Uncategorized

Wiadomosci z Izraela

30 kwietnia 2017 r. minister spraw wewnętrznych Gilad Erdan poinformował, że 300 palestyńskich wieźniów zgodziło się zakończyć strajk głodowy prowadzony w izraelskich więzieniach. Podkreślił przy tym, że nie spełniono żadnego z żądań stawianych przez więźniów. Obecnie 920 więźniów nadal kontynuuje strajk głodowy. Służba więzienna planuje utworzenie w więzieniach 400 punktów medycznych, dzięki czemu nie będzie potrzeby przewożenia osadzonych do szpitali.

30 kwietnia 2017 r. palestyński przewodniczący Mahmoud Abbas spotkał się w Ammanie z jordańskim królem Abdullahem, aby przedyskutować szczegóły wizyty Abbasa w Stanach Zjednoczonych i jego spotkania z prezydentem Trumpem (3 maja). Abbas i Abdullah zgodzili się, że jakiekolwiek przyszłe porozumienie musi opierać się na dwóch państwach w granicach sprzed 1967 r. Podkreślono potrzebę wznowienia negocjacji pokojowych na podstawie arabskiej inicjatywy z 2002 r., która obiecuje Izraelowi normalizację stosunków z państwami arabskimi pod warunkiem pełnego wycofania się z Judei i Samarii. Odrzucono także możliwość zmiany wcześniejszych decyzji odnośnie Jerozolimy, której wschodnia część powinna stać się stolicą państwa palestyńskiego.

1 maja 2017 r. Dzień Pamięci Poległych w wojnach o niepodległość Izraela.

1 maja 2017 r. na cmentarzu wojskowym na Górze Herzla w Jerozolimie po południem odbyła się oficjalna uroczystość poświęcona pamięci cywilów zamordowanych podczas ataków terrorystycznych. Na liście ofiar znajduje się 3175 nazwisk osób cywilnych. W ciągu minionego roku do listy dopisano kolejnych 11 osób. Premier Benjamin Netanjahu wezwał palestyńskiego przewodniczącego Mahmouda Abbasa do zaprzestania finansowania terrorystów i ich rodzin, gdyż to zacheca do kolejnych aktów terroru. „Jak można mówić o pokoju z Izraelem, równocześnie finansując morderców, którzy przelewają krew niewinnych Izraelczyków? Czy chcesz podjąć prawdziwe kroki w kierunku pokoju? To anuluj płatności dla terrorystów. Inwestuj w pokój, a nie w morderstwa. Kiedy rozpoczynamy Dzień Niepodległości, to patrzę na cały rok i rozglądam się dookoła na muzyków orkiestr i kasjerek w supermarketach, a także na stacjach benzynowych, wykładowców na uniwersytetach i sędziów w sądach – to nasi bracia i siostry, członkowie rodzin pogrążonych w żałobie. Terroryści celowo atakują niewinnych – Żydów i nie-Żydów, w Izraelu i poza granicami, aby siać śmierć, zniszczenie i strach. Podżeganie do przemocy wobec naszego narodu wyssali z mlekiem swoich matek. W ich społeczeństwie uważani są za bohaterów. Ale jakimi bohaterami może być młodzież, która z nożem wpada do pokoju śpiącej dziewczyny, i dźga ją podczas snu? Widziałem taki pokój, widziałem krew – to po prostu było zwierzę. Jaki heroizm jest w akcie morderstwa?”

1 maja 2017 r. premier Benjamin Netanjahu wystąpił wieczorem w telewizyjnym przemówieniu: „Z roku na rok nasz kraj wzmacnia się, rozwija się i wysuwa się na pozycje światowej potęgi z wielkimi osiągnięciami w dziedzinie bezpieczeństwa, gospodarki, stosunków międzynarodowych, technologii, nauki, kultury i na innych polach. Dla naszego młodego pokolenia niepodległość może wydawać się czymś zupełnie naturalnym, ale niepodległość Izraela nie była darmowym darem. Wysuwamy Izrael na nowe wyżyny, a osiągnięcia z przeszłości dają nam wielkie nadzieje na przyszłość.”

