Uncategorized

Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 22.9 – 23.9

Guy Niv został pierwszym Izraelczykiem, który ukończył Tour de France,


22 września 2020 r.


Ambasador ZEA w USA powiedział w niedzielę, że nie jest zaniepokojony powrotem aneksji do porządku narodowego w Izraelu, biorąc pod uwagę przytłaczające poparcie państwa żydowskiego dla porozumienia normalizacyjnego z jego krajem


Amerykańska Liga Przeciwko Zniesławieniu (ADL) opublikowała raport, z którego wynika, że 54% amerykańskich Żydów doświadczyła lub była świadkiem incydentu, który ich zdaniem był motywowany antysemityzmem. Około dwie trzecie amerykańskich Żydów twierdzi, że czuje się mniej bezpiecznie niż kiedykolwiek w ciągu ostatniej dekady. Dyrektor ADL Jonathan A. Greenblatt powiedział: “Nasze dochodzenie wykazało, że w ostatnich latach nasiliły się śmiertelne i nieśmiertelne ataki antysemickie, a teraz odkryliśmy również, że amerykańscy Żydzi są głęboko zaniepokojeni o swoje bezpieczeństwo osobiste oraz bezpieczeństwo swoich rodzin i społeczności, w sposób jakiego nie było od ponad dziesięciu lat. To smutny stan rzeczy, że w obliczu powszechnego niepokoju związanego z antysemickimi atakami, niektórzy amerykańscy Żydzi modyfikują swoje zwyczaje i unikają publicznego okazywania judaizmu, aby zminimalizować ryzyko stania się celem ataku.” Raport wspomina także, że w przeszłości niektórzy amerykańscy Żydzi mieli konta bankowe w Izraelu. Ich celem było zazwyczaj wspieranie członków rodziny, którzy wyemigrowali, radzenie sobie z przelewami pieniędzy i utrzymaniem nieruchomości posiadanych w Izraelu, a w kilku przypadkach po to, aby odłożyć trochę gotówki na “czarną godzinę”. Jednak bardzo niewielu z tych Żydów faktycznie przewidywało scenariusz, w którym musieliby uciekać ze Stanów Zjednoczonych i szukać schronienia w Izraelu. W tym celu wiele z tych osób już teraz uruchamia w izraelskich bankach konta rezerwowe, jako część ich strategii zarządzania ryzykiem majątkowym. Zamożne rodziny odkładają tam rezerwę kilku milionów dolarów na wypadek ucieczki ze Stanów Zjednoczonych.


Gdy Konferencja Claims for Materials Claims Against Germany opublikowała w tym tygodniu niepokojące nowe badania dotyczące stanu pamięci o Holokauście, nowojorski Instytut Olgi Lengyel (TOLI) wykorzystał dzieła sztuki nastolatków, aby zachować pamięć o Holokauście.

Genocide’ by Madeline Dittman, a submission to TOLI’s online art exhibit (courtesy)


Dla Mandy Patinkin dmuchanie w szofar w telewizji było jego sposobem na usłyszenie pragnienia śmierci Ruth Bader Ginsburg. Ginsburg powiedziała swojej rodzinie na krótko przed swoją śmiercią w piątek, że „żarliwym pragnieniem” jest, aby nie została zastąpiona, dopóki nie pojawi się nowy prezydent.


Gmina Tel Awiw-Jaffa ogłosiła w poniedziałek, że jest na dobrej drodze, aby stać się pierwszym miastem na świecie, które wprowadzi inteligentne drogi, które mogą ładować pojazdy elektryczne podczas jazdy w ramach projektu pilotażowego testującego elektryczny system transportu publicznego.


Siły bezpieczeństwa Autonomii Palestyńskiej zatrzymały dziesiątki zwolenników Mohammeda Dahlana, sojusznika, który stał się rywalem prezydenta Palestyny ​​Mahmuda Abbasa z siedzibą w Zjednoczonych Emiratach Arabskich – poinformowała w poniedziałek jego grupa polityczna.Dahlan, były szef ochrony Autonomii Palestyńskiej w Gazie, który został wygnany z Zachodniego Brzegu w 2010 roku po kłótni z Abbasem, zaprzeczył jakiejkolwiek role w porozumieniu ZEA normalizacji więzi z Izraelem, co większość Palestyńczyków postrzega jako zdradę ich sprawy .


