Filmy i ksiazki

MIESIĄC NISAN 2018  (17.3 -15.4)

Zosia Braun


 

 

 

 

 

 

SWIĘTO PESACH ( 31.3.-1.7.4)

 

 

 

 

 

 

POWROTY I POŻEGNANIA!

Ten artykul pisze po ostatniej wizycie w Polsce (9-14.3) i na pewno nadal jestem pod wrazeniami przeżytych tam realiów.

Zbliżamy sie do swięta Pesach, czytamy o wyjsciu Żydow z Egiptu a ja mam nadal przed soba „KSIEGE  WYJSCIA” Mikolaja Grinberga. Bylam w Muzeum Polin na inaugarcji tej ksiazki, ktora jest wlasciwie o Nas, czyli o emigrantach Marca 68 roku. Ksiązka świetnie napisana, więc podziekowałam na zakończenie spotkania autorowi, wszystkim obecnym (byla pelna sala) a takze….towarzyszowi Gomulce za jego swietną radę „Syjoniści do Synaju”, którą wszyscy pamiętamy…a ja własnie poszłam za jego radą i od 50 lat żyję w Izraelu i to była słuszna decyzja. Za dobrą radę jeszcze raz dziękuję.

Mam jeszcze jeden komentarz do tego pojęcia „WYJŚCIE Z EGPTU/Z POLSKI”.

Podświadomie wychodząc/emigrując z Polski, zabieramy „część Polski” ze soba: nasze wspomnienia, język, mentalność, historia itd, to jest taka walizka, że żadny celnik nie moze sprawdzić.

Zawsze będziemy różni od „miejscowych obywateli” gdziekolwiek byśmy nie wylądowali.

Do dzisiaj w Izraelu jest pojęcie „polanija” – ta kobieta z Polski, która przywiozła do Izraela pojęcie „Yidisze Mame”, polskie maniery i przyzwyczajenia, gefiłte fish, żydowską kuchnię, „uważaj aby się nie przeziębić kiedy jest chamsin”,  pojecia tak rozne od Izraelskich „sabres” – to jest wlasnie z cytatu: Można Żydow wyprowadzić z Egiptu, ale trudno było wyprowadzić „Egipt” (te pozostałości) z samych Żydów.

 

Mnie troszke „pomagła” Miesięcznica , nowe pojęcie, proszę nie mylić z podobnym wyrazem.

Zobaczcie Na żywo: miesięcznica i kontrmiesięcznica. 10 luty 2018

W Sobotę, w drodze do synagogi Nożyków z Krakowskiego Przedmieścia, niezliczona ilość samochodów policyjnych i rozstawionych co meter uzbrojonych policjantów, za bardzo kojarzyla sie z przeżyciami przed pięciedzięsięciu lat  i to było raczej przerażające.

Dowiedziałam sie również, że Minister Kultury podjął decyzję nowego projektu a mianowicie „Muzeum Getta Warszawskiego”. Dziwnie to brzmi z perspekty czasu i braku naocznych swiadków i całego pokolenia warszawskich Zydow, które już odeszło ze zrozumiałych względów po prawie 80 latach.

Ile będzie zatrudnionych tłumaczy z Yidish i hebrajskiego aby móc przetłumaczyć ogromną ilość świadectw, wspomnień i opisów Żydowskich Rabinów, Hasydów i wszystkich bohaterow zamknietych w Getcie. A jak mozna przetlumaczyc na polski tytul i ksiazke „Hurban Polin” napisana przez Josefa Rubinsteina w 1964?

Przygotowując się do naszego swięta Pesach, Swięta Wiosny, Swięta Wolności zastanówmy się raz jeszcze na temat naszej osobistej i narodowej, żydowskiej wolności.

Z jakiej niewoli wlaściwie wychodzimy dzisiaj, żyjac w okresie dobrobytu materialnego.

Na pewno dobrze jest uwolnić się z pychy, ze zarozomiałości, że możemy sami pokonać wszystkie trudności i przeszkody.Uswiadomić sobie, że nasi przodkowie na ziemiach polskich swiętowali Erev Pesach  przez dwa dni co roku przez prawie tysiąc lat, a nasze ostatnie pokolenie z trudem potrafi przestrzegać i swiętować tylko pierwszą kolację swiąteczną?

komentarz: pierwszy dwa dni swieta Pesach w krajach poza Eretz Israel a takze Ostatni dzien Pesach jest  obchodzony przez dwa dni – w Izraelu mamy tylko jeden dzien swiat na początku i na końcu.

Czy my tak bardzo przestrzegamy koszerności aby móc powiedzieć: Hag Pesach Kasher we Sameach ?!

A na zakończenie, chciałabym wszystkim złożyć takie specjalne życzenie, cytując werset , który czytamy w Sobotę (Shabat Ha-Gadol) przed swiętem Pesach:

Behold,

I send you Eliyahu the prophet before the coming of the great and awesome day of Hashem. And he will turn back [to G-d] the hearts of fathers with [their] sons and the hearts of sons with their fathers

Wesołych Świąt – Pesach Sameach. Zosia Braun

 

Wszystkie wpisy Zosi

TUTAJ

Kategorie: Filmy i ksiazki

2 odpowiedzi »

  1. Piękny wpis w wiosennym świątecznym nastroju. Jeden z nielicznych na Blogu bez złości i gniewu.
    Na dodatek wspaniały śpiew kantora.
    W 50 rocznicę marca odważne i szczere podziękowanie dla Pana Gomułki za wyzwolenie naszego pokolenia z PRL-u a w dalszej perspektywie z PR PiSu.
    Bo faktycznie było to Wyzwolenie a nie Wygnanie.
    Hag Bari i Someah.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.