wspomnienia

Ruch oporu w niemieckim obozie Auschwitz – nowa wystawa w Miejscu Pamięci

14 czerwca, w rocznicę deportacji pierwszych Polaków do KL Auschwitz, nowa ekspozycja została udostępniona publiczności w dwóch salach na parterze bloku 11 w byłym obozie Auschwitz I, poświęconych ruchowi oporu w Niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady. Wśród uczestników inauguracji znaleźli się m.in. wicepremier Polski Beata Szydło oraz wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin.

“Blok 11 zajmuje miejsce szczególnie ważne dla historii Auschwitz nie tylko ze względu na to, że stanowił ono więzienie obozowe, ale także, że esesmani zastrzelili na jego dziedzińcu tysiące ludzi. Wielu z nich uczestniczyło w ruchu oporu przeciwstawiając się prześladowcy zarówno w obozie, jak i poza nim. Wystawa została przygotowana w ostatnich miesiącach pokazuje wyczerpującą historię obozowego ruchu oporu. W tej historycznej przestrzeni ta historia zyskuje symboliczne znaczenie “- powiedział dr Piotr MA Cywiński, dyrektor Muzeum Auschwitz.

Pierwsza część wystawy koncentruje się na działaniach podejmowanych od pierwszych dni obozu przez zarówno polskich, jak i cywilnych jeńców wojennych. Dotyczy to między innymi Związku Organizacji Wojskowej (ZOW) powołanego przez kapitana Witolda Pileckiego, a także innych polskich konspiracyjnych jednostek tworzonych przez przedstawicieli różnych środowisk politycznych. Pilecki ma własną sekcję w ramach wystawy, w tym m.in. fragmenty raportów przygotowanych na podstawie jego przekazów. Represje, z którymi musieli się zmierzyć członkowie obozowego ruchu oporu, stanowią kolejną część wystawy.

Druga część przedstawia rozwój ruchu oporu tworzonego przez więźniów z innych krajów. Odrębne struktury powstały na przykład wśród sowieckich jeńców wojennych, Czechów i Francuzów.

W maju 1943 r. Lewicowe środowiska międzynarodowe utworzyły Oświęcimską Grupę Bojową, która w połowie 1944 r. Nawiązała kontakt z polskim podziemiem, tworząc w ten sposób wspólną Oświęcimską Radę Wojskową.

Wystawa oferuje odwiedzającym również dostęp do najważniejszych dokumentów, które zostały udostępnione światu za pośrednictwem ruchu oporu. Wśród nich znajduje się na przykład lista 6868 imion polskich więźniarek, które zginęły w obozie od sierpnia 1942 r. Do stycznia 1945 r. Oraz kserokopie planów komór gazowych i krematoriów w Birkenau. Wystawa pokazuje również miejsca związane z działalnością konspiracyjną. Opisuje różne próby poprawy życia więźniów oraz ucieczki organizowane przez ruch oporu.

Osobnym tematem jest spisek ustalony przez izolowanych więźniów Sonderkommando, w szczególności Żydów wymuszonych przez SS do pracy w ramach eksterminacji.

Na ścianach i belkach stropowych w pomieszczeniach, w których znajduje się nowa ekspozycja, można zobaczyć inskrypcje tzw. Więźniów policyjnych osadzonych w bloku 11. Byli to Polacy przetransportowani do obozu m.in. z więzienia śledczego w Mysłowicach od lutego 1943 r. Czekali w halach na parterze na sesję sądu doraźnego Gestapo. Zwykle skazywano ich na śmierć przy Ścianie Śmierci lub w krematoriach Auschwitz II-Birkenau. Napisy pozostawione przez nich znajdują się pod opieką konserwatorów. Teraz zostały udostępnione odwiedzającym.

Zdjęcie: Marek Lach

http://auschwitz.org/en/museum/news/resistance-movement-in-the-german-auschwitz-camp-new-exhibition-at-the-memorial,1314.html

Kategorie: wspomnienia

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.