Minęło prawie półtora miesiąca od niespodziewanego ogłoszenia, że ​​Zjednoczone Emiraty Arabskie nawiązują otwarte kontakty z Izraelem. Jednak analitycy twierdzą, że Autonomia Palestyńska wciąż nie wie, jak walczyć z falą normalizacji w regionie. „W tej chwili nie ma strategii – przynajmniej nie w polityce zagranicznej”, powiedział Jihad Harb, palestyński analityk polityczny z Nablusu.


Przemawiając na posiedzeniu Zgromadzenia Ogólnego ONZ, prezydent USA Donald Trump we wtorek okrzyknął porozumienia pokojowe, które jego administracja pośredniczyła między Izraelem, Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi i Bahrajnem, jako „świt nowego Bliskiego Wschodu”.
„Te przełomowe umowy pokojowe są początkiem nowego Bliskiego Wschodu” – powiedział Trump w nagranym wcześniej przemówieniu. „Przyjmując inne podejście, osiągnęliśmy różne wyniki – znacznie lepsze wyniki”


Po podpisaniu przez Zjednoczone Emiraty Arabskie porozumienia normalizacyjnego z Izraelem w zeszłym tygodniu, pierwsza certyfikowana koszerna restauracja w Zjednoczonych Emiratach Arabskich została otwarta w czwartek na parterze luksusowego hotelu Armani, znajdującego się w Burj Khalifa, najwyższym budynku świata.


„We Are B’nai Yisrael” to piosenka, której muzykę i tekst HaShem zainspirował mnie do napisania 40 lat temu. Ta shira (śpiewająca) czekała na czas, kiedy może być najbardziej potrzebna. Wierzę, że nadszedł czas. To czas terroryzmu, strachu, niepewności i chaosu. Ta piosenka dotyczy tożsamości, achdut (jedność), Tzionut (syjonizm), misji, dumie, pewności siebie, jedności i Shlemut (ukończenie)


Arthur Stark, przewodniczący, William Daroff, dyrektor generalny, i Malcolm Hoenlein, wiceprzewodniczący Konferencji Przewodniczących Głównych Amerykańskich Organizacji Żydowskich, z zadowoleniem powitali ciągłość embarga na broń wobec Iranu poprzez nowe sankcje USA.


Rywalizujące ze sobą palestyńskie frakcje Fatah i Hamas mają spotkać się w Stambule w Turcji na pierwszych bezpośrednich rozmowach od 2017 r., Których celem jest zakończenie trwającego 15 lat rozłamu w polityce palestyńskiej, powiedział Fatah w poniedziałek.


23 września 2020 r.


XXI Igrzyska Maccabiah stały się kolejną sportową ofiarą globalnej pandemii koronawirusa. Igrzyska zostały przełożone o rok do roku 2022 r., Ponieważ zderzyłyby się z przelozonymi igrzyskami olimpijskimi w Tokio, ogłosiła Światowa Unia Maccabi.


Mistrz mieszanych sztuk walki i kickboxingu z Indii przeprowadza się do Izraela i planuje reprezentować państwo żydowskie na międzynarodowych zawodach.Obed Hrangchal, 26 lat, który zdobył medale narodowe w Indiach w kilku sztukach walki, jest religijnym członkiem społeczności żydowskiej Bnei Menashe. Zaraz po Wielkich Świętach ma wyemigrować wraz z rodzicami i siostrą. „Zawsze marzyłem o aliji do Ziemi Izraela i jestem bardzo podekscytowany tą perspektywą” – powiedział w oświadczeniu opublikowanym przez Shavei Israel, organizację, która pomaga zaginionym społecznościom Żydów lub ich potomkom w odnalezieniu ich korzenie i przybywają do Izraela.


Guy Niv został pierwszym Izraelczykiem, który ukończył Tour de France, najważniejsze wydarzenie kolarskie na świecie. 26-letni Niv, członek zespołu Israel Start-Up Nation, zajął  139. miejsce  wśród 146 kolarzy, którzy ukończyli trzytygodniowy wyścig w niedzielę.


wczesnym rankiem z Izraela w tajemnicy wystartował samolot Airbus A320 należący do linii Israir Airlines. Samolot przeleciał przez przestrzeń powietrzną Arabii Saudyjskiej i wylądował w Manamie w Bahrajnie. Wysoka izraelska delegacja ma omówić szczegóły podpisanego tydzień temu porozumienia normalizacyjnego w Białym Domu. W skład delegacji weszli dyrektor generalny kancelarii premiera Ronen Peretz, dyrektor generalny ministerstwa spraw zagranicznych Alon Uszpiz, a także przedstawiciele Rady Bezpieczeństwa Narodowego.


