Uncategorized

„Strusia opcja” ws. restytucji mienia żydowskiego

Przyslala Rimma Kaul

 

„Mamy nadzieję, że polski rząd zrozumie, że trzeba się zająć odszkodowaniami” – oznajmił w środę tygodnikowi „The New York Jewish Week” Gideon Taylor. Skarbnik World Jewish Restitution Organization nie ukrywał, że organizacje skupione pod szyldem WJRO będą sukcesywnie zwiększały nacisk na Warszawę, by zmieniła swe nieprzejednane stanowisko.


Na potwierdzenie jego słów pojawiły się w Internecie krótkie filmy z relacjami wiekowych osób, których krewni przed 1939 r. posiadali w Polsce domy, sklepy, fabryki etc. Przy czym ma to być dopiero początek szerszej kampanii informacyjnej. „Ocaleni, ich rodziny i inni wykorzystują siłę mediów społecznościowych do dzielenia się historiami z życia, które na zawsze zmienił Holokaust, aby rzucić światło na niesprawiedliwość, jakiej doznały miliony w wyniku tego, co zostało niesłusznie odebrane” – informował skarbnik WJRO (więcej tutaj).

Artykuł w „The New York Jewish Week” można zignorować, jak wiele podobnych wcześniej, jednak powoli do świadomości polskich polityków (zarówno rządzących, jak i opozycji) powinien się przebić prosty komunikat – Houston, mamy problem. Przy czym tak naprawdę jest on dużo większy, niż mieli Niemcy, którzy finansowe roszczenia organizacji żydowskich zaspokajają od lat. Brzmi to na pierwszy rzut oka nieprawdopodobnie, ale spójrzmy na kilka faktów.

WJRO, czyli Światowa Organizacja Restytucji Mienia Żydowskiego, zgodnie z tym, co można wyczytać w jej statucie, została „założona przez wiodące światowe organizacje żydowskie, aby zająć się restytucją żydowskiej własności i przypomnieć światu, że nadszedł czas, aby naprawić ogromne materialne krzywdy wyrządzone europejskim Żydom w czasie Holokaustu”. WJRO powstała w 1993 r., by restytuować mienia, lub uzyskiwać odszkodowania w krajach, które odzyskały suwerenność po upadku ZSRR. Ten model działania sprawdził się wcześniej w przypadku Niemiec i Austrii. Istniejąca od 1952 r. analogiczna organizacja „dachowa”, utworzona przez 23 żydowskie stowarzyszenia, Claim Conference, regularnie negocjuje z rządem RFN kolejne transze reparacji. Ostatnią, w wysokości miliarda dolarów, która obecnie jest przekazywana w ratach, uzyskano w maju 2013 r. Ogólnie wedle oficjalnych wyliczeń do dziś: „Niemiecki rząd wydał ponad 60 miliardów dolarów na zaspokojenie roszczeń wynikających z prawa wynegocjowanego przez Claims Conference”. Jednak w przypadku Niemiec nie stanowi to większego problemu. Poczucie odpowiedzialności za Holokaust i chęć kupienia wybaczenia sprawiły, że już kanclerz Konrad Adenauer promował taki model współpracy ze środowiskami żydowskimi. Poza tym, choć kwoty wydają się ogromne, to dla Niemców nie są wydatkiem wartym rozdzierania szat. Wręcz przeciwnie, traktuje się je jako znakomitą inwestycję procentującą w polityce międzynarodowej.

Calosc TUTAJ

Andrzej Krajewski

Kategorie: Uncategorized

2 odpowiedzi »

  1. A.N.:
    Jedną z przyczyn jest że Amerykanie wolą Żydów od Polaków.
    Następne prawo zobowiąże państwa muzułmańskiej do wypłacenia odszkodowań za straty materialne i moralne potomkom około 800,000 Żydów sefardyjskich którzy część została wymordowana a reszta została wymordowana i wygnana z koszulą na grzbiecie w pierwszych latach „niepodległości” państw muzułmańskich, na BW i w Maghrebie.
    Następni w kolejce będą chrześcijanie i mniejszości narodowe w tych państwach muzułmańskich w których czystki etniczne odbywały się w przeszłości i odbywają się dalej. W tych gniazdach „praw człowieka” populacje chrześcijańskie spadły z 20-25% w ostatnich latach Osmanów do 0-5% dzisiaj. W Iraku, Iranie, Syrii, Libanie, Gazie i Autonomii Palestyńskiej. Polacy dostaną osobny rachunek za Niemców i autochtonów wygnanych z tzw „ziem odzyskanych”. Hopefully.

  2. Rzad USA, wzial na siebie wyplate roszczen za swoich obywateli. Przez 26 lat jeszcze nie zaplacil? Dlaczego?

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: