Uncategorized

YOM HASHOA VE HAGVURA

Nadeslala Zosia Braun

braun

reunion68

YOM HASHOA VE HAGVURA  W IZRAELU…(DZIEN ZAGLADY I BOHATERSTWA)
NIGUN ANI MAAMIN
NIGUN (MELODIA) I OPOWIADANIE: ANI MAAMIN – I BELIEVE – JA WIERZE.
Ani maamin (אני מאמין – ja wierzę) to modlitwa oparta na trzynastu artykułach wiary Majmonidesa (Rambama), często odmawiana na zakończenie porannych modlitw.
Szczególna wersja tej modlitwy jest przypisywana rabinowi Azrielowi Dawidowi Festig, który miał skomponować jej melodię w bydlęcym wagonie zmierzającym do Treblinki.
Gdy pociąg zbliżał się powoli do obozu śmierci, pracownicy kolejowi dziwili się, skąd może pochodzić ten śpiew – czy Żydzi mogli śpiewać sami sobie pieśń pogrzebową?

Jak gdyby budząc się ze snu, Reb Azriel Dawid uświadomił sobie, że cały pociąg śpiewa. Jego oczy zaczerwieniły się od płaczu; po jego policzkach płynęły łzy. Głęboko poruszony zawołał do każdego, kto mógł go usłyszeć: “Drodzy Bracia! Ten nigun to pieśń duszy żydowskiej. To pieśń czystej wiary, której nie mogą pokonać tysiące lat wygnania i nieszczęść!”, po czym, zdławionym głosem, powiedział: “Oddam mój udział w Olam Haba (Przyszłym Świecie) każdemu, kto zaniesie nuty tego nigunu do Modrzycer Rebe!”
Po chwili ciszy dwóch młodych chłopaków przecisnęło się przez stłoczonych Żydów, obiecując, że zaniosą nuty do Modrzycer Rebe, bez względu na wszystko. Jeden z nich wspiął się po plecach drugiego i udało mu się poluzować deski w dachu wagonu, robiąc w nim ciasny otwór. Wychylając głowę z wagonu powiedział: ‘Widzę granatowe Niebo nad nami, gwiazdy i księżyc, który z ojcowską twarzą spogląda na mnie.”

– A co słyszysz?

– Słyszę Anioły śpiewające melodię Ani maamin, która wznosi się do siedmiu sklepień Niebios…

[fragment świadectwa Chasydów Modrzyc, cytat za poznańską  gminą żydowską]
 
Ani maamin beemuna szleima bewias haMaszijach, weaf al pi szejismahmeja, im kol ze achake lo bechol jom szejawo
Wierzę pełnią wiary w nadejście Mesjasza, a choć zwleka,
to nie przestaję czekać na niego każdego dnia. 

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.