świadomości swojej śmiertelności liczymy, a dni liczą się dla nas” – dodawał.
Był sceptyczny wobec możliwości życia po śmierci. Jednak doceniał rolę religii. “Jak to możliwe, abyśmy wciąż przykładali znaczenie do naszego ziemskiego życia, jeśli wiemy, że ostatecznie żyjemy na próżno? Prawdopodobnie najlepszą udaną odpowiedzią na ten problem była odpowiedź religijna. Nie tylko wytyczyła ona drogę ku nieśmiertelności, ale dodatkowo przyjęła, że nieśmiertelność nie jest kwestią wyboru, ale że wszyscy na nią jesteśmy skazani” – mówił Bauman.

Calosc Tutaj

 


Małe kłamstewka Wielkiej Brytanii

12 grudnia premier rządu Zjednoczonego Królestwa z ramienia partii Konserwatywnej, Theresa May, wygłosiła aż nazbyt wylewne przemówienie podczas dorocznego lunchu stowarzyszenia Konserwatywnych Przyjaciół Izraela. W zatłoczonej sali z 800 proizraelskimi parlamentarzystami konserwatywnymi i zwolennikami tej partii, nie szczędziła pochwał dla państwa żydowskiego. Chwaliła osiągnięcia Izraela i surowo ganiła jego wrogów. Powiedziała, że Wielka Brytania będzie “z dumą” obchodzić stulecie deklaracji Balfoura. Podkreśliła także, że współpraca i przyjaźń między Wielką Brytanią a Izraelem działają nie tylko dla dobra dla tych dwóch krajów, ale “dla dobra świata”.

Calosc TUTAJ

 


Kanada zajęła pierwsze miejsce na liście 52 miejsc do odwiedzenia w 2017 roku opublikowanym przez New York Times, bijąc na głowę wiele innych popularnych destynacji.

Kanadę pochwalono za ogromne przestrzenie, a także bardzo kosmopolityczne miasta, za rozpoczynające się w tym roku obchody 150. rocznicy Konfederacji oraz decyzję rządu federalnego aby przez cały rok wstęp do wszystkich 200 parków narodowych był bezpłatny. Montreal będzie świętował swoją 375. rocznicę.

 

Calosc TUTAJ

 


 Posłowie chcą uczcić Bolesława Leśmiana

Projekt uchwały w sprawie uczczenia pamięci Bolesława Leśmiana w 140. rocznicę urodzin i w 80. rocznicę śmierci przyjęli jednogłośnie posłowie sejmowej komisji kultury i środków przekazu. Po wniesieniu poprawek redakcyjnych, projekt trafi pod obrady Sejmu.

    Calosc TUTAJ

 


 

Portugalia – wojenna przystań tysięcy Polaków

Podczas II wojny światowej na terenie Portugalii ukrywało się blisko 12 tys. obywateli polskich. Większość z nich udała się następnie do Wielkiej Brytanii, USA, a także Brazylii i Kanady. Od początku pojawienia się w Portugalii traktowali swój pobyt jako schronienie tymczasowe.

“Po klęsce Francji w 1940 r. Portugalia stała się głównym punktem na trasie uciekających przed niemieckim agresorem obywateli państw europejskich. Wśród nich było wielu Polaków, a także Żydów pochodzenia polskiego.

Calosc TUTAJ


  Białystok: zainaugurowano społeczne obchody Roku Zamenhofa

Kongres esperantystów, wydanie tomiku poezji Wiesława Kazaneckiego w esperanto i spacery po Białymstoku śladami Zamenhofa – złożą się na rozpoczęte w poniedziałek społeczne obchody roku Ludwika Zamenhofa w Białymstoku, związane z setną rocznicą jego śmierci.

Calosc Tutaj

 


 

Dzień Judaizmu w Kościele

Odkrywanie wspólnych korzeni i historii, to zasadniczy cel obchodów Dnia Judaizmu w polskim Kościele katolickim – podkreślił w rozmowie z PAP przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski ds. Dialogu z Judaizmem bp Rafał Markowski.

W najbliższy wtorek po raz dwudziesty obchodzony będzie Dzień Judaizmu w polskim Kościele katolickim, ustanowiony przez Konferencję Episkopatu Polski w 1997 r. Przypada on corocznie 17 stycznia – w wigilię Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan.

Calosc TUTAJ

 


Cytaty na dziś i jutro: Tadeusz Różewicz, 1921-2014, Bruno Jasieński, 1901-1938

Tadeusz Różewicz, 1921-2014

“Polityka zmieni się w kicz,
miłość w pornografię,
muzyka w hałas,
sport w prostytucję,
religia w naukę, nauka w wiarę.”


Bruno Jasieński, 1901-1938

“Nie bój się wrogów –
w najgorszym razie mogą Cię zabić.
Nie bój się przyjaciół –
w najgorszym razie mogą Cię zdradzić.
Strzeż się obojętnych –
nie zabijają i nie zdradzają,
ale za ich milczącą zgodą
mord i zdrada istnieją na świecie.”


Po zamachu taranującą ciężarówką 8 stycznia 2017 r. w Jerozolimie: milczenie ze strony AP; wyrazy radości Hamasu i na mediach społecznościowych

Autonomia Palestyńska (AP) i jej oficjalne media zadowoliły się informacją o faktach o tym wydarzeniu, nie wyrażając żadnego stanowiska ani nie oferując żadnej analizy. Przedstawiciele Fatahu powstrzymali się przed komentowaniem zamachu, poza szefem Komisji Rekrutacji i Organizacji Fatahu, który nazwał to rezultatem okupacji izraelskiej. Artykuł w gazecie jerozolimskiej, „Al-Kuds”, która nie jest związana z AP, także obwiniał Izrael za ten zamach.

W Gazie zorganizowano pochody i rozdawano słodycze, by świętować. to wydarzenie.

Calosc TUTAJ

 


Konstantyn Wielki i chrześcijańska rewolucja w Rzymie

Pierwszy cesarz chrześcijański, nazwany przez katolickich apologetów Wielkim a przez Kościół prawosławny do dziś uznawany za świętego i trzynastego apostoła, miał fundamentalny wpływ na kształt przechodzącego kryzys, zmierzchającego cesarstwa, a także na religijne oblicze przyszłej Europy i samo chrześcijaństwo.

Calosc TUTAJ


Wikingowie i ich moce

Dlaczego Skandynawowie ruszyli w świat? Czy wyobrażenie wikingów w rogatych hełmach to rzeczywiście tylko mit? Co oznaczały popularne ozdoby przedstawiające młot? I skąd wziął się popkulturalny fenomen wikingów? O tym wszystkim rozmawiamy z profesorem Władysławem Duczko, autorem książki „Moce Wikingów”.

   Calosc TUTAJ

 


Inscenizacja bitwy pod Grunwaldem w tym roku 15 lipca

Muzeum Bitwy pod Grunwaldem ogłosiło, że tegoroczna inscenizacja bitwy z 1410 roku odbędzie się – pierwszy raz od lat – zgodnie z historyczna datą wydarzenia, tj. 15 lipca. W inscenizacji od lat uczestniczą rekonstruktorzy z całej Europy.

Rekonstrukcja bitwy pod Grunwaldem od lat odbywa się w sobotę najbliższą historycznej dacie wydarzenia, tj. 15 lipca. “W tym roku tak się składa, że 15 lipca przypada w sobotę. To będzie pierwszy raz od wielu lat, gdy rekonstrukcja odbędzie się w dokładną rocznicę bitwy”

Calosc TUTAJ

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.