Uncategorized

Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 28.3 – 29.3


28 marca 2020 r.


ministerstwo zdrowia poinformowało, że liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa wzrosła do 3619. W stanie ciężkim jest 69 osób, w stanie umiarkowanym 73, a 89 wyzdrowiało. Jak do tej pory, bilans ofiar śmiertelnych wynosi 12. Dziennie wykonuje się 5 tys. testów.

Około 3467 pracowników służby zdrowia (871 lekarzy i 1292 pielęgniarek) jest w izolacji, a u 108 lekarzy zdiagnozowano koronawirusa.

Ponad 1000 osób i firm otrzymało grzywny od policji za naruszenie ograniczeń kwarantanny. Około 900 z tych grzywien zostało nałożonych za przekroczenie odległości 100 metrów od domu.


arabska Wspólna Lista potępiła działania przywódcy partii Niebiesko-Biały Benny’ego Gantza i wydała oświadczenie: “Nasze poparcie Gantza zostało uczynione w celu zablokowania możliwości ponownego utworzenia rządu przez Netanjahu, a celem było obalenie Netanjahu – a nie poparcie dla Gantza, ponieważ jasne było dla nas niebezpieczeństwo utworzenia skrajnie prawicowego rządu osadniczego. Gantz złamał swoje obietnice wobec partnerów w partii Niebiesko-Biały oraz wobec wszystkich obywateli, co doprowadziło do podziału Niebiesko-Białych, z których połowa jest przeciwna obecnym decyzjom, które spowodowały odejście Wspólnej Listy.

W ten sposób Gantz pomógł Netanjahu w kontynuowaniu rządów.” Ajman Odeh oświadczył, że Wspólna Lista nie pomoże rządowi kierowanemu przez Netanjahu. “Niebiesko-Biali zdecydują, czy chcą wygrać razem, czy poddać się samemu.” Josef Jabarin oświadczył, że “Likud 2, który mówi o żydowskiej większości żydowskiej i opowiada się za jednostronną aneksją podczas wyborów, jest przyjacielem Likudu 1.”


wieczorem dyrektor generalny ministerstwa zdrowia Mosze Bar Siman Tov ostrzegł przed wzrostem liczby przypadków koronawirusa na skutek nieodpowiedzialnego zachowania się ludzi w czasie świąt Pesach. “Jesteśmy przed Paschą – a dopiero teraz ujawniamy przypadki zainfekowania, do których doszło podczas święta Purim. Niewłaściwe zachowanie społeczeństwa w dniach poprzedzających święta, a także podczas samego święta, będzie katastrofalne i będzie miało śmiertelne konsekwencje. Jeśli ludzie wyjdą na ulice, aby przygotować się na święta, lub spotkają się z przyjaciółmi i rodziną, znajdziemy się w bardzo złym miejscu pod względem ilości nowych infekcji. To interakcja między ludźmi powoduje epidemię i dlatego tak bardzo martwimy się o nadchodzące dni.

Bardzo ciężko pracujemy, aby zdobyć wszystko, co jest potrzebne. Jest to wspólny wysiłek wszystkich jednostek – kancelarii premiera, ministerstwa obrony i ministerstwa spraw zagranicznych. Benjamin Netanjahu utrzymuje również swoje osobiste relacje z innymi przywódcami i otwiera dla nas wiele bardzo ważnych drzwi. Prowadzimy globalną wojnę o każdą maskę, każdy kombinezon i każdy wacik. Właśnie w takiej sytuacji się znajdujemy. Bardzo ciężko pracujemy, aby przeciwdziałać tym niedoborom, ale widzimy występowanie niedoborów również w innych miejscach. Nie śpimy w nocy, aby upewnić się, że nie zabraknie personelu medycznego i wszystkich innych osób przebywających oraz pracujących w szpitalach. Jest to dla nas najważniejszy cel i robimy wszystko, co w naszej mocy, aby tak się stało. Oczywiście, nie byliśmy w stanie uniknąć pewnych błędów.

