Polityka

Wiadomości z Izraela 5 – 11 stycznia

5 stycznia 2016 r. władze zatwierdziły powstanie nowej druzyjskiej wioski. Powstanie ona w rejonie Tyberiady w Galilei, i będzie liczyć około 400 domów mieszkalnych.

5 stycznia 2016 r. palestyński terrorysta zaatakował rano nożem izraelskiego żołnierza na skrzyżowaniu w bloku żydowskich osiedli Gusz Etzion w Judei. Zranił żołnierza i został zastrzelony.

 5 stycznia 2016 r. palestyńskie ministerstwo spraw zagranicznych oskarżyło premiera Netanjahu o „spiskowanie” przy sugerowaniu możliwości upadku Autonomii Palestyńskiej.

 5 stycznia 2016 r. Palestyńczycy obrzucili po południem kamieniami żydowskie samochody w rejonie osiedla Beit El w Samarii. Uszkodzony został 1 pojazd. Wcześniej w podobnym incydencie uszkodzony został autobus w rejonie bloku żydowskich osiedli Gusz Etzion w Judei.

 5 stycznia 2016 r. palestyńscy terroryści rzucili po południem improwizowany ładunek wybuchowy w stronę izraelskich żołnierzy strzegących grobowca Racheli na przedmieściach Betlejem. Nikt nie został ranny.

6 stycznia 2016 r. nowy szef Mossadu Jossi Cohen powiedział: „Państwo Izrael znajduje się w epicentrum trzęsienia ziemi, które w ostatnich latach wstrząsa Bliskim Wschodem. Fanatyzm radykalnego islamu, który panował nad państwami, teraz doprowadza je do upadku. Wewnętrzne wojny religijne w islamie, wzmacnianie się organizacji terrorystycznych wokół nas, wymagają od Mossadu dokładnego zbadania zagrożeń, udaremnianie ich, i przyczynianie się do wzmocnienia bezpieczeństwa narodowego, w tajemnicy i kreatywności. Iran nadal wzywa do unicestwienia Izraela, dalej zwiększa swoje zdolności wojskowe i umacnia swoją pozycję w regionie. Jego terrorystyczni pełnomocnicy są środkiem do osiągnięcia tych celów i wiem, że ludzie z Mossadu mają możliwość zapewnienia właściwej odpowiedzi na wszelkie próby ataku.”

  6 stycznia 2016 r. agencja bezpieczeństwa poinformowała, że „odnotowano znaczące zmiany w działaniach służb bezpieczeństwa Autonomii Palestyńskiej w odpowiedzi na bieżącą falę terroru.” W oficjalnych mediach palestyńskich zmniejszyła się ilość podżegania, wzrosła liczba policjantów w rejonach najczęstszych starć arabskiej młodzieży z izraelskimi żołnierzami oraz wznowiono aresztowania terrorystów Hamasu.

6 stycznia 2016 r. palestyński przewodniczący Mahmoud Abbas kategorycznie zaprzeczył pogłoskom o możliwości upadku Autonomii Palestyńskiej. Podkreślił, że ona „nigdy nie upadnie”.

7 stycznia 2016 r. wysocy urzędnicy poinformowali, że z izraelskim rządem skontaktowali się przedstawiciele Egiptu, którzy wyrazili niezadowolenie z możliwości częściowego zniesienia przez Izrael morskiej blokady Strefy Gazy w zamian za normalizację stosunków z Turcją. Turcja w dalszym ciągu wspieraHamas, który jest odłamem egipskiego Bractwa Muzułmańskiego. Z oboma tymi frakcjami walczą siły egipskie na półwyspie Synaj. Z tego powodu Egipt nie jest zadowolony możliwością normalizacji stosunków pomiędzy Izraelem a Turcją.

7 stycznia 2016 r. biuro antyterrorystyczne wydało ostrzeżenie przed podróżami do Nigru, Kamerunu i Czadu. Istniejące ostrzeżenia podróży do Kenii i Nigerii zostały odnowione.