1 maja 2017 r. przywódca polityczny Hamasu, Khaled Mashaal powiedział w Katarze, że opracowano nowy dokument, który odzwierciedla cele działania jego organizacji. Dokument wskazuje, że głównym celem Hamasu jest idea utworzenia państwa palestyńskiego w granicach sprzed 1967 r., przy czym Hamas odmówił uznania państwa Izrael. Dokument stwierdza także, że Hamas nie walczy przeciwko Żydom, ale przeciwko okupantom. „Negacjacje z okupantem nie znajdują się wśród podstawowych zasad, a nasza obecna polityka polega na tym, że nie prowadzimy bezpośrednich negocjacji, gdyż nie ma równowagi, a to służy okupantowi. Hamas wywodzi się ze szkoły Bractwa Muzułmańskiego, chociaż jest niezależną i samodzielną organizacją palestyńską, a jej instytycje przywódcze nie są nikomu podporządkowane.”

2 maja 2017 r.Dzień Niepodległości Izraela.

2 maja 2017 r. ambasador Izraela przy ONZ Danny Danon przekazał specjalny list do Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie łamania przez Hezbollah postanowień Rezolucji ONZ. „Hezbollah bez przerwy buduje wojskową infrastrukturę w miastach i wioskach południowego Libanu, co jest wyraźnym naruszeniem Rezolucji Rady Bezpieczeństwa nr 1701 i 1559. Każdego dnia pojawiają się nowe dowody łamania rezolucji przez Hezbollah, i w przeważającej mierze są one widoczne. W dniu 20 kwietnia media poinformowały, że Hezbollah przeprowadził turnee dla kilkudziesięciu dziennikarzy wzdłuż libańskiej strony linii demarkacyjnej pomiędzy Libanem a Izraelem. Byli oni świadkami i robili zdjęcia bojowników Hezbollahu w pełnym rynsztunku wojskowym z bronią i wyrzutniami RPG rozlokowanych wzdłuż trasy. W następstwie incydentu, UNIFIL wydał oświadczenie do mediów mówiące, że: Krótko zanim delegacja mediów dotarła do tego obszaru, armia Libanu poinformowała UNIFIL o przyjeździe dziennikarzy na Niebieską Linię, bez podania żadnych szczegółów. Niniejsze wyjaśnienie jasno wskazuje, że libańskie siły zbrojne zdawały sobie sprawę, że Hezbollah z wyprzedzeniem planuje turnee. Stanowi to alarmujący dowód na rosnącą współpracę między Hezbollahem o libańską armią. Jest bardzo niepokojącym, że uzbrojeni bojownicy Hezbollahu mogą swobodnie poruszać się w strefie działania UNIFIL, bez żadnych działań ze strony personelu UNIFIL i libańskich sił zbrojnych. Ta rażąca prowokacja jest dobrze udokumentowana licznymi fotografiami i stanowi dowód, że Hezbollah utrzymuje broń w południowym Libanie, co jest wyraźnym naruszeniem Rezolucji Rady Bezpieczeństwa nr 1701 i 1559 … Hezbollah rozbudowuje swój arsenał, przenosi broń z Syrii do Libanu, a według niektórych publikacji wykorzystuje fabrykę uzbrojenia wybudowaną przez Iran na terytorium Libanu. Wysiłki armii Hezbollahusą widoczne – organizacja terrorystyczna zgromadziła ponad 150 tys. rakiet i pocisków, rozlokowując swój arsenał wśród ludności cywilnej w południowym Libanie. Obecnie ponad dwie trzecie cywilnych budynków w szyickich wsiach południowego Libanu stanowi integralną część armii Hezbollahu. Prezydent Libanu Michel Aoun stwierdził w ostatnim wywiadzie, że broń Hezbollahu stanowi uzupełnienie działań libańskiej armii. Ponadto oświadczenie ministra libańskiej Rady Ministrów z dnia 28 grudnia 2016 r. podkreśla prawo obywateli Libanu do oporu wobec Izraela. Wspólnota międzynarodowa nie może nadal ignorować łamania przez Hezbollah Rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ nr 1701 i 1559. Rada Bezpieczeństwa musi wysłać silną wiadomość do Rządu Libanu i domagać się, aby w pełni wdrożył te rezolucje, nie tylko w słowach, ale w konkretnych działaniach.”

