Uncategorized

Wiadomosci z Izraela

11 grudnia 2016 r. rząd przyjął propozycję ministerstwa finansów, aby wzmocnić społeczności położone w pobliżu Strefy Gazy. Projekt przewiduje obniżenie stawek podatku od nieruchomości oraz inne świadczenia przyznawane mieszkańcom społeczności zagrożonych ostrzałem rakietowym ze Strefy Gazy. Zatwierdzono także odszkodowania w wysokości 500 tys. szekli dla każdej ewakuowanej rodziny z likwidowanego osiedla Amona w Samarii. Wysokość odszkodowania będzie uzależniona od oszacowanej wartości nieruchomości danej rodziny.

11 grudnia 2016 r. premier Benjamin Netanjahu złożył kondolencje Egiptowi z powodu zamachu terrorystycznego na katedrę kościoła koptyjskiego w Kairze, w którym zginęły 23 osoby. “Izrael potępia naganny atak terrorystyczny w koptyjskiej katedrze w Kairze. Izraela łączy się w smutku z rodzinami ofiar i egipskim narodem. Musimy zjednoczyć siły i wspólnie walczyć z terroryzmem.” Koptyjscy chrześcijanie stanowią około 10% ludności Egiptu, i w przyszłości już wielokrotnie byli ofiarami ataków terrorystycznych. Podobne kondolencje Netanjahu złożył do Turcji, gdzie w dwóch zamachach w Stambule zginęło 38 osób. “Izrael potępia wszelki terroryzm w Turcji i oczekuje, że Turcja będzie potępiać wszelkie ataki terrorystyczne w Izraelu. Walka z terroryzmem musi być wspólna. To musi być wzajemne potępienie oraz środki zaradcze, i tego państwo Izrael oczekuje od wszystkich krajach z którymi utrzymuje kontakty, w tym od Turcji.”

11 grudnia 2016 r. palestyński terrorysta uzbrojony w nóż usiłował rano wejść na teren Grobowca Patriarchów w Hebronie, w Judei. Zamachowca zatrzymali izraelscy żołnierze

11 grudnia 2016 r. po południem grupa izraelskich pojazdów wojskowych usiłowała wjechać do miasta Dżenin w Samarii. Na ich drodze stanęli Palestyńczycy, których bardzo szybko wsparli funkcjonariusze palestyńskiej policji. Jeden z tych policjantów podniósł broń, a z boku było słychać pojedyncze strzały. Aby uniknąć konfrontacji, izraelscy żołnierze wycofali się. Armia bada okoliczności incydentu, zwłaszcza przyczynę, dlaczego działania nie były koordynowane z palestyńskimi siłami bezpieczeństwa. Miasto Dżenin leży w obszarze A w Autonomii Palestyńskiej, który podlega palestyńskim siłom bezpieczeństwom. Izraelskie działania w tym obszarze wymagają koordynacji z palestyńskimi siłami.

11 grudnia 2016 r. irański minister obrony Hossein Dehghan ostrzegł, że jeśli polityka amerykańskiego prezydenta-elekta Donalda Trumpa doprowadzić do wojny na Bliskim Wschodzie, w konsekwencji doprowadziłaby do zniszczenia Izraela. “Wrogowie mogą chcieć narzucić nam wojnę na podstawie fałszywych obliczeń i biorąc pod uwagę jedynie ich materialne możliwości. Taka wojna oznaczałaby zniszczenie syjonistycznego reżimu (Izrael) … i pochłonie cały region, mogąc prowadzić do wojna światowej. Wśród innych następstw wojny, byłoby zniszczenie miast-państw (Zjednoczone Emiraty Arabskie , Bahrajn i Katar) na południowym wybrzeżu Zatoki Perskiej, ponieważ brakuje im wsparcia.”