7 stycznia 2016 r. agencja bezpieczeństwa Szin Bet opublikowała raport o atakach terrorystycznych z ostatnich trzech miesięcy, z którego wynika, że obecna fala terroru słabnie. Grudzień był pierwszym miesiącem spadku. W miesiącu tym odnotowano 246 ataków (183 z nich to bomby zapalające), w porównaniu do 326 w listopadzie. Najwięcej ataków miało miejsce w Judeu i Samarii, gdzie doszło do 194 ataków (w listopadzie 265). W rejonie Jerozolimy doszło do 43 ataków (w listopadzie 52), co pokazuje skuteczność podjętych działań prewencyjnych policji. W grudzniu zginęło 3 Izraelczyków, a 44 zostało rannych (w listopadzie 10 zabitych i 58 rannych). Zabici to ofiary ataków w Jerozolimie i Hebronie. Prawie połowa rannych (21 osób) to ofiary ataków samochodowych. Dodatkowych 16 rannych to ofiary nożowników, 5 postrzelonych i 2 ciężko pobitych. Pomimo spadku liczby ataków, Szin Betwskazał, że rosną wysiłki Hamasu zmierzające do przeprowadzenia samobójczych zamachów w Izraelu, i w ten sposób zabieżenie wygaśnięciu fali terroru. Z tego powodu izraelskie służby monitorują palestyską aktywność w wielu obszarach.

7 stycznia 2016 r. wysoki przywódca Hamasu Ismail Hanija powiedział, żeHamas nigdy nie zaprzestanie swojej działalności dopóki nie osiągnie kontroli nad wszystkimi ziemiami, które uznaje za Palestynę. „Hamas nie zaakceptuje innego rozwiązania, oprócz Palestyny. Całości ziemi od rzeki do morza. Budujemy siły pod ziemią i nad ziemią. Za liniami wroga. Na ziemi, morzu i na niebie. Budujemy tutaj siłę, która zaskoczy świat – nie tylko obroni Gazę, ale wyzwoli Jerozolimę i wyzwoli Meczet Al-Aksa i uwolni całą Palestynę. Siedziba władzy tutaj w Gazie jest częścią strategicznego planu naszego narodu.”

8 stycznia 2016 r. trzech palestyńskich terrorystów usiłowało wieczorem zaatakować nożami izraelskich żołnierzy na skrzyżowaniu w bloku żydowskich osiedli Gusz Etzion w Judei. Żołnierze zastrzelili wszystkich napastników. Kilka godzin wcześniej siły bezpieczeństwa zatrzymały Palestyńczyka wychodzącego z dzielnicy Szuafat we Wschodniej Jerozolimie. Znaleziono przy nim długi nóż. Podczas przesłuchania przyznał się do planowanego ataku i przedstawił jego szczegóły. Dlatego na terrorystów czekali żołnierze sił specjalnych, zamiast rezerwistów, którzy normalnie chronią to skrzyżowanie w Gusz Etzion.

8 stycznia 2016 r. palestyński terrorysta usiłował późnym wieczorem ugodzić nożem izraelskiego żołnierza przy mieście Beit Anun w Judei. Żołnierze zastrzelili napastnika.

8 stycznia 2016 r. krótkotrwały ale mocny sztorm uderzył w Izrael. Największe opady odnotowano w Galilei, gdzie w Nazarecie spadło 120 mm deszczu. W Hajfie odnotowano 24 mm, w Tel Awiwie 18 mm i w Jerozolimie 31 mm deszczu. Na krótko zamknięto kurort narciarski na górze Hermon, gdzie wystąpił duży opad śniegu.

   8 stycznia 2016 r. jednostka specjalna Jamam osaczyła po południem i zastrzeliła przy próbie aresztowania palestyńskiego terrorystę Nashat Milhema, który tydzień temu zamordował 3 Izraelczyków w ataku w Tel Awiwie. Terrorysta ukrywał się w miejscowości Arrara, gdzie pomocy udzieliła mu jego rodzina. Policja aresztowała 4 osoby.

    8 stycznia 2016 r. palestyńscy terroryści podłożyli wieczorem improwizowany ładunek wybuchowy na stacji benzynowej przy dzielnicy Issawiya we Wschodniej Jerozolimie. Policja ewakuowała okolicę, a saperzy zneutralizowali bombę.

9 stycznia 2016 r. premier Benjamin Netanjahu pochwalił wieczorem siły bezpieczeństwa, za odnalezienie i wyeliminowanie terrorysty, który tydzień temu zabił 3 Izraelczyków w Tel Awiwie. „W imieniu wszystkich obywateli Izraela, dziękuję policji, agencji bezpieczeństwa Szabak, jednostce sił specjalnych Jamam – wykonaliście swoją pracę profesjonalnie. Skoncentrowaliście się na misji, pracowaliście w dzień i w nocy, i osiągnęliście cel. Każdy, kto morduje Izraelczyków będzie wiedział, że prędzej czy później odnajdziemy go, w granicach lub poza granicami państwa. Odnajdziemy mordercę, a także dotrzemy do wszystkich tych, którzy go wspierali.”

