Polityka

Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 17.6 – 18.6


17 czerwca 2020 r.


minister ds. imigracji i absorpcji Pnina Tamano-Shata powiedziała, że spodziewa się, że w ciągu najbliższych 18 miesięcy do Izraela przyjedzie około 90 tys. nowych imigrantów. W celu sprostania temu wyzwaniu, ministerstwo rozpoczęło przygotowywać pięcioletni plan działania. Agencja Żydowska, Nefesh B’Nefesh, Qalita i inne organizacje zajmujące się aliją oświadczyły ostatnio, że pandemia COVID-19 spowodowały znaczny wzrost liczby Żydów interesujących się migracją do Izraela. Agencja Żydowska spodziewa się 50 tys. nowych imigrantów w samym tylko 2021 r.


Wielozadaniowe samoloty bojowe Lockheed Martin F-16C/D Barak, które zostały uszkodzone na skutek styczniowej powodzi w bazie lotniczej Hacor, wyremontowano i przywrócono do służby.


Izraelscy naukowcy z politechniki w Hajfie twierdzą, że wynaleźli maseczkę wielokrotnego użytku, która sama się dezynfekuje po podłączeniu do ładowarki telefonu komórkowego – informuje w środę agencja Reutera.


prezydent Reuven Rivlin spotkał się rano z greckim premierem Grecji Kyriakosem Mitsotakisem. Rivlin powiedział: „Ateny i Jerozolima są filarami kultury zachodniej. Dzielimy te same wartości i mamy takie same regionalne interesy, które mają głębokie korzenie i długą historię. Dziś nasza współpraca energetyczna jest kamieniem węgielnym stabilności w szerszym regionie śródziemnomorskim. Projekt EastMed jeszcze bardziej pogłębi tę współpracę. Mamy także rozległe powiązania w dziedzinie turystyki i mam nadzieję, że wkrótce będziemy mogli wznowić loty między Tel Awiwem a Atenami. Nie mam wątpliwości, że pod twoim przywództwem nasze relacje osiągną nowy poziom. Twoja wizyta tutaj w tych trudnych dniach, gdy oba nasze narody walczą z koronawirusem, jest świadectwem ważności naszych relacji. Niech Bóg błogosławi Grecji i niech błogosławi naszą szczególną przyjaźń w tych trudnych dniach. Trudne dni, które bez wątpienia razem przezwyciężymy.” Mitsotakis powiedział: „Nadal bardzo dobrze pamiętam moje pierwsze odwiedziny u pana w tym biurze. Wtedy byłem liderem opozycji, a teraz mam okazję przyjechać do Izraela po raz pierwszy jako premier Grecji. Jestem tutaj, aby potwierdzić wieloletnią przyjaźń między naszymi dwoma krajami, ale jak słusznie powiedziałeś – głównie między naszymi dwoma narodami.”


 ministerstwo zdrowia poinformowało, że liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa wzrosła do 19 783. W stanie ciężkim jest 37 osób (26 pod respiratorami). Zmarły 303 osoby. Obecnie aktywnych jest 3 993 przypadków.

W ciągu ostatniej doby wykryto 288 nowych infekcji. Przeprowadzono prawie 12 tys. testów.

Z powodu rosnącej liczby infekcji, ogłoszono „czerwonymi strefami” arabską wioskę Arara (północ kraju), beduińską wioskę Rahat na Negewie, oraz dzielnicę Ajami w Tel Awiwie. Obszary te będą podlegały surowym ograniczeniom w podróżowaniu i gromadzeniu się, aby w ten sposób ograniczyć rozprzestrzeniania się wirusa w tych społecznościach. Zabronione zostały spotkania powyżej 10 osób, a wszystkie szkoły będą zamknięte do odwołania.


 izraelskie siły powietrzne poinformowały, że na początku sierpnia w Izraelu wylądują cztery nowe myśliwce wielozadaniowe F-35I Adir, w tym jeden eksperymentalny F-35, który posłuży dla sprawdzenia specyficznych izraelskich modyfikacji. Kolejne trzy samoloty F-35 wylądują w Izraelu w listopadzie, dzięki czemu izraelskie siły powietrzne osiągną liczbę 27 samolotów (zamówiono 50 maszyn). Eksperymentalny F-35 jest jedynym takim samolotem na świecie. Początkowo będzie bazował w Nevatim, aby później przenieść się do Tel Nof w środkowym Izraelu. Izrael jest jedynym krajem na świecie, który otrzymał od Stanów Zjednoczonych prawo modyfikowania F-35.

18 czerwca 2020 r.