12 grudnia 2016 r. od rana w bazie sił powietrznych Nevatim trwają przygotowania do przywitania dwóch pierwszych izraelskich samolotów myśliwskich F-35IAdir“, które po południu mają dotrzeć ze Stanów Zjednoczonych. Dwa samoloty, oznaczone numerami 901 i 902 lecą z Włoch, i są pilotowane przez amerykańskich pilotów. Ceremonia przekazania samolotów Izraelowi odbędzie się po południem z udziałem premiera Netanjahu i innych przedstawicieli rządu oraz armii. Samoloty F-35 mają zastąpić w izraelskich siłach powietrznych przestarzałą konstrukcję samolotu wielozadaniowego F-16, który został pierwotnie zaprojektowany w 1970 r. Rzecznik izraelskich sił powietrznych powiedział: “Tu nie chodzi o zwykłe przekazanie samolotu lub innego latającego aparatu. F-35I posiada hebrajską nazwę ‘Adir‘, i jest czymś, czego nigdy wcześniej nie spotkałem. Jeśli do tej pory posiadaliśmy trzecią lub czwartą generację samolotów myśliwskich, to ten samolot jest nie tylko piątą generacją – on reprezentuje pokoleniowy skok do przodu.”

12 grudnia 2016 r. palestyńscy terroryści rzucili w nocy granaty w stronę izraelskich żołnierzy prowadzących działania operacyjne w rejonie arabskiej wioski Dheisheh, w pobliżu Betlejem w Judei. Nikt nie został ranny.

12 grudnia 2016 r. menadżer kampanii prezydenckiej Donalda Trumpa, Kellyanne Conway potwierdził, że prezydent-elekt zamierza przenieść ambasadę Stanów Zjednoczonych z Tel Awiwu do Jerozolimy. “Jest to bardzo ważny priorytet dla prezydenta-elekta Donalda Trumpa.”

12 grudnia 2016 r. wieczorem dwa izraelskie nowe samoloty myśliwskie F-35wylądowały w bazie sił powietrznych Nevatim. Premier Benjamin Netanjahu powiedział, że nowe samoloty wzmacniają przewagę Izraela, a ramię armii zostało dzięki temu bardzo mocno wydłużone. Wiceprezes Lockheed Martin, Jack Crisler powiedział: “Izrael jest pierwszym krajem poza Stanami Zjednoczonymi, który deklaruje wstępną zdolność operacyjną samolotów F-35. Tą deklaracją dołączył do US Air Force i US Marine Corps. F-35 dyskredytuje wszystkie inne myśliwce na świecie … posiada sferyczną świadomość 360 stopni świadomości wszystkiego, co się dzieje wokół niego … Ta technologia jest technologią Izrael. Pochodzi z Elbit, i jest inna od wszystkich technologii na świecie. Jest rewolucyjna, i tylko F-35 ją ma.” Sekretarz obrony Stanów Zjednoczonych, Ashton Carter powiedział: “Izrael rozpoczął latać na samolotach będących weteranami z II wojny światowe. Teraz lata na najbardziej zaawansowanych samolotach stealth F-35.”

13 grudnia 2016 r. burze połączone z silnym wiatrem i dużymi opadami deszczu uderzyły od rana w wybrzeże. Na obrzeżach Rosz Pina na północy kraju, doszło do kraksy licznych samochodów. Rannych zostało 11 osób. W innym dużym wypadku rannych zostało 7 osób. W rejonie Hajfy spadło 46 mm deszczu. Wystąpiły lokalne podtopienia, a straż pożarna ewakuowała ludzi z zagrożonych domów. 74-letni mężczyzna zmarł od hipotermii, gdy jego samochód został uwięziony w zalanym wodą tunelu. Wiele dróg w rejonie zostało zamkniętych

13 grudnia 2016 r. Palestinian Center for Policy and Survey Researchopublikował wyniki badania opnii publicznej, z którego wynika, że 75% Palestyńczyków nie wierzy w możliwość rozwiązania dwu-państwowego. Stanowi to wzrost o 9% liczby osób nie wierzących w taki sposób rozwiązania konfliktu. Jako główną przyczynę wskazywali głównie przyśpieszenie izraelskiej działalności osiedleńczej. Badanie wykazało również, że 54% Palestyńczyków nie wierzy nowo wybranemu kierownictwu al-Fatah.