9 stycznia 2016 r. dwóch palestyńskich terrorystów usiłowało rano zaatakować nożami izraelskich żołnierzy na punkcie kontrolnym przy Nablusie w Samarii. Żołnierze zastrzelili obu napastników.

10 stycznia 2016 r. rząd przyjął wieloletni plan rozwoju społeczności Czerkisów i Druzów. Przewiduje on rozbudowę wsi oraz infrastruktury. Na ten cel przeznaczono ponad 2 mld szekli. Premier Netanjahu powiedział: „Program ten buduje most ponad różnicami i pomaga populacji, która sama służy w Siłach Obronnych Izraela i wspiera państwo Izrael. Ten kto ma oczy, wie, że istnieją ogromne różnica pomiędzy sektorami arabskim i żydowskim. Są to różnice w zasobach, w egzekwowaniu prawa, w prawach i obowiązkach. Różnice to powstały przez dziesięciolecia. Nadszedł czas, aby podjąć narodowe działania i zbudować ponad nimi mosty.”

    10 stycznia 2016 r. władze wodne poinformowały, że w ciągu weekendu poziom wody jeziora Kinnaret wzrósł o 6,5 cm, osiągając poziom -212,92 metrów.


    10 stycznia 2016 r. wieczorem pożar wybuchł w biurach radykalnej lewicowej organizacji B’Tselem w Jerozolimie. Ranna została 1 osoba. Policja podejrzewa podpalenie.

10 stycznia 2016 r. izraelscy żołnierze rozbili rano komórkę terrorystyczną Hamasu działającą w rejonie Hebronu w Judei. Przejęto znaczną ilość broni oraz inne materiały.

10 stycznia 2016 r. Jordania powołała komisję do zbadania naruszeń praw przez Izrael na Wzgórzu Świątynnym w Jerozolimie. Na czele komisji stanął jordański eksp[ert prawa międzynarodowego Faisal Hijazi, który powiedział, że „komisja zbada i będzie dokumentować wszelkie naruszenia prawa popełnione przez Izrael, w celu rozpoczęcia postępowania karnego w Hadze.”

11 stycznia 2016 r. izraelscy żołnierze wkroczyli nad ranem do Birzeit University na północ od Ramallah. Skonfiskowano duże ilości sprzętu, który był wykorzystywany przez terrorystów.

11 stycznia 2016 r. minister bezpieczeństwa wewnętrznego Gilad Erdan powiedział, że w ostatnim czasie izraelska policja otrzymywała wiele pomocy od swoich arabskich obywateli, w związku z tym trzeba będzie zatrudnić więcej arabskich policjantów. „Musimy być w pełni obecni na arabskich ulicach, widzieć i obserwować tą społeczność. Musimy zatrudnić nowych policjantów z arabskiej społeczności, i w znacznie większym zakresie niż obecnie, włączyć ich w organizację.”

11 stycznia 2016 r. palestyńska terrorystka usiłowała przed południem zaatakować nożem izraelskiego żołnierza w pobliżu Dżeninu w Samarii. Żołnierze zastrzelili napastniczkę.

11 stycznia 2016 r. Palestyńczycy wszczęli po południem zamieszki na punkcie kontrolnym Hizma, na północ od Jerozolimy. Obrzucono kamieniami izraelskich żołnierzy, którzy odpowiedzieli środkami do rozpraszania tłumu. Ranny został 1 Arab.

11 stycznia 2016 r. libański Hezbollah ujawnił, że otrzymał od Rosji dostawy zaawansowanych technologicznie broni, w tym kierowanych laserowo rakiet przeciwpancernych. Ostatnie szacunki z listopada 2015 r. mówią, że Hezbollahzgromadził w południowym Libanie około 150 tys. rakiet, których celem jest Izrael.

11 stycznia 2016 r. islamski terrorysta zaatakował meczetą nauczyciela żydowskiej szkoły w Marsylii (Francja). Nauczyciel został zraniony. Policjanci aresztowali napastnika.

 

Przyslal Efraim

z ostatniej chwil

Kategorie: Polityka

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.