Żydowski Instytut Bezpieczeństwa Narodowego Ameryki wezwał rząd Stanów Zjednoczonych do uzupełnienia strategicznych zapasów broni w Izraelu. W opublikowanym raporcie zwrócono uwagę, że „stan zapasów niebezpiecznie się zmniejsza. Chociaż Izrael w ostatnich latach kupił od Stanów Zjednoczonych dziesiątki precyzyjnych kierowanych bomb (PGM), to wiele z nich wykorzystał podczas kampanii lotniczej w Syrii, dążąc do wycofania z tego kraju sił Iranu i jego pełnomocników. W Izraelu znajduje się amerykańska rezerwa amunicji i zapasów wojennych (WRSA-I), której oficjalnym celem jest stworzenie strategicznej polisa ubezpieczeniowa dla Izraela w celu zapewnienia niezbędnej amunicji w sytuacjach kryzysowych i utrzymania jakościowej przewagi militarnej, czego amerykańskie prawo wymaga od rządu Stanów Zjednoczonych.” W związku z tym konieczne jest uzupełnienie zapasów bomb GBU-39 i GBU-53/B (SDB) oraz zestawów Joint Direct Attack Munition (JDAM). „Może przyczynić się to do wzmocnienia naszych interesów bezpieczeństwa narodowego oraz wzmocnić wspólne odstraszanie, zapewniając Izraelowi narzędzia do obrony.” Raport podkreślił, że izraelski przemysł zbrojeniowy jest w stanie produkować tysiące bomb dla potrzeb wojska, jednak Stany Zjednoczone mogą produkować znacznie więcej w znacznie krótszym czasie. Dodatkowo, dzięki zestawom JDAM, Izrael będzie mógł z łatwością przekształcić niekierowane bomby w pociski kierowane.

 ministerstwo zdrowia poinformowało, że liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa wzrosła do 19 998. W stanie ciężkim jest 39 osób (32 pod respiratorami). Zmarły 303 osoby. Obecnie aktywnych jest 4 177 przypadków.

W ciągu ostatniej doby wykryto 215 nowych infekcji.


Unia Europejska zatwierdziła umowę „otwartego nieba” z Izraelem. Tymczasową umowę podpisano w 2013 r., co przyniosło znaczny spadek cen podróży lotniczych do Europy, a także przyczyniło się do znacznego wzrostu liczby turystów przybywających do Izraela. Ostateczne zatwierdzenie tej umowy oznacza umożliwienie pełnej konkurencji między liniami lotniczymi, co obniży ceny biletów i przyniesie korzyści gospodarce Izraela z powodu napływu turystów. Umowa pozwala każdej izraelskiej i eutopejskiej linii lotniczej latać między dowolnym punktem w Unii Europejskiej a dowolnym punktem w Izraelu. Minister spraw zagranicznych Gabi Aszkenazi powiedział: „Zatwierdzenie przez Unię Europejską tej umowy oznacza wzmocnienie relacji między Izraelem a Europą.”

Powrót koronawirusa: Izrael przygotowuje się na falę aliji po pandemii

Minister imigracji twierdzi, że państwo żydowskie oczekuje około 90 000 imigrantów w 2021 r., W porównaniu do 35 463 w zeszłym roku


Siły Obronne Izraela poinformowały o utworzeniu Jednostki 9900, która jest jednostką dronów podlegającą wojskowemu wywiadowi. Jednostka jest odpowiedzialna za gromadzenie danych wywiadowczych o wysokiej rozdzielczości przy użyciu dronów i zaawansowanych technologii. Zaletą korzystania z dronów jest możliwość działania w różnych warunkach, takich jak dzień i noc, zmieniających się warunkach pogodowych oraz fakt, że są to stosunkowo tanie i łatwo dostępne narzędzia.


Jordański  FM rzadko jeździ do Ramallah na rozmowy o aneksji

Ayman Safadi spotyka się z Abbasem, gdy Jordan naciska na plany Izraela w sprawie aneksji części Zachodniego Brzegu; Źródło PA twierdzi, że międzynarodowa presja działa


palestyński wywiad ukrył w nieznanym miejscu nielegalną broń, którą na przestrzeni kilku lat skonfiskowano w Autonomii Palestyńskiej i przechowywano w ich głównej kwaterze. Uczyniono tak w obawie przed możliwym pogorszeniem sytuacji bezpieczeństwa i konfiskatą tej broni przez Izrael. Ponadto al-Fatah i jego zbrojne ramię Tanzim otrzymały wytyczne, by w razie pogorszenia się sytuacji były ramieniem operacyjnym palestyńskich władz w terenie.


Efraim

Kategorie: Polityka, REUNION 69

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.