13 grudnia 2016 r. po południem palestyńska terrorystka usiłowała zaatakować nożem izraelskich żołnierzy na punkcie kontrolnym Kalandia na północ od Jerozolimy. Żołnierze obezwładnili i aresztowali napastniczkę.

13 grudnia 2016 r. Palestyńczycy obrzucili wieczorem kamieniami żydowski autobus przy wiosce Hizme, na wschód od Jerozolimy. Nikt nie został ranny, ale autobus został uszkodzony.

13 grudnia 2016 r. premier Benjamin Netanjahu odwiedził Azerbejdżan. W Baku spotkał się z prezydentem Ilham Alijewem. Obaj politycy podkreślali potrzebę coraz mocniejszej współpracy między oboma państwami, szczególnie w dziedzinach rolnictwa, nowoczesnych technologii i obronności. Azerbejdżan zamówi sprzęt wojskowy w Izraelu o wartości prawie 5 mld USD.

13 grudnia 2016 r. islamscy terroryści z ISIS oskarżyli Izrael, że w ciągu ostatnich trzech dni izraelskie siły powietrzne atakowały cele terrorystyczne w północnej części Półwyspu Synaj. Atakowane były cele w rejonie El-Arish i Sheikh Zuweid. Izrael nie skomentował tych doniesień.

14 grudnia 2016 r. przez noc w całym kraju padały deszcze. Rano w rejonie góry Hermon wystąpił opad śniegu. Władze wodne poinformowały, że dzięki obecnej burzy poziom wody w jeziorze Kinnaret wzrósł o 3 cm, a od początku grudnia wzrósł już o 12 cm. Wraz z deszczami przyszło silne ochłodzenie. W Hajfie i Tel Awiwie temperatura spadła do 13 stopni, w Jerozolimie do 5 stopni, a w Ejlacie do 14 stopni. Przerwy w dostawach energii elektrycznej wystąpiły w niektórych rejonach aglomeracji Gusz Dan.

14 grudnia 2016 r. palestyński terrorysta w południe zaatakował zaostrzonym śrubokrętem izraelskich policjantów przy Bramie Lwów na Starym Mieście Jerozolimy. Rannych zostało 2 policjantów i 12-letni chłopiec. Policjanci napastnika.

14 grudnia 2016 r. premier Benjamin Netanjahu odwiedził Kazachstan. W Astanie spotkał się z prezydentem Nursułtanem Nazarbajewem. Podpisano porozumienie o współpracy w dzidzinach rolnictwa, badań i rozwoju, lotnictwa i nowoczesnych technologii. Podjęto decyzję o utworzeniu grup roboczych, które będą pracować nad konkretnymi wspólnymi projektami.

15 grudnia 2016 r. liczne burze połączone z dużymi opadami deszczu dotknęły obszar całego kraju. W Galilei i na Wzgórzach Golan odnotowano 100 mm opadu deszczu. W obszarze jeziora Kinnaret spadło ponad 80 mm deszczu, w Jerozolimie 62 mm, w Tel Awiwie 40 mm, w Beer Szewie 16 mm.

