Uncategorized

Muzeum Getta Warszawskiego nabyło budynek po dawnym Szpitalu Dziecięcym im. Bersohnów i Baumanów

Muzeum Getta Warszawskiego nabyło na siedzibę budynek po dawnym Szpitalu Dziecięcym im. Bersohnów i Baumanów w Warszawie. Umowę w tej sprawie w poniedziałek podpisali marszałek woj. mazowieckiego Adam Struzik i dyrektor Muzeum Getta Warszawskiego Albert Stankowski.


Przyslala Rimma Kaul


Budynek po dawnym Szpitalu Dziecięcym im. Bersohnów i Baumanów jest – jak mówił Stankowski podczas podpisania umowy – „autentycznym, ponad 140-letnim świadkiem historii Warszawy”. „Przetrwał dwie wojny światowe, okres okupacji niemieckiej, powstanie warszawskie i rządy komunistyczne. W jego murach niemal nieprzerwanie ratowano życie najmłodszych pacjentów wszystkich wyznań, a także powstańców warszawskich” – mówił dyrektor.

„Historia budynku szpitala jest nierozerwalnie związana z historią warszawskich Żydów. Ufundowany przez rodziny żydowskich filantropów Bersohnów i Baumanów w okresie getta warszawskiego był jednym z dwóch szpitali żydowskich działających na jego terenie. W trudnych do wyobrażenia warunkach codziennie stając w obliczu niedostatku żywności i leków personel szpitala starał się ratować życie małych pacjentów” – podkreślił Stankowski. Wymienił także wybitnych lekarzy, którzy pełnili swoją misję w szpitalu, m.in. Annę Braude-Hellerową, Janusza Korczaka, a także Marka Edelmana.

Dyrektor Muzeum Getta Warszawskiego przypomniał też, że w ostatnim czasie podjęto decyzję, dzięki której z Archiwum IPN do powstającej placówki zostanie wypożyczony oryginalny raport gen. SS Jürgena Stroopa, dokumentujący tłumienie przez Niemców powstania w getcie w 1943 r. Ponadto do placówki – dzięki wsparciu Fundacji Rodziny Nissenbaumów – trafi oryginalny wózek, którym w okresie wojny przewożono zwłoki z warszawskiego getta na cmentarz.

Adam Struzik – marszałek województwa mazowieckiego, od którego od października 2018 r. muzeum dzierżawiło budynek dawnego szpitala, a w poniedziałek go zakupiło, podkreślił, że od „dzisiaj muzeum staje się faktycznym właścicielem tego obiektu”. Dodał, że stało się to na wniosek muzeum i przy zaangażowaniu środków ministerstwa kultury. „Myślę, że jak będą właścicielami, to będą całym sercem budowali i rozwijali to niezwykłe miejsce pamięci” – mówił Struzik.

„Dzisiaj dla tego budynku jest perspektywa nowego życia, nowej roli i myślę, że to właśnie tutaj – z wielu względów, również w imię pamięci tych najmłodszych mieszkańców getta, ponad 90 tysięcy dzieci, które miały tragiczną historię – będzie miejsce najbardziej godnego upamiętnienia” – dodał marszałek województwa mazowieckiego, przypominając o tragicznym losie ok. 300 tys. warszawskich Żydów, których zamordowano w obozie zagłady w Treblince.

Wiceszef MKiDN Jarosław Sellin podkreślił, że resort kultury w ostatnich pięciu latach uruchomił ok. 30 inicjatyw instytucjonalnych, które mają dopomóc w prowadzeniu systemowej, a tym samym efektywnej polityki pamięci i polityki historycznej.

„Można ją robić w oparciu o trwale, dzień w dzień, funkcjonujące instytucje. Oczywiście wśród tych instytucji nie mogło zabraknąć też tych, które są dedykowane historii polskich Żydów i historii największego chyba w dziejach ludzkości – w ogóle Żydów w Europie, w tym polskich Żydów – dramatu, który ich spotkał w czasie drugiej wojny światowej” – powiedział Sellin, zwracając uwagę, że Holokaust wynikał z „obłąkańczej ideologii niemieckich nazistów”.

Wiceminister kultury przypomniał też o otwarciu nowej placówki na terenie byłego obozu zagłady w Sobiborze, a także o pracach dotyczących terenu dawnego obozu koncentracyjnego KL Plaszow, gdzie niemieccy naziści mordowali Żydów krakowskich. Zapowiedział też nowe upamiętnienie na terenie dawnego obozu zagłady w Treblince, który określił „największym cmentarzem obywateli polskich z czasów drugiej wojny światowej”.

„Ta pamięć jest konieczna. Ta pamięć zinstytucjalizowana jest konieczna” – podkreślił Sellin, zwracając uwagę na działalność powołanego w 2018 r. Muzeum Getta Warszawskiego, którego wystawa stała będzie się mieścić w byłym Szpitalu Dziecięcym im. Bersohnów i Baumanów.

Akty notarialne dotyczące zakupu zostały podpisane przed budynkiem dawnego stołecznego Szpitala Dziecięcego im. Bersohnów i Baumanów mieszczącym się pomiędzy ulicami Śliską i Sienną w Warszawie. Wydarzenie to wpisało się w obchody 80. rocznicy zamknięcia granic getta warszawskiego, czego wyrazem było m.in. zapalenie zniczy przy jego murze. Getto to utworzone przez niemieckich nazistów w Warszawie, było największą zamkniętą „dzielnicą żydowską” w okupowanej Europie.

Otwarcie Muzeum Getta Warszawskiego – powołanego na przełomie lutego i marca 2018 r. decyzją ministra kultury i dziedzictwa narodowego – planowane jest na 80. rocznicę powstania w getcie warszawskim w 2023 r. (PAP)

Muzeum Getta Warszawskiego

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.