Bardzo szybko zwiększyliśmy tempo wykonywania testów, a także zwiększyliśmy liczbę laboratoriów – z kilku laboratoriów osiągnęliśmy 25, które pracują jednocześnie. Nie chcieliśmy opóźniać otwarcia laboratoriów i zwiększania tempa wzrostu wykonywanych testów, zanim nie połączyliśmy systemów informatycznych laboratoriów, więc pracowaliśmy w sposób rozproszony i dlatego stworzono potencjał do powstania pewnej ilości błędów. Ministerstwo zdrowia współpracuje z wszystkimi poważnymi stronami w kraju – wszystko po to, aby uporządkować dane i upewnić się, że nic takiego już więcej się nie powtórzy. Patrzymy wstecz i wyciągamy wnioski. Są to rzeczy, które, choć niefortunne, to zdarzają się, gdy ktoś pracuje w tak szybkim tempie.” Minister obrony Naftali Bennett powiedział: “Jest światło na końcu tunelu tego strasznego kryzysu gospodarczego. W minionym miesiącu milion Izraelczyków straciło środki utrzymania. Żyjąc w niepewności co do zasięgu infekcji koronawirusa, nie mieliśmy innego wyboru jak zamknięcie większości gospodarki Izraela. Alternatywą była masowa śmierć. Jest to niewyobrażalne. Codziennie otrzymuję niezliczoną ilość takich wiadomości.

Cierpienie jest po prostu okropne. Teraz wiemy więcej niż miesiąc temu. Rząd Izraela działa zdecydowanie i dzięki temu po święcie Pesach, Izrael będzie mógł być w sposób kontrolowany i stopniowy ponownie otwierany. Teraz pracujemy nad tym, aby włożyć pieniądze do kieszeni tych, którzy stracili środki do życia. Wkrótce zaktualizujemy nasze działania. Razem pokonamy koronawirusa!”


odbyła się międzynarodowa telekonferencja z udziałem prawie 100 urzędników i parlamentarzystów z 15 krajów europejskich, którzy spotkali się z najlepszymi izraelskimi ekspertami ds. zdrowia, aby rozwiązać problem pandemii COVID-19. Wśród uczestników było 30 parlamentarzystów Unii Europejskiej, dziewięciu ambasadorów i dziesiątki urzędników służby zdrowia z Izraela, Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Polski, Austrii, Chorwacji, Szwecji, Danii, Finlandii, Norwegii, Włoch, Litwy, Rumunii i Grecji.

Dyskusja koncentrowała się na potrzebie ściślejszej współpracy między Izraelem a Europą w zakresie badań, zapobiegania i leczenia wirusa. Zastępca dyrektora generalnego izraelskiego ministerstwa zdrowia Itamar Grotto wezwał do szerszej wymiany informacji, która, jak powiedział, ma kluczowe znaczenie w walce z koronawirusem. Dyrektor generalny Migdal Galilee Research Institute David Zigdon poinformował o postępach w opracowaniu szczepionki. Instytut Migdal, który niedawno otrzymał grant w wysokości 4,5 miliona euro z unijnego programu “Horyzont 2020”, obecnie szuka producentów z doświadczeniem w fermentacji i testowaniu białka używanego do szczepionek, i zachęcił uczestników do skontaktowania się z organami regulacyjnymi w swoich krajach w celu rozpoczęcia testów przed zatwierdzeniem szczepionki. Kilku ambasadorów z Europy zapytało ekspertów, w jaki sposób ich kraje mogłyby jeszcze lepiej współpracować z Izraelem.


wieczorem kilkuset ortodoksyjnych Żydów uczestniczyło w pogrzebie Rabina Cwi Shinkera, przywódcy Jesziwy Beit David w Bene Berak, który zmarł podczas szabatu w wieku 80 lat. Policja bezskutecznie usiłowała osiągnąć konsensus z przywódcami społeczności heredi w Bene Berak, aby w pogrzebie uczestniczyło 10 osób (wymóg obecnych przepisów). Zmarły znajdował się w gronie przywódców religijnych, którzy odrzucili rządowe przepisy dotyczące epidemii koronawirusa. Siły policyjne były obecne na ceremonii pogrzebowej, ale nie egzekwowały rządowych ograniczeń.