15 grudnia 2016 r. ministerstwo spraw zagranicznych opublikowało raport dotyczący zdolności obronnych Unii Europejskiej. Raport określił, że Europa nie jest w stanie obronić się przed bezpośrednim atakiem wojskowym, a ani jeden pojedynczy europejski kraj nie jest w stanie prowadzić niezależnych działań militarnych. Europa dążąc do wyeliminowania wojny z kontynentu, wpadła w stan impotencji wojskowej. Jednocześnie, po raz pierwszy od dłuższego czasu, znalazła się w bezpośrednim zagrożeniu ze strony terroryzmu i rosyjskiej agresji na Ukrainie. Wskazano, że najlepszym rozwiązaniem byłoby utworzenie wspólnych sił zbrojnych w Europie. Aktualna sytuacja pogłębia uzależnienie Unii Europejskiej od Stanów Zjednoczonych, których wojska stanowią stabilizującą siłę dla całego kontynentu i podstawę wojsk operacyjnych całego paktu wojskowego NATO. Rozwiązanie takie jest jednak niezwykle kosztowne, gdyż utrzymanie amerykańskich sił i amerykańskiej broni w Europie jest bardzo drogie. Wielkość tych sił jest także niewystarczająca, aby zapewnić wymaganą przewagę wojskową nad ewentualnymi zagrożeniami. Stosunek konwencjonalnych sił militarnych w Europie jest bardzo niekorzystny w stosunku do sił Rosji. Praktycznie są one bez znaczenia bez amerykańskiego nuklearnego potencjału odstraszania. Dodatkowo europejska polityka zagraniczna wykorzystuje argumenty groźby użycia sił militarnych, ale w praktyce ogranicza się to działań koncepcyjno-teoretycznych. W wyniku tego Unia Europejska utraciła wiarygodność nawet w sprawach europejskich. Wewnątrz Unii Europejskiej nasilają się także wewnętrzne problemy bezpieczeństwa, które wymusiły na rządach niektórych państw wyprowadzenie żołnierzy na ulice miast. Obecność wojska na ulicach europejskich miast jest niewiarygodnym zjawiskiem od dziesięcioleci. Wszystko to ukazuje wielką słabość Unii Europejskiej.

15 grudnia 2016 r. izraelska delegacja po raz pierwszy wzięła udział w międzynarodowej konferencji zorganizowanej w arabskim państwie. Była tokonferencja Międzynarodowej Organizacji Najwyższych Organów Kontroli (INTOSAI), którą zorganizowano w Abu Zabi.

16 grudnia 2016 r. premier Benjamin Netanjahu skrytykował izraelską prasę za to, że celowo zignorowała jego wizytę w Azerbejdżanie i Kazachstanie. “Dostrzegłem, że większość serwisów informacyjnych ledwie poinformowała o historycznej wizycie, jaką odbyłem w dwóch muzułmańskich krajach: Azerbejdżanie i Kazachstanie. Była to bardzo ważna wizyta, która doprowadziła do zawarcia szeregu umów z nimi. Większość serwisów informacyjnych podobnie zignorowało szczyt dyplomatyczny, który w ubiegłym tygodniu odbył się w Izraelu z Cyprem i Grecją. Podobnie przegapili szczyt, który miałem z 7 afrykańskimi państwami, i moją wizytę w 4 państwach w ciągu 4 dni. Oni niemal całkowicie zignorowali moją podróż do Rosji z okazji 25-lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych między naszymi państwami, a także ważne spotkanie, które odbyło się z prezydentem Putinem w celu wzmocnienie więzi i poprawienia koordynacji między naszymi siłami zbrojnymi, tak aby zapobiec nieporozumieniom. Oni ciągle ignorują spotkania dyplomatyczne, które prawie codziennie odbywam w Jerozolimie z liderami z całego świata, którzy przyjeżdżają, aby wzmocnić ich więzi z Izraelem. A jaki jest powód ignorowania tego wszystkiego? Oni chcą nadal sprzedawać społeczeństwu złudzenie izolacji. A jeśli jest to już niemożliwe, to nie chcą informować o rosnącym statusie Izraela wśród narodów świata.”

16 grudnia 2016 r. agencja bezpieczeństwa wewnętrznego Szin Bet poinformowała, że liczba odnotowanych ataków terrorystycznych w Izraelu w minionym miesiącu spadła o 38% w skali całego kraju. W listopadzie odnotowano łącznie 95 ataków terrorystycznych (w porównaniu w październiku było 153 ataki), z czego 9 w Jerozolimie (w październiku było 48). W wyniku tych ataków ranny został 1 funkcjonariusz sił bezpieczeństwa (w październiku zginęły 2 osoby, a 23 zostały ranne). Jest to najwyższy spadek aktywności terrorystycznej od października 2015 r., kiedy odnotowano w ciągu jednego miesiąca 620 ataków.