Izrael i Włochy podpisały umowę o wzajemnym zamówieniu na sprzęt wojskowy. Izrael zakupi od włoskiej firmy Leonardo kolejnych 5 śmigłowców szkoleniowych AgustaWestland AW119KX Koala (wcześniej zakupiono 7 takich maszyn) oraz dwa symulatory dla Szkoły Lotniczej Sił Powietrznych. W ten sposób wycofywane będą przestarzałe helikoptery Bell 206 “Sajfan”. W zamian Włochy zakupią od izraelskiego koncernu Rafael wyrzutnie i pociski Spike, a także od firmy Elbit zaawansowane symulatory do szeregu modeli śmigłowców. Benny Gantz pochwalił porozumienie: “Z zadowoleniem przyjmuję zawarcie tej umowy, która odzwierciedla naszą bliską współpracę na przestrzeni lat. Zawarcie tej umowy jest niezbędne dla szkolenia pilotów śmigłowców Izraelskich Sił Powietrznych oraz dla rozwoju izraelskiej gospodarki. Odzwierciedla wielkie znaczenie przemysłu obronnego zarówno dla bezpieczeństwa, jak i gospodarki Izraela.”


prezydent Iranu Hassan Rouhani ogłosił w środę „zwycięstwo” nad Stanami Zjednoczonymi po tym, jak Rada Bezpieczeństwa ONZ odrzuciła w zeszłym miesiącu wniosek administracji Trumpa o ponowne nałożenie sankcji ONZ na Islamską Republikę. „Naród irański odniósł wielki sukces polityczny, prawny i dyplomatyczny w ONZ” – powiedział Rouhani na transmitowanym w telewizji cotygodniowym spotkaniu swojego gabinetu.


Delegacja izraelskich urzędników wyjechała do Bahrajnu w środę rano, aby sfinalizować szczegóły porozumienia normalizacyjnego, podpisanego między krajami podczas ceremonii w Białym Domu w zeszłym tygodniu.
Izrael podpisał w zeszłym tygodniu historyczne „deklaracje pokojowe” ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi i Bahrajnem w stolicy Stanów Zjednoczonych, Waszyngtonie, nadzorowane przez prezydenta Donalda Trumpa.


Sekretarz obrony USA Mark Esper obiecał we wtorek, że pomoże w utrzymaniu przewagi wojskowej Izraela na Bliskim Wschodzie, w związku z jego obawami o możliwą sprzedaż przez Stany Zjednoczone zaawansowanych samolotów F-35 do Zjednoczonych Emiratów Arabskich.
„Podstawą naszych stosunków obronnych jest zachowanie jakościowej przewagi militarnej Izraela w regionie” – powiedział Esper, witając w Pentagonie ministra obrony Benny’ego Gantza.


21 września na terytorium Syrii zestrzelono syryjski myśliwiec. Początkowe komentarze były takie, że izraelski myśliwiec F-16 zdołał zniszczyć przestarzałą syryjską maszynę. Jednak Bulgarian Military.com dowiedział się od rosyjskich mediów i lokalnych źródeł, że syryjski myśliwiec został zestrzelony przez izraelski system przeciwlotniczy.


Kandydat na szczepionkę Covid-19 firmy Johnson & Johnson rozpoczyna dziś badania fazy 3 w Stanach Zjednoczonych, w tym w Beth Israel Deaconess Medical Center w Bostonie. Próby szczepionki w pojedynczej dawce obejmą do 60 000 dorosłych uczestników w prawie 215 ośrodkach w USA i na świecie.


Izraelski kibuc zmienia nazwę na cześć Ruth Bader Ginsburg


Sudański przywódca tymczasowy Adbel Fattah al-Burhan i premier Abdalla Hamdok wrócili do Chartumu z Abu Zabi w środę bez ostatecznego porozumienia w sprawie pomocy ze strony USA i normalizacji z Izraelem .„Dyskusje charakteryzowały się powagą i szczerością i dotyczyły szeregu kwestii będących przedmiotem wspólnego zainteresowania, z których najważniejszym jest kwestia usunięcia Sudanu z listy państwowych sponsorów terroryzmu


Efraim i inni

Kategorie: Uncategorized

1 odpowiedź »

  1. “Dying wish” Ruth Ginsburg , “byle nie Trump teraz zamianowal” jakby Ameryka byla jakims feudalnym stworem albo Watykanem gdzie takie zyczenia sa brane powaznie..
    Poza tym, czyzby nie miala o czyms bardziej waznym myslec w chwili smierci. o rodzinie na przyklad ?
    To chyba wymysl Demokratow wciagajacych nawet umarlych w swoja krecia robote.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.