NAGRODA KAPUŚCIŃSKIEGO 2019

Nagroda Kapuścińskiego 2019 dla Macieja Zaremby Bielawskiego za „Dom z dwiema wieżami”. „Arcypolska opowieść napisana po szwedzku”

Maciej Zaremba Bielawski z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za autobiograficzny reportaż „Dom z dwiema wieżami”. – Gdyby ta książka była chociaż trochę mniej piękna, nie dałoby się wytrzymać bólu zawartej w niej opowieści – uzasadniali jurorzy.


Werdykt jury pod przewodnictwem Olgi Stanisławskiej w składzie: William Brand, Julia Fiedorczuk, Tadeusz Sobolewski i Nina Witoszek ogłoszono w piątek w Teatrze Dramatycznym w Warszawie.

Przypomnijmy, że w finale 10. edycji Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki znalazło się pięć książek:

Jury nagrodziło tę ostatnią. Maciej Zaremba Bielawski – rocznik 1951 – to reporter szwedzkiego dziennika „Dagens Nyheter”. W Polsce ukazały się jego książki: „Higieniści. Z dziejów eugeniki” i „Leśna mafia. Szwedzki thriller ekologiczny”, ostatnio wznowiono rozszerzone wydanie bestsellerowego zbioru reportaży „Polski hydraulik”.

Dotychczas z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki związany był jako czterokrotny juror. Trzy razy przewodniczył pracom jury. Teraz wystąpił w nowej dla siebie roli – finalisty. Wzruszony przypomniał: – 100 metrów stąd stał dom, w którym podczas II wojny ukrywała się moja mama.

 

Calosc TUTAJ

 

No comments yet... Be the first to leave a reply!

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: