Ciekawe artykuly

Matka o życiu w Izraelu: Mówi się tutaj często: „Nie bądź zimna jak Polka” lub „Nie narzekaj jak Polka”

Przyslala Rimma Kaul

 

 

– Było mi przykro, kiedy syn w złości wykrzyczał: „Nie chcę mieć matki gojki!” Popłakałam się, bo w pierwszej chwili poczułam, jakbym to ja w czymś zawiniła – mówi Justyna Cohen, mama trzech chłopców, która wyszła za Izraelczyka. Polka, wychowująca dzieci w Izraelu, w naszym cyklu „Matka Polka za granicą”, opowiada Sylwii Borowskiej, autorce książki „Mój mąż Żyd” o tym, czy można stworzyć udane mieszane małżeństwo i jak wychować w nim dzieci.

 

Justyna Cohen wyszła 14 lat temu za Izraelczyka. Ona jest gojką, a on Żydem. Czy można stworzyć udane mieszane małżeństwo? Jak wychować dzieci w nim dzieci? O tym z Justyną rozmawia Sylwia Borowska, autorka książki „Mój mąż Żyd”Który z popularnych w Izraelu dowcipów o matce Polce śmieszy Cię najbardziej?

Daj spokój! Ile można tego słuchać? Mnie to już męczy. Że matka Polka i polska żona jest wiecznie niezadowolona. Mówi się tutaj często: „Nie bądź zimna jak Polka” lub „Nie narzekaj jak Polka”. To są stereotypy, rozpowszechniane na temat Polek, na podstawie zachowań polskich Żydówek, które przyjeżdżały do Izraela 70 lat temu.

Kiedy ty przyjechałaś?
W latach 90. Miałam dziewiętnaście lat, ledwo skończyłam liceum. Wyruszyłam w nieznany mi świat. Zachęcił mnie szef jednej z łódzkich pizzerii, gdzie pracowałam. Był polskim Żydem. Pożyczył mi pieniądze na bilet lotniczy, które mu zwróciłam z pierwszych zarobionych w Izraelu pieniędzy i dał adres do znajomych w Tel Awiwie. Dzisiaj myślę, że byłam bardzo odważna.

Nie zdecydowałabyś się na to, mając dzisiaj 40 lat?
Nie wyobrażam sobie już życia nigdzie indziej, ale dzisiaj wiem więcej o życiu, niż wtedy. Byłam młoda i głodna wrażeń. Chciałam zwiedzać świat i poznawać nowych ludzi. Izrael miał być przygodą.

Wiecej TUTAJ

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.