Uncategorized

Jerozolima – Złote Miasto

Widok na sciane placzu


Jerozolima, położona na Wyżynie Judejskiej, jest stolicą Izraela, siedzibą władz oraz historycznym, duchowym i narodowym centrum żydowskiego życia od czasu, gdy około 3 tys. lat temu król Dawid uczynił ją swoją stolicą. Uświęcona w religii i tradycji, poprzez święte miejsca i obiekty sakralne, jest czczona przez żydów, chrześcijan i muzułmanów na całym świecie.

  • Do 1860 roku Jerozolima była otoczona murami i składała się z czterech dzielnic: żydowskiej, muzułmańskiej, ormiańskiej i chrześcijańskiej. Od tego momentu Żydzi, którzy stanowili już wówczas większość mieszkańców, zaczęli budować osiedla poza murami, tworząc zręby współczesnej Jerozolimy. Podczas trzydziestu lat brytyjskich rządów mandatowych (1918–1948) miasto przeszło ewolucję od zapomnianej mieściny na peryferiach Imperium Osmańskiego (1517–1917) do kwitnącej metropolii z nowymi dzielnicami, odzwierciedlającymi specyfikę mieszkających tam grup. Arabski atak na nowo powstałe państwo Izrael spowodował w 1949 roku podział Jerozolimy na część izraelską i jordańską, przez następnych dziewiętnaście lat oddzielone od siebie betonowymi murami i drutem kolczastym. Miasto zjednoczono ponownie w wyniku wojny sześciodniowej w 1967 roku.
  • Jerozolima, obecnie największe miasto Izraela, liczy ponad 760 000 mieszkańców. Starożytna i nowoczesna, jest niezwykle różnorodna: mieszkańcy stanowią mieszankę kultur, narodowości, stylów życia. To miasto, które dba o swoją historię i jednocześnie tworzy przyszłość. O jego trwałości i żywotności świadczą pieczołowicie odrestaurowane zabytki, starannie rozplanowane tereny zielone, nowoczesne dzielnice handlowe, parki przemysłowe i rozrastające się przedmieścia.

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.