 2 maja 2017 r. UNESCO przyjęło rezolucję potępiającą działania Izraela w Jerozolimie. „Wszelkie ustawy i decyzje administracyjne oraz działania państwa okupacyjnego, Izraela, które zmieniły lub miały wpływ na zmianę charakteru i statusu Świętego Miasta Jerozolimy, a zwłaszcza podstawowe prawo odnoszące się do Jerozolimy, są nieważne i muszą być niezwłocznie wycofane.” Rezolucję poparło 22 państw (Algieria, Egipt, Liban, Maroko, Oman, Katar, Sudan, Iran, Malezja, Mauretania, Nigeria, Senegal, Południowa Afryka, Bangladesz, Pakistan, Wietnam, Szwecja, Rosja, Chiny, Brazylia, Nikaragua i Czad), 10 głosowało przeciwko (USA, Włochy, Wielka Brytania, Holandia, Litwa, Grecja, Paragwaj, Ukraina, Togo i Niemcy), a 23 wstrzymały się od głosu (Francja, Haiti, Dominikana, Meksyk, Hiszpania, Saint Kitts i Nevis, Kenia, Trynidad i Tobago, Albania, Kamerun, Estonia, Wybrzeże Kości Słoniowej, Słowenia, Ghana, Mozambik, Uganda, Argentyna, Indie, Salwador, Japonia, Korea Południowa, Sri Lanka i Nepal) – 3 były nieobecne podczas glosowania (Nepal, Serbia i Turkmenistan).

3 maja 2017 r. premier Benjamin Netanjahu polecił wstrzymać transfer 1 mln dolarów jako składki Izraela na UNESCO. „Wczoraj UNESCO ponownie wydało rozochoconą rezolucję dotyczącą statusu Jerozolimy, stolicy narodu żydowskiego przez 3 tys. lat. Bardzo doceniam jedność niemal wszystkich sił politycznych w odrzuceniu tej absurdalnej rezolucji. Chciałbym powiedzieć, że takie systematyczne prześladowanie ma swoją cenę. Izrael nie będzie cicho siedzieć, podczas gdy UNESCO wzywa do odrzucenia naszej suwerenności w Jerozolimie. Muszę również podkreślić jeden jasny punkt. Więcej państw sprzeciwiło się tej rezolucji niż w minionym roku, i mniej państw ją poparło.”

3 maja 2017 r. palestyński terrorysta usiłował po południem zaatakować nożem izraelskich policjantów na punkcie kontrolnym przy dzielnicy Shuafat we Wschodniej Jerozolimie. Policjanci wymierzyli broń w napastnika, który poddał się i odrzucił nóż. Nikt nie został ranny.

3 maja 2017 r. rzecznik Hamasu, Sami Abu Zuhri powiedział, że jego organizacja stanowczo odrzuca zgodę Mahmouda Abbasa na rozpoczęcie procesu pokojowego. „Nikt nie upoważnił Mahmouda Abbasa do reprezentowania Palestyńczyków i nikt nie jest zobowiązany do przestrzegania stanowiska, jakie przedstawił. Odrzucamy stwierdzenie Abbasa, że wszystkie kwestie dotyczące końcowego porozumienia są możliwe do negocjowania, ponieważ prawa narodowe należą do Palestyńczyków i nikt nie może z nich zrezygnować”. Zuhri podkreślił, że cała Palestyna należy do Arabów.

3 maja 2017 r. amerykański prezydent Donald Trump spotkał się w Białym Domu z palestyńskim przewodniczącym Mahmoudem Abbasem. Trump wezwał przywódców Autonomii Palestyńskiej do zakończenia podżegania i powstrzymania organizacji terrorystycznych, które zagrażają pokojowi. „Pokój będzie oznaczał pokonanie ISIS i innych ugrupowań terrorystycznych. Grupy te stanowią zagrożenie dla wszystkich ludzi ceniących ludzkie życie. Nie będzie trwałego pokoju, chyba że palestyńscy przywódcy jednoznacznie opowiedzą się przeciwko podżeganiu do przemocy i nienawiści. Teraz jest taka nienawiść, ale mam nadzieję, że już wkrótce nie będzie takiej nienawiści. Wszystkie dzieci Boże muszą uczyć się wartości i szacunku dla ludzkiego życia, potępiając wszystkich tych, którzy mordują niewinnych. Jakiekolwiek porozumienie nie może być narzucone przez Stany Zjednoczone lub jakikolwiek inny naród.” Trump w ten sposób wskazał na konieczność wznowienia bezpośrednich dwustronnych negocjacji pokojowych między Izraelem a Palestyńczykami. Abbas wyraził nadzieję, że pod przywództwem Stanów Zjednoczonych takie negocjacje są możliwe. Wezwał przy tym Izrael do wycofania się z Judei i Samarii. „Nadszedł czas, aby Izrael po 50 latach zakończył okupację naszego narodu i naszej ziemi. Jesteśmy jedynym narodem na świecie żyjącym pod okupacją.” Pomimo to Abbas powiedział, że osiągnięcie pokoju jest możliwe i „stoimy przed nową szansą, która pozwoli nam przynieść pokój.”