Burmistrz Bene Berak Abraham Rubinstein powiedział: “Rozmawiałem z przedstawicielem rodziny i wyjaśniłem im powagę sytuacji. Gmina nie może wziąć na siebie odpowiedzialności za takie zdarzenie. Społeczeństwo to zrozumie. Policja postanowiła postępować w ten sposób, a oni prawdopodobnie mieli tego powody. Większość naszej społeczności nie ma kontaktu z Internetem i nie słucha telewizji lub radia. Mam telefony do prawie wszystkich mieszkańców miasta i dzwonię do nich, na ulicach wywieszone są ulotki i listy rabinów. Nakładamy polecenia zamykania synagog i mykw, co jest dramatycznie przyjmowane przez tutejszą społeczność. Wzywamy wszystkie ministerstwa do zapewnienia odpowiednich miejsc dla pacjentów. Obecnie sytuacja jest zła. Wszystkie izolowane rodziny heredi zarażają się nawzajem.” Minister bezpieczeństwa wewnętrznego Gilad Erdanpowiedział: “Zorganizowanie masowego pogrzebu w Bnei Brak było bardzo poważnym i zagrażającym życiu incydentem, który szkodzi społeczeństwu! Żądam, aby izraelska policja egzekwowała wytyczne ministerstwa zdrowia we wszystkich częściach państwa, bez żadnych wyjątków. W świetle tej sytuacji, zwołałem dziś pilną rozmowę z komendantem policji w sprawie egzekwowania prawa w sektorze haredi. Zdecydowana większość społeczeństwa haredi rozumie i przestrzega wytyczne ministerstwa zdrowia, a policja musi zrobić wszystko, co konieczne, aby zapobiec zakłócaniu życia przez ekstremistów.”


29 marca 2020 r.


29 marca 2020 r. ministerstwo zdrowia poinformowało, że liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa wzrosła do 3865. W stanie ciężkim jest 66 osób, w stanie umiarkowanym 82, a 89 wyzdrowiało. Zmarło 14 osób.

Centrum Medyczne Shaare Zedek w Jerozolimie poinformowało o śmierci 92-letniego mężczyzny. Pacjent był hospitalizowany około tygodnia temu w bardzo krytycznym stanie, z wieloma poważnymi chorobami podstawowymi. Mayanei Hayeshua Medical Center w Bnei Brak poinformowało o śmierci 90-letniej kobiety.

Urząd zatrudnienia poinformował, że na dzisiejszy poranek stopa bezrobocia w Izraelu wynosi 22,15% i nadal rośnie. Urząd ds. ludności i imigracji poinformował, że w ciągu ostatnich dwóch tygodni 51 302 Izraelczyków przybyło do Izraela, z czego 736 w ciągu ostatnich 24 godzin. W tym czasie Izrael opuściło 40 644 obcokrajowców.


od rana 500 żołnierzy zostało włączonych do działań policyjnych, aby pomóc w egzekwowaniu ograniczeń w ruchu w ramach walki z rozprzestrzenianiem się epidemii koronawirusa. W następnym etapie 1000 żołnierzy wesprze działania policji, a jeśli ograniczenia zostaną zaostrzone, to kolejnych 3000 żołnierzy zostanie wysłanych na misje policyjne.


w Polsce, w Krakowie zmarł Krzysztof Penderecki, wielki polski kompozytor i dyrygent, wielki przyjaciel Izraela. Przeżył 86 lat. W 1996 r. Penderecki skomponował 7. Symfonię “Siedem bram Jerozolimy” dla upamiętnienia trzeciego tysiąclecia miasta. Premiera Symfonii odbyła się w styczniu 1997 r. w Jerozolimie.

W 2012 roku dziennik The Guardian nazwał go “najprawdopodobniej największym żyjącym polskim kompozytorem”. Kiedyś powiedział: “Moja mama była bardzo wierząca, dewocyjna w dobrym tego słowa znaczeniu. To był świat religijnych nakazów i zakazów. Wokół żydowskie miasteczko (Dębica), ludność żydowska stanowiła jakieś 60 procent mieszkańców. W większości byli to chasydzi, a przez to może my byliśmy bardziej ortodoksyjni jako katolicy. Myślę, że gdybym urodził się w innym kraju, w innych warunkach geopolitycznych, pewnie bym sakralnej muzyki nie pisał. Gdybym się urodził w Nowej Zelandii, to pewnie pisałbym musicale, ale na szczęście urodziłem się tutaj.”


Efraim

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.