16 grudnia 2016 r. premier Benjamin Netanjahu po południem wezwał mieszkańców osiedla Amona do wstrzymania się od przemocy wobec sił bezpieczeństwa, które będą przeprowadzać operację eksmisji ich z osiedla. “Przeżywacie trudny okres, wy i wasze rodziny, i cały naród Izraela. Rząd ma zobowiązania wobec społeczności w Judei i Samarii. Dążymy do tego bardziej niż jakikolwiek inny rząd w historii Izraela. To dlatego razem z ministrami czyniliśmy wiele starań, aby znaleźć rozwiązanie, które będzie dobre dla mieszkańców tych domów. Spędzaliśmy dni i noce na dyskusji, odbyliśmy dziesiątki rozmów, proponowaliśmy kreatywne rozwiązania – niestety, nasze rozwiazania nie zostały zaakceptowane. Jedna rzecz musi być jasna: Izrael jest państwem prawa. Orzeczenie sądu zobowiązuje nas wszystkich, ale również zobowiązuje rząd Izraela. Ale prawo musi być równe. To samo prawo, które domaga się ewakuacji Amona, również domaga się usunięcia nielegalnych budynków w innych częściach kraju. Dlatego poleciłem, aby przyspieszyć rozbiórki nielegalnych budynków na Negewie, w Wadi Ara, w Galilei, w centralnym Izraelu – na terenie całego kraju. I zrobimy to w najbliższych dniach. I nie pozwolimy, aby obowiązywały podwójne standardy dotyczące egzekwowania budów między obywatelami Izraela, między Żydami i Arabami. Będę walczyć tak, aby Izrael miał jedno prawo dla wszystkich, i aby był ono egzekwowane od wszystkich – co się nie działo przez dziesięciolecia aż do teraz. Wzywam wszystkich, aby działali w odpowiedzialny sposób. W żaden sposób nie zaszkodźcie żołnierzom sił bezpieczeństwa. To są nasze dzieci. Oni są bliscy nam wszystkim, bo chronią nas wszystkich. Nie ma miejsca dla przemocy. Apeluję również do drogich mieszkańców Amona: Wasz protest jest zrozumiały, ale to nie jest miejsce dla obecności chłopców i dziewcząt, młodych mężczyzn i kobiet. Wzywam wszystkich liderów, aby wykazali narodową odpowiedzialność w tym czasie. Jedność Izraela jest najwyższą wartością i jest źródłem naszej siły. Jesteśmy jednością. Jesteśmy braćmi.”

16 grudnia 2016 r. minister rolnictwa Uri Ariel odwiedził żydowskie osiedle Amona w Samarii. Spotkał się z mieszkańcami, którzy mają być eksmitowani ze swoich domów. Przywódca radykalnych działaczy broniących osiedla, Avichai Boaron powiedział: “Jesteśmy gotowi do walki, do której nas zmuszono. Wzywamy społeczeństwo, aby dołączyło do nas. Tutaj zbudowaliśmy nasze domy. Niestety pozostały poza jurysdykcją prawa. Politycy wyjaśniają nam, że osiągnięty został postęp i że wszyscy pozostaniemy na wzgórzu, ale po dwóch dniach przyszedł oficjalny dokument, a to co w nim pisze, nie pasuje do tego, co nam mówiono. Państwo nie dotrzymało danych słów. Wzywamy wszystkich liderów, aby znaleźli rozwiązanie – jeszcze nie jest za późno.” Kilkadziesiąt osób odmówiło ewakuacji i zapowiedziało siłową konfrontację z siłami bezpieczeństwa. Na dachach budynków osiedla wystawiono wartowników, którzy obserwują ruchy sił bezpieczeństwa w okolicy. Na drodze prowadzącej z osiedla Ofra do Amona ustawiono żelazne pręty i opony gotowe do podpalenia. Młodzi aktywiści przygotowują także blachy i inne przedmioty, które są gromadzone na dachach budynków.

 Efraim

z ostatniej chwil

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.