4 maja 2017 r. premier Benjamin Netanjahu powiedział: „Wczoraj usłyszałem jak prezydent Abbas powiedział, że Palestyńczycy uczą swoje dzieci pokoju. Niestety jest to nieprawdą, gdyż ich szkoły noszą imiona masowych morderców Izraelczyków i wypłacają pieniądze terrorystom. Mam jednak nadzieję, że można osiągnąć zmianę i dążyć do prawdziwego pokoju. Jest to coś, na co Izrael jest zawsze gotowy. Zawsze jestem gotowy na prawdziwy pokój.”

4 maja 2017 r. władze wodne oficjalnie poinformowały, że Izrael wszedł w kolejny czwarty z rzędu rok suszy. Średnia rocznych opadów wyniosła około 71% (przy opadach poniżej 80% średniej rocznej ogłaszana jest susza). Poinformowano, że rozważana jest możliwość przepompowania dziesiątek milionów metrów sześciennych morskiej wody do jeziora Kinnaret, aby zapobiec jego wyschnięciu. Woda ta pochodziłaby z zakłądu odsalania wody morskiej. Już obecnie niedobór wody w tym jeziorze powoduje wzrost zasolenia wody, co wpływa na degradację środowiska

4 maja 2017 r. jednostka izraelskich żołnierzy wkroczyła nad ranem do rządowego szpitala w Ramallah. Palestyńczycy obrzucili żołnierzy kamieniami i innymi przedmiotami, na co żołnierze odpowiedzieli granatami hukowymi, gazem łzawiącym i gumowymi kulami. Brak informacji czy ktoś został aresztowany.

4 maja 2017 r. palestyński terrorysta usiłował rano wejść z nożem do grobowca Patriarchów w Hebronie, w Judei. Izraelscy żołnierze usiłowali go zatrzymać, a wobec oporu postrzelili napastnika i aresztowali go. Znaleziono przy nim atrapy pistoletu i granatu, oraz nóż.

4 maja 2017 r. Palestyńczycy obrzucili po południem kamieniami żydowski samochód przy arabskiej wiosce Hussan w Judei. Ranny został 1 Izraelczyk.

4 maja 2017 r. Liga Arabska wezwała ONZ do wszczęcia międzynarodowego śledztwa w sprawie naruszenia przez Izrael praw więźniów terrorystycznych osadzonych w izraelskich więzieniach. Miało by to być komisja śledcza, która udałaby się do Izraela, w celu przeprowadzenia dochodzenia w więzieniach. Liga Arabska wezwała także odpowiednie instytucje i organy międzynarodowe, aby natychmiast interweniowały o izraelskiego rządu w celu wymuszenia stosowania przez Izrael praw człowieka.

4 maja 2017 r. delegacja 52 amerykańskich kongresmenów wezwała prezydenta Donalda Trumpa do rezygnacji z przepisu, który zabrania Amerykanom urodzonym w Jerozolimie podawanie Izraela jako miejsca urodzenia w oficjalnych dokumentach. Zmiana tego przepisu będzie oznaczać uznanie przez Stany Zjednoczone, że Jerozolima jest częścią Izraela. „Piszemy, aby wezwać do zmiany polityki Departamentu Stanu dotyczącej nazwy miejsca narodzin w paszportach i dokumentach konsularnych dotyczących narodzin za granicą obywateli amerykańskich urodzonych w Jerozolimie. Zgodnie z obecną polityką, Amerykanie urodzeni w Jerozolimie nie mają żadnego kraju urodzenia wymienionego w tych dokumentach. Są oni identyfikowani tylko jako urodzeni w Jerozolimie. Prosimy, abyś zmienił politykę, aby pozwolić urodzonym w Jerozolimie Amerykanom pisać Izrael jako miejsca urodzenia.”

 